Staramy się informować naszych czytelników nie tylko o rozwoju sytuacji w branży finansów, ale także o tym, co dzieje się w pokrewnych obszarach technologicznych – cyberbezpieczeństwie i świecie sztucznej inteligencji (AI). Dlatego zebraliśmy dla was najważniejsze wiadomości ze świata AI z ostatniego tygodnia.
- Baidu przedstawi konkurenta ChatGPT w marcu 2023 roku.
- Andrei Karpat dołączył do zespołu OpenAI.
- Śledztwo w sprawie głośnej katastrofy Tesli nie potwierdziło użycia autopilota.
- Getty Images złożyło drugi pozew przeciwko Stability AI.
- Na ulicach Los Angeles pojawią się wojskowe roboty.
- Komunistyczna Partia Chin wykorzystywała deepfake do szerzenia propagandy.
- Twitch zablokował „niekończącą się” serię AI ze względu na transfobiczne wypowiedzi postaci.
- Najważniejsze transakcje AI z minionego tygodnia.
Baidu opracuje odpowiednik ChatGPT
W marcu 2023 roku Baidu uruchomi „chińską odpowiedź na ChatGPT”, chatbota Ernie Bot (Wenxin Yiyan). Akcje giganta technologicznego wzrosły po tej wiadomości o 15 proc.
Jak podaje Bloomberg, Baidu planuje zakończyć wewnętrzne testy systemu przed jego publicznym udostępnieniem. Chatbot będzie oparty na modelu ERNIE AI o 260 mld parametrów, zdolnym do przetwarzania tekstu w języku angielskim i chińskim. Sieć neuronowa przewyższa konkurentów takich jak GPT-3 w wielu zadaniach, zauważyła firma.
Wyszukiwarkowy gigant planuje najpierw wbudować technologię w swoje produkty. Z jego pomocą użytkownicy będą mogli uzyskać wyniki wyszukiwania w stylu „konwersacyjnym”.
Apple zorganizuje zamknięty szczyt poświęcony sztucznej inteligencji
Apple zorganizuje dla swoich pracowników wydarzenie AI Summit. Odbędzie się ono w formacie face-to-face w Steve Jobs Theatre.
Według dziennikarza Bloomberga Marka Gurmana, Apple zorganizuje szczyt poświęcony sztucznej inteligencji w obliczu rosnącej popularności systemów takich jak ChatGPT. Firma ma zaprezentować część wyników spotkania podczas WWDC 2023, które ma odbyć się w czerwcu.
Andrei Karpati dołącza do zespołu OpenAI
Były dyrektor Tesli ds. AI i kierownik programu Autopilot Andrei Karpati dołączył do OpenAI.
Powiedział, że jest „bardzo zainspirowany wpływem” osiągnięć start-upu i osobiście odniósł z nich ogromne korzyści.
„To wielka przyjemność wracać i tworzyć” – dodał Karpati.
NTSB: autopilot Tesli nie był używany w głośnej kolizji w Teksasie
Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) orzekła, że wypadek z udziałem Tesli z 2021 roku nie został spowodowany przez autopilota, ale przez nadmierną prędkość. W wyniku wypadku zginęły dwie osoby.
Lokalna policja sugerowała wówczas, że w momencie kolizji nikt nie kierował samochodem elektrycznym. Jeden z pasażerów znajdował się na przednim siedzeniu obok kierowcy, a drugi na tylnym.
W toku śledztwa ustalono jednak, że jedna z osób biorących udział w wypadku prowadziła i obsługiwała Teslę, ale straciła kontrolę i zderzyła się z drzewem, co spowodowało zapalenie się elektrycznego samochodu. Po wypadku kierowca przesiadł się na tylne siedzenie.
Według NTSB samochód elektryczny przyspieszył do 108 km/h w dwie sekundy i uderzył w drzewo z prędkością 92 km/h. Zgodnie z raportem toksykologicznym, zawartość alkoholu we krwi kierowcy była prawie dwukrotnie wyższa od dopuszczalnego prawem w Teksasie.
Microsoft wprowadzi AI w Excelu do autouzupełniania formuł
Microsoft planuje dodać AI do arkuszy kalkulacyjnych Excela. Naukowcy opracowali FLAME, model lingwistyczny o 60 milionach parametrów. Jest on oparty na algorytmie T5 firmy Google i ma za zadanie autokompletować formuły Excela, poprawiać je i rekonstruować ich składnię.
Według twórców, mimo „skromnych rozmiarów” FLAME przewyższa większe CodeT5 (220 milionów parametrów), Codex-Cushman (12 miliardów parametrów) i Codex-Davinci (175 miliardów parametrów).
Getty Images złożyło drugi pozew przeciwko Stability AI
Firma Getty Images złożyła w sądzie hrabstwa Delaware w USA pozew przeciwko Stability AI w związku z rzekomym wykorzystaniem zdjęć treningowych Stable Diffusion.
Firma oskarżyła twórcę AI o „bezczelne naruszanie praw własności intelektualnej na oszałamiającą skalę”. Według pozwu, Stability AI skopiowało ponad 12 milionów zdjęć z bazy danych fotobanku „bez zgody lub rekompensaty w ramach starań o zbudowanie konkurencyjnego biznesu”.
Według Getty Images, twórca Stable Diffusion naruszył prawa autorskie i naruszył znak towarowy serwisu.
W styczniu 2023 roku firma złożyła podobny pozew przeciwko Stability AI w Wielkiej Brytanii.
Quora udostępnia publicznie chatboty AI
Platforma społecznościowa Quora otworzyła dla ogółu swoją platformę Poe z inteligentnymi chatbotami.
Usługa zapewnia dostęp do kilku modeli AI zdolnych do odpowiadania na pytania i prowadzenia dwukierunkowego dialogu. Interfejs czatu Poe oferuje szereg tematów rozmów i opcji użytkowania, takich jak „pomoc w pisaniu”, „gotowanie”, „rozwiązywanie problemów” i „natura”.
Firma poinformowała, że uruchomiła usługę jako osobny, niezależny produkt. Jeśli jednak treści Poe zaczną spełniać wysokie standardy jakości, trafią na Quorę.
Usługa jest dostępna tylko dla użytkowników iOS, ale w ciągu kilku miesięcy pojawi się na innych platformach. Quora planuje również otworzyć Poe dla deweloperów.
Runway odsłonił edytor wideo AI
Runway odsłonił Gen-1, algorytm AI, który może zmienić styl wideo poprzez zapytanie tekstowe lub zdjęcie.
System działa w chmurze poprzez stronę internetową firmy. Na razie jest ona dostępna dla wybranych użytkowników, ale za kilka tygodni technologia będzie dostępna dla każdego z listy oczekujących.
W najbliższych dniach Runway udostępni informacje techniczne dotyczące Gen-1.
Wojskowe robopody pojawią się na ulicach Los Angeles
Departament Policji w Los Angeles planuje zakup psów-robotów wojskowych.
Członkowie Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miasta głosowali za zakupem urządzeń przez stróżów prawa. Wywołało to falę krytyki ze strony społeczeństwa.
Zdecydowana większość obywateli, którzy skontaktowali się z infolinią, ostrzegła agencję przed poważnym zagrożeniem dla mniejszości etnicznych i zwróciła uwagę na możliwość wyposażenia urządzeń w śmiercionośną amunicję.
Wskazali też na decyzję Rady Nadzorczej San Francisco o ograniczeniu funkcji robotów oraz odmowę NYPD wprowadzenia takich systemów.
Badanie: Chiny wykorzystywały deepfake do propagandy
Komunistyczna Partia Chin wykorzystała deepfake prezenterów telewizyjnych do promowania swoich interesów.
Według raportu amerykańskiej firmy Graphika, w ramach operacji rządowej wygenerowani przez AI reporterzy z agencji fake news Wolf News promowali w mediach społecznościowych wprowadzające w błąd treści polityczne.
Na przykład deepfakeowa prezenterka telewizyjna Alex skrytykowała bezczynność USA w sprawie przemocy z użyciem broni, która zalała kraj. Inny fałszywy reporter wskazał na znaczenie „współpracy między wielkimi mocarstwami” – Chinami i USA.
Zdaniem ekspertów obaj gospodarze Wolf News zostali „prawie na pewno” stworzeni przy użyciu technologii AI londyńskiego start-upu Synthesia.
Twitch zablokował „niekończący się” serial o AI
Platforma streamingowa Twitch tymczasowo zablokowała generowaną przez AI serię infinite Nothing, Forever z powodu transfobicznych uwag.
Program oparty jest na sitcomie Seinfeld i pokazuje „codzienne życie” rozpikselowanych odpowiedników telewizyjnych postaci. Opracowano go z wykorzystaniem modelu językowego GPT-3 firmy Davinci, generatorów obrazów Stable Diffusion i DALL-E oraz usługi chmurowej Azure Cognitive Services.
Narracja eksperymentalnego serialu nie zatrzymuje się i zmienia się w oparciu o opinie widzów Twitcha w czasie rzeczywistym.
Jak podaje Motherboard, podczas jednego ze stand-upów na scenariuszu AI, bohater Nothing, Forever zasugerował, że transseksualizm to choroba psychiczna. Niedługo potem Twitch zablokował program na 14 dni.
Według twórców, problem wynikał z zastąpienia sieci neuronowej Davinci siecią Curie, która generowała nieodpowiedni tekst. System moderacji treści OpenAI nie zadziałał – tłumaczyli.
Autorzy dodali, że nie planują już używać Curie . Obiecali też, że zrobią wszystko, aby zapobiec podobnym zdarzeniom.
Najważniejsze transakcje AI z minionego tygodnia
Startupy zajmujące się sztuczną inteligencją zebrały ponad 190 milionów dolarów w okresie od 5 lutego do 11 lutego 2023 r. Oto najciekawsze transakcje.
- Zeitview pozyskał 55 mln dolarów na rozwój swojej technologii zbierania danych z powietrza i ziemi.
- Ushur otrzymał 50 mln dolarów na opracowanie narzędzi ułatwiających wdrażanie systemów konwersacyjnej AI i inteligentnego przetwarzania dokumentów.
- Acceldata, dostawca platform nadzoru danych dla przedsiębiorstw, pozyskała 50 mln USD.
- Firma Magic pozyskała 23 miliony dolarów na rozwój systemu generowania kodu oprogramowania.
- Twórcy Macro, narzędzia do przetwarzania tekstu przez AI, pozyskali 9,3 mln dolarów.
- Moonhub pozyskał 4,4 mln dolarów na wsparcie technologii wyszukiwania pracowników dla firm o wysokim wzroście.