Propagandowy deepfake, chiński konkurent ChatGPT i inne wiadomości ze świata AI

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 13 lutego 2023
ikona autora biały
big tech ai

Staramy się informować naszych czytelników nie tylko o rozwoju sytuacji w branży finansów, ale także o tym, co dzieje się w pokrewnych obszarach technologicznych - cyberbezpieczeństwie i świecie sztucznej inteligencji (AI). Dlatego zebraliśmy dla was najważniejsze wiadomości ze świata AI z ostatniego tygodnia.

 • Baidu przedstawi konkurenta ChatGPT w marcu 2023 roku.
 • Andrei Karpat dołączył do zespołu OpenAI.
 • Śledztwo w sprawie głośnej katastrofy Tesli nie potwierdziło użycia autopilota.
 • Getty Images złożyło drugi pozew przeciwko Stability AI.
 • Na ulicach Los Angeles pojawią się wojskowe roboty.
 • Komunistyczna Partia Chin wykorzystywała deepfake do szerzenia propagandy.
 • Twitch zablokował "niekończącą się" serię AI ze względu na transfobiczne wypowiedzi postaci.
 • Najważniejsze transakcje AI z minionego tygodnia.

Baidu opracuje odpowiednik ChatGPT

W marcu 2023 roku Baidu uruchomi "chińską odpowiedź na ChatGPT", chatbota Ernie Bot (Wenxin Yiyan). Akcje giganta technologicznego wzrosły po tej wiadomości o 15 proc.

Jak podaje Bloomberg, Baidu planuje zakończyć wewnętrzne testy systemu przed jego publicznym udostępnieniem. Chatbot będzie oparty na modelu ERNIE AI o 260 mld parametrów, zdolnym do przetwarzania tekstu w języku angielskim i chińskim. Sieć neuronowa przewyższa konkurentów takich jak GPT-3 w wielu zadaniach, zauważyła firma.

Wyszukiwarkowy gigant planuje najpierw wbudować technologię w swoje produkty. Z jego pomocą użytkownicy będą mogli uzyskać wyniki wyszukiwania w stylu "konwersacyjnym".

Apple zorganizuje zamknięty szczyt poświęcony sztucznej inteligencji

Apple zorganizuje dla swoich pracowników wydarzenie AI Summit. Odbędzie się ono w formacie face-to-face w Steve Jobs Theatre.

Według dziennikarza Bloomberga Marka Gurmana, Apple zorganizuje szczyt poświęcony sztucznej inteligencji w obliczu rosnącej popularności systemów takich jak ChatGPT. Firma ma zaprezentować część wyników spotkania podczas WWDC 2023, które ma odbyć się w czerwcu.

Andrei Karpati dołącza do zespołu OpenAI

Były dyrektor Tesli ds. AI i kierownik programu Autopilot Andrei Karpati dołączył do OpenAI.

Powiedział, że jest "bardzo zainspirowany wpływem" osiągnięć start-upu i osobiście odniósł z nich ogromne korzyści.

"To wielka przyjemność wracać i tworzyć" - dodał Karpati.

NTSB: autopilot Tesli nie był używany w głośnej kolizji w Teksasie

Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) orzekła, że wypadek z udziałem Tesli z 2021 roku nie został spowodowany przez autopilota, ale przez nadmierną prędkość. W wyniku wypadku zginęły dwie osoby.

Lokalna policja sugerowała wówczas, że w momencie kolizji nikt nie kierował samochodem elektrycznym. Jeden z pasażerów znajdował się na przednim siedzeniu obok kierowcy, a drugi na tylnym.

W toku śledztwa ustalono jednak, że jedna z osób biorących udział w wypadku prowadziła i obsługiwała Teslę, ale straciła kontrolę i zderzyła się z drzewem, co spowodowało zapalenie się elektrycznego samochodu. Po wypadku kierowca przesiadł się na tylne siedzenie.

Według NTSB samochód elektryczny przyspieszył do 108 km/h w dwie sekundy i uderzył w drzewo z prędkością 92 km/h. Zgodnie z raportem toksykologicznym, zawartość alkoholu we krwi kierowcy była prawie dwukrotnie wyższa od dopuszczalnego prawem w Teksasie.

Microsoft wprowadzi AI w Excelu do autouzupełniania formuł

Microsoft planuje dodać AI do arkuszy kalkulacyjnych Excela. Naukowcy opracowali FLAME, model lingwistyczny o 60 milionach parametrów. Jest on oparty na algorytmie T5 firmy Google i ma za zadanie autokompletować formuły Excela, poprawiać je i rekonstruować ich składnię.

Według twórców, mimo "skromnych rozmiarów" FLAME przewyższa większe CodeT5 (220 milionów parametrów), Codex-Cushman (12 miliardów parametrów) i Codex-Davinci (175 miliardów parametrów).

Getty Images złożyło drugi pozew przeciwko Stability AI

Firma Getty Images złożyła w sądzie hrabstwa Delaware w USA pozew przeciwko Stability AI w związku z rzekomym wykorzystaniem zdjęć treningowych Stable Diffusion.

Firma oskarżyła twórcę AI o "bezczelne naruszanie praw własności intelektualnej na oszałamiającą skalę". Według pozwu, Stability AI skopiowało ponad 12 milionów zdjęć z bazy danych fotobanku "bez zgody lub rekompensaty w ramach starań o zbudowanie konkurencyjnego biznesu".

Według Getty Images, twórca Stable Diffusion naruszył prawa autorskie i naruszył znak towarowy serwisu.

W styczniu 2023 roku firma złożyła podobny pozew przeciwko Stability AI w Wielkiej Brytanii.

Quora udostępnia publicznie chatboty AI

Platforma społecznościowa Quora otworzyła dla ogółu swoją platformę Poe z inteligentnymi chatbotami.

Usługa zapewnia dostęp do kilku modeli AI zdolnych do odpowiadania na pytania i prowadzenia dwukierunkowego dialogu. Interfejs czatu Poe oferuje szereg tematów rozmów i opcji użytkowania, takich jak "pomoc w pisaniu", "gotowanie", "rozwiązywanie problemów" i "natura".

Firma poinformowała, że uruchomiła usługę jako osobny, niezależny produkt. Jeśli jednak treści Poe zaczną spełniać wysokie standardy jakości, trafią na Quorę.

Usługa jest dostępna tylko dla użytkowników iOS, ale w ciągu kilku miesięcy pojawi się na innych platformach. Quora planuje również otworzyć Poe dla deweloperów.

Runway odsłonił edytor wideo AI

Runway odsłonił Gen-1, algorytm AI, który może zmienić styl wideo poprzez zapytanie tekstowe lub zdjęcie.

System działa w chmurze poprzez stronę internetową firmy. Na razie jest ona dostępna dla wybranych użytkowników, ale za kilka tygodni technologia będzie dostępna dla każdego z listy oczekujących.

W najbliższych dniach Runway udostępni informacje techniczne dotyczące Gen-1.

Wojskowe robopody pojawią się na ulicach Los Angeles

Departament Policji w Los Angeles planuje zakup psów-robotów wojskowych.

Członkowie Komisji Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miasta głosowali za zakupem urządzeń przez stróżów prawa. Wywołało to falę krytyki ze strony społeczeństwa.

Zdecydowana większość obywateli, którzy skontaktowali się z infolinią, ostrzegła agencję przed poważnym zagrożeniem dla mniejszości etnicznych i zwróciła uwagę na możliwość wyposażenia urządzeń w śmiercionośną amunicję.

Wskazali też na decyzję Rady Nadzorczej San Francisco o ograniczeniu funkcji robotów oraz odmowę NYPD wprowadzenia takich systemów.

Badanie: Chiny wykorzystywały deepfake do propagandy

Komunistyczna Partia Chin wykorzystała deepfake prezenterów telewizyjnych do promowania swoich interesów.

Według raportu amerykańskiej firmy Graphika, w ramach operacji rządowej wygenerowani przez AI reporterzy z agencji fake news Wolf News promowali w mediach społecznościowych wprowadzające w błąd treści polityczne.

Na przykład deepfakeowa prezenterka telewizyjna Alex skrytykowała bezczynność USA w sprawie przemocy z użyciem broni, która zalała kraj. Inny fałszywy reporter wskazał na znaczenie "współpracy między wielkimi mocarstwami" - Chinami i USA.

Zdaniem ekspertów obaj gospodarze Wolf News zostali "prawie na pewno" stworzeni przy użyciu technologii AI londyńskiego start-upu Synthesia.

Twitch zablokował "niekończący się" serial o AI

Platforma streamingowa Twitch tymczasowo zablokowała generowaną przez AI serię infinite Nothing, Forever z powodu transfobicznych uwag.

Program oparty jest na sitcomie Seinfeld i pokazuje "codzienne życie" rozpikselowanych odpowiedników telewizyjnych postaci. Opracowano go z wykorzystaniem modelu językowego GPT-3 firmy Davinci, generatorów obrazów Stable Diffusion i DALL-E oraz usługi chmurowej Azure Cognitive Services.

Narracja eksperymentalnego serialu nie zatrzymuje się i zmienia się w oparciu o opinie widzów Twitcha w czasie rzeczywistym.

Jak podaje Motherboard, podczas jednego ze stand-upów na scenariuszu AI, bohater Nothing, Forever zasugerował, że transseksualizm to choroba psychiczna. Niedługo potem Twitch zablokował program na 14 dni.

Według twórców, problem wynikał z zastąpienia sieci neuronowej Davinci siecią Curie, która generowała nieodpowiedni tekst. System moderacji treści OpenAI nie zadziałał - tłumaczyli.

Autorzy dodali, że nie planują już używać Curie . Obiecali też, że zrobią wszystko, aby zapobiec podobnym zdarzeniom.

Najważniejsze transakcje AI z minionego tygodnia

Startupy zajmujące się sztuczną inteligencją zebrały ponad 190 milionów dolarów w okresie od 5 lutego do 11 lutego 2023 r. Oto najciekawsze transakcje.

 • Zeitview pozyskał 55 mln dolarów na rozwój swojej technologii zbierania danych z powietrza i ziemi.
 • Ushur otrzymał 50 mln dolarów na opracowanie narzędzi ułatwiających wdrażanie systemów konwersacyjnej AI i inteligentnego przetwarzania dokumentów.
 • Acceldata, dostawca platform nadzoru danych dla przedsiębiorstw, pozyskała 50 mln USD.
 • Firma Magic pozyskała 23 miliony dolarów na rozwój systemu generowania kodu oprogramowania.
 • Twórcy Macro, narzędzia do przetwarzania tekstu przez AI, pozyskali 9,3 mln dolarów.
 • Moonhub pozyskał 4,4 mln dolarów na wsparcie technologii wyszukiwania pracowników dla firm o wysokim wzroście.
Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star