Administracja prezydenta USA Joe Bidena nakreśliła sześć zasad reformy platform gigantów technologicznych w celu ograniczenia ich wpływów. Informację na ten temat podała agencja Reuters. Biały dom stwierdził:
Pojawienie się platform technologicznych postawiło przed nami nowe i złożone wyzwania: od tragicznych aktów przemocy związanych z toksyczną kulturą online […] po podstawowe prawa Amerykanów i społeczności na całym świecie cierpiących z powodu powstania platform technologicznych
Zasady „Zwiększania konkurencji i odpowiedzialności platform technologicznych” zostały opublikowane po spotkaniu urzędników administracji z panelem ekspertów. Należą do nich:
- Wspieranie konkurencji w sektorze technologicznym;
- przyjęcie solidnej federalnej ochrony prywatności, zwłaszcza w odniesieniu do dzieci;
- zniesienie specjalnej ochrony prawnej dla głównych platform technologicznych;
- zwiększenie przejrzystości algorytmów platform i decyzji dotyczących moderacji treści;
- zakończenie dyskryminacyjnego algorytmicznego podejmowania decyzji.
Według rzecznika Białego Domu, Stany Zjednoczone potrzebują „jasnych zasad postępowania”, aby małe i średnie firmy mogły na równi konkurować z korporacjami. Rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre powiedziała:
Zasady te są zwieńczeniem miesięcy pracy administracji i zaangażowania wielu interesariuszy.
Dodała, że administracja czeka na informacje zwrotne od firm technologicznych.
Przepisy antymonopolowe
Dwupartyjna grupa senatorów wprowadziła również przepisy antymonopolowe mające na celu uregulowanie czterech gigantów technologicznych – Meta, Apple, Alphabet i Amazon. Chcą zapobiec faworyzowaniu przez korporacje własnych firm w wynikach wyszukiwania i na inne sposoby.
Ustawodawcy są pewni, że mają 60 głosów potrzebnych w Senacie do uchwalenia dokumentu. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.
Przypomnijmy, że we wrześniu Biały Dom ujawnił plany wdrożenia ustawy CHIPS. Konkretnie, beneficjenci pomocy państwowej będą mieli zakaz budowy nowych fabryk w Chinach przez 10 lat.
W sierpniu amerykańska Federalna Komisja Handlu rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. W maju Biały Dom ostrzegł przed zagrożeniami związanymi z wykorzystaniem narzędzi AI w rekrutacji.