Media: Chiny szybko stworzą alternatywę dla akceleratorów AI Nvidii

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 września 2022
ikona autora biały
chiny ai nvidia

Amerykański zakaz eksportu do Chin flagowych układów Nvidii i AMD ze sztuczną inteligencją stworzy nowe możliwości dla lokalnych firm. Taką informację podali eksperci z branży, na których powołuje się Reuters.

Grupa niezależnych ekspertów zmierzyła szybkość przetwarzania zadań sztucznej inteligencji na akceleratorze BR100 opracowanym przez chiński startup Biren. Specjaliści potwierdzili twierdzenie firmy, że układ przewyższa jeden z procesorów dotkniętych restrykcjami. David Kanter, założyciel grupy ewaluacyjnej MLCommons stwierdził:

Benchmarki szeroko odzwierciedlają przetwarzanie obrazów i przetwarzanie języka naturalnego, które są dwoma dość znaczącymi obciążeniami AI.

Firma Biren, założona przez byłych pracowników Alibaby i Nvidii, powiedziała, że zamierza rozpocząć sprzedaż chipu BR100 do prywatnych centrów danych i klientów z branży chmury. Startup powiedział, że nie ma planów partnerstwa z wojskiem.

Oprócz Birena, firmy takie jak Cambricon, Alibaba Group's PingTouGe, Iluvatar CoreX, Denglin Technology, Moore Threads, Vastai Technologies i MetaX aktywnie opracowują alternatywy dla rozwiązań Nvidii. Według firmy analitycznej PitchBook, tylko te startupy pozyskały w ostatnich latach ponad 2,5 mld dolarów.

Profesor informatyki Jack Dongarra powiedział, że Stany Zjednoczone stosowały już podobny scenariusz. Wcześniej rząd USA nałożył embargo na wysyłanie procesorów Intela do niektórych chińskich twórców systemów.

W rezultacie Chiny stworzyły chipy dla swoich superkomputerów.

To jednak nie wystarczy

Niektórzy analitycy i szefowie amerykańskich firm uważają jednak, że firmy potrzebują czegoś więcej niż szybkiego procesora, aby zdobyć udział w rynku sztucznej inteligencji. Muszą stworzyć ekosystem oprogramowania dla akceleratorów, który może konkurować z platformą CUDA firmy Nvidia, która dominuje na rynku AI. Paul Triolo, starszy wiceprezes ds. Chin w firmie strategicznej Albright Stonebridge Group powiedział:

Nowe chińskie firmy będą musiały udowodnić, że są niezawodne, mogą uaktualnić sprzęt […], i zaoferować atrakcyjny ekosystem oprogramowania.

Przypomnijmy, że we wrześniu rząd USA nałożył ograniczenia licencyjne na akceleratory AI firmy Nvidia do Chin i Rosji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Biały Dom przedstawia niewiążącą Ustawę o Prawach Sztucznej Inteligencji

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) opublikowało projekt AI Bill of Rights mający na celu "ochronę amerykańskiego społeczeństwa". Informacje na ten temat podaje Engadget. Według informacji prasowej, dokument opowiada się za pięcioma zasadami: Bezpieczeństwo i wydajność systemów; algorytmiczne zabezpieczenie przed dyskryminacją; prywatność danych; zgłoszenie i wyjaśnienie celu stosowania systemów AI; alternatywy dla człowieka, […]

Algorytmy Facebooka oskarżone o "przyczynianie się" do ludobójstwa w Birmie

W 2017 roku algorytmy generowania treści przez Facebooka "bezpośrednio przyczyniły się do morderstw i innych okrucieństw" popełnianych przez wojsko Myanmaru wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Amnesty International. W 74-stronicowym raporcie działacze praw człowieka wymienili naruszenia praw Rohingya w ciągu ostatnich pięciu lat wśród systematycznych prześladowań i apartheidu. Od 2017 roku […]

Pekin wymaga od kierowców autobusów noszenia bransoletek "nastroju"

Władze Pekinu wprowadziły obowiązek noszenia przez kierowców autobusów dalekobieżnych elektronicznych bransoletek z technologią rozpoznawania emocji, aby monitorować ich stan skupienia. Informację na ten temat podał dziennik "South China Morning Post". Inicjatorem tego posunięcia jest Beijing State Public Transport Holding Group. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Władze wydały około 1800 opasek kierowcom autobusów na […]

Revolut dodaje 29 kryptowalut dla klientów z USA

Firma fintech Revolut ogłosiła dodanie 29 nowych kryptowalut dla klientów z USA. Takie informacje podaje The Block. Wśród nowych tokenów znalazły się m.in. Dogecoin, Solana, Avalanche i Shiba Inu. Pełna lista nie została sprecyzowana. Niektóre kryptowaluty wymagają zgody NYDFS. Inicjatywa ta była częścią programu rozszerzenia usług związanych z aktywami cyfrowymi. W przyszłości przewidywane jest dodanie […]

Nvidia prezentuje nowe chipy i usługi AI

Nvidia na konferencji GTC 2022 zaprezentowała procesory do przetwarzania zadań związanych ze sztuczną inteligencją, a także szereg usług dla deweloperów. CEO firmy Techgiant, Jensen Huang, zademonstrował nową generację kart graficznych z serii GeForce RTX 40. Akceleratory oparte są na architekturze Ada Lovelace i reprezentowane są przez dwa modele: RTX 4090 i RTX 4080 w dwóch […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star