Media: Chiny szybko stworzą alternatywę dla akceleratorów AI Nvidii

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 września 2022
ikona autora biały
chiny ai nvidia

Amerykański zakaz eksportu do Chin flagowych układów Nvidii i AMD ze sztuczną inteligencją stworzy nowe możliwości dla lokalnych firm. Taką informację podali eksperci z branży, na których powołuje się Reuters.

Grupa niezależnych ekspertów zmierzyła szybkość przetwarzania zadań sztucznej inteligencji na akceleratorze BR100 opracowanym przez chiński startup Biren. Specjaliści potwierdzili twierdzenie firmy, że układ przewyższa jeden z procesorów dotkniętych restrykcjami. David Kanter, założyciel grupy ewaluacyjnej MLCommons stwierdził:

Benchmarki szeroko odzwierciedlają przetwarzanie obrazów i przetwarzanie języka naturalnego, które są dwoma dość znaczącymi obciążeniami AI.

Firma Biren, założona przez byłych pracowników Alibaby i Nvidii, powiedziała, że zamierza rozpocząć sprzedaż chipu BR100 do prywatnych centrów danych i klientów z branży chmury. Startup powiedział, że nie ma planów partnerstwa z wojskiem.

Oprócz Birena, firmy takie jak Cambricon, Alibaba Group's PingTouGe, Iluvatar CoreX, Denglin Technology, Moore Threads, Vastai Technologies i MetaX aktywnie opracowują alternatywy dla rozwiązań Nvidii. Według firmy analitycznej PitchBook, tylko te startupy pozyskały w ostatnich latach ponad 2,5 mld dolarów.

Profesor informatyki Jack Dongarra powiedział, że Stany Zjednoczone stosowały już podobny scenariusz. Wcześniej rząd USA nałożył embargo na wysyłanie procesorów Intela do niektórych chińskich twórców systemów.

W rezultacie Chiny stworzyły chipy dla swoich superkomputerów.

To jednak nie wystarczy

Niektórzy analitycy i szefowie amerykańskich firm uważają jednak, że firmy potrzebują czegoś więcej niż szybkiego procesora, aby zdobyć udział w rynku sztucznej inteligencji. Muszą stworzyć ekosystem oprogramowania dla akceleratorów, który może konkurować z platformą CUDA firmy Nvidia, która dominuje na rynku AI. Paul Triolo, starszy wiceprezes ds. Chin w firmie strategicznej Albright Stonebridge Group powiedział:

Nowe chińskie firmy będą musiały udowodnić, że są niezawodne, mogą uaktualnić sprzęt […], i zaoferować atrakcyjny ekosystem oprogramowania.

Przypomnijmy, że we wrześniu rząd USA nałożył ograniczenia licencyjne na akceleratory AI firmy Nvidia do Chin i Rosji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star