Biały Dom ujawnia szczegóły ustawy CHIPS

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 września 2022
ikona autora biały
produkcja chipów

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ujawniła plany zainwestowania 50 mld USD w celu przyspieszenia rozwoju przemysłu półprzewodników w ramach ustawy CHIPS.

Według sekretarza handlu USA Giny Raimondo, około 28 mld USD jest przeznaczone na zwiększenie produkcji układów logicznych i pamięciowych z wykorzystaniem zaawansowanych procesów. Rząd planuje przeznaczyć środki w formie dotacji i pożyczek na budowę i rozbudowę zakładów produkujących, testujących, montujących i pakujących procesory.

Władze chcą też zwiększyć produkcję starszych chipów. 10 mld USD zostanie przeznaczone na stworzenie półprzewodników dla samochodów, technologii komunikacyjnych, urządzeń medycznych, obrony i innych kluczowych sektorów komercyjnych. Kolejne 11 mld USD zostanie przeznaczone na badania i rozwój.

Rząd rozpocznie przyjmowanie wniosków do początku lutego 2023 r. Raimondo powiedziała, że departament może rozpocząć przydzielanie funduszy już na wiosnę przyszłego roku.

Ponadto odbiorcy federalnego finansowania otrzymają zakaz budowania w Chinach zakładów wykorzystujących "zaawansowane technologie" przez 10 lat.

Zamierzamy postawić bariery, aby odbiorcy środków w ramach ustawy CHIPS nie mogli narażać bezpieczeństwa narodowego […]. Nie mogą wykorzystać tych pieniędzy do inwestowania w Chinach, nie mogą rozwijać zaawansowanych technologii w Chinach […] przez 10 lat.

Dodała, że dotowane firmy będą mogły rozbudowywać dojrzałe montownie w ChRL, tylko po to, by obsługiwać lokalny rynek.

CHIPS pomoże Stanom Zjednoczonym

Ministerstwo jest przekonane, że ustawa CHIPS pomoże Stanom Zjednoczonym odzyskać światowy prymat w produkcji półprzewodników. Według ministerstwa, USA odpowiadają za zaledwie 10% światowych mocy produkcyjnych chipów i zaledwie 3% światowych usług w zakresie pakowania, montażu i testowania. Resort przyznaje:

Stany Zjednoczone nie produkują już najbardziej zaawansowanych półprzewodników na świecie i utraciły zdolność do wytwarzania kluczowych zasobów łańcucha dostaw.

Departament dodał, że ostatnie postępy Chin w produkcji chipów zwiększyły ryzyko zakłócenia procesów logistycznych i produkcyjnych w USA.

Przypomnimy, że w lipcu Kongres USA przyjął ustawę stymulującą produkcję chipów. Zdaniem autorów, inicjatywa zmniejszyłaby zależność Stanów Zjednoczonych od zagranicznych dostawców, obniżyła ceny elektroniki i stworzyła tysiące nowych miejsc pracy.

We wrześniu amerykański Departament Handlu ograniczył eksport chipów używanych w superkomputerach i sztucznej inteligencji do Chin i Rosji. Zakazane zostały produkty Nvidii i AMD.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star