Biały Dom ujawnia szczegóły ustawy CHIPS

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 7 września 2022
ikona autora biały
produkcja chipów

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ujawniła plany zainwestowania 50 mld USD w celu przyspieszenia rozwoju przemysłu półprzewodników w ramach ustawy CHIPS.

Według sekretarza handlu USA Giny Raimondo, około 28 mld USD jest przeznaczone na zwiększenie produkcji układów logicznych i pamięciowych z wykorzystaniem zaawansowanych procesów. Rząd planuje przeznaczyć środki w formie dotacji i pożyczek na budowę i rozbudowę zakładów produkujących, testujących, montujących i pakujących procesory.

Władze chcą też zwiększyć produkcję starszych chipów. 10 mld USD zostanie przeznaczone na stworzenie półprzewodników dla samochodów, technologii komunikacyjnych, urządzeń medycznych, obrony i innych kluczowych sektorów komercyjnych. Kolejne 11 mld USD zostanie przeznaczone na badania i rozwój.

Rząd rozpocznie przyjmowanie wniosków do początku lutego 2023 r. Raimondo powiedziała, że departament może rozpocząć przydzielanie funduszy już na wiosnę przyszłego roku.

Ponadto odbiorcy federalnego finansowania otrzymają zakaz budowania w Chinach zakładów wykorzystujących "zaawansowane technologie" przez 10 lat.

Zamierzamy postawić bariery, aby odbiorcy środków w ramach ustawy CHIPS nie mogli narażać bezpieczeństwa narodowego […]. Nie mogą wykorzystać tych pieniędzy do inwestowania w Chinach, nie mogą rozwijać zaawansowanych technologii w Chinach […] przez 10 lat.

Dodała, że dotowane firmy będą mogły rozbudowywać dojrzałe montownie w ChRL, tylko po to, by obsługiwać lokalny rynek.

CHIPS pomoże Stanom Zjednoczonym

Ministerstwo jest przekonane, że ustawa CHIPS pomoże Stanom Zjednoczonym odzyskać światowy prymat w produkcji półprzewodników. Według ministerstwa, USA odpowiadają za zaledwie 10% światowych mocy produkcyjnych chipów i zaledwie 3% światowych usług w zakresie pakowania, montażu i testowania. Resort przyznaje:

Stany Zjednoczone nie produkują już najbardziej zaawansowanych półprzewodników na świecie i utraciły zdolność do wytwarzania kluczowych zasobów łańcucha dostaw.

Departament dodał, że ostatnie postępy Chin w produkcji chipów zwiększyły ryzyko zakłócenia procesów logistycznych i produkcyjnych w USA.

Przypomnimy, że w lipcu Kongres USA przyjął ustawę stymulującą produkcję chipów. Zdaniem autorów, inicjatywa zmniejszyłaby zależność Stanów Zjednoczonych od zagranicznych dostawców, obniżyła ceny elektroniki i stworzyła tysiące nowych miejsc pracy.

We wrześniu amerykański Departament Handlu ograniczył eksport chipów używanych w superkomputerach i sztucznej inteligencji do Chin i Rosji. Zakazane zostały produkty Nvidii i AMD.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Biały Dom przedstawia niewiążącą Ustawę o Prawach Sztucznej Inteligencji

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) opublikowało projekt AI Bill of Rights mający na celu "ochronę amerykańskiego społeczeństwa". Informacje na ten temat podaje Engadget. Według informacji prasowej, dokument opowiada się za pięcioma zasadami: Bezpieczeństwo i wydajność systemów; algorytmiczne zabezpieczenie przed dyskryminacją; prywatność danych; zgłoszenie i wyjaśnienie celu stosowania systemów AI; alternatywy dla człowieka, […]

Algorytmy Facebooka oskarżone o "przyczynianie się" do ludobójstwa w Birmie

W 2017 roku algorytmy generowania treści przez Facebooka "bezpośrednio przyczyniły się do morderstw i innych okrucieństw" popełnianych przez wojsko Myanmaru wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Amnesty International. W 74-stronicowym raporcie działacze praw człowieka wymienili naruszenia praw Rohingya w ciągu ostatnich pięciu lat wśród systematycznych prześladowań i apartheidu. Od 2017 roku […]

Pekin wymaga od kierowców autobusów noszenia bransoletek "nastroju"

Władze Pekinu wprowadziły obowiązek noszenia przez kierowców autobusów dalekobieżnych elektronicznych bransoletek z technologią rozpoznawania emocji, aby monitorować ich stan skupienia. Informację na ten temat podał dziennik "South China Morning Post". Inicjatorem tego posunięcia jest Beijing State Public Transport Holding Group. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Władze wydały około 1800 opasek kierowcom autobusów na […]

Revolut dodaje 29 kryptowalut dla klientów z USA

Firma fintech Revolut ogłosiła dodanie 29 nowych kryptowalut dla klientów z USA. Takie informacje podaje The Block. Wśród nowych tokenów znalazły się m.in. Dogecoin, Solana, Avalanche i Shiba Inu. Pełna lista nie została sprecyzowana. Niektóre kryptowaluty wymagają zgody NYDFS. Inicjatywa ta była częścią programu rozszerzenia usług związanych z aktywami cyfrowymi. W przyszłości przewidywane jest dodanie […]

Nvidia prezentuje nowe chipy i usługi AI

Nvidia na konferencji GTC 2022 zaprezentowała procesory do przetwarzania zadań związanych ze sztuczną inteligencją, a także szereg usług dla deweloperów. CEO firmy Techgiant, Jensen Huang, zademonstrował nową generację kart graficznych z serii GeForce RTX 40. Akceleratory oparte są na architekturze Ada Lovelace i reprezentowane są przez dwa modele: RTX 4090 i RTX 4080 w dwóch […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star