Big tech - Co to jest, zalety, niebezpieczeństwo i przyszłość

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 marca 2022
ikona autora biały
big tech to jest

Firmy big tech są wielonarodowymi korporacjami, które posiadają aktywa na całym świecie, często osiągają miliardowe przychody i mają duży wpływ na codzienne życie swoich użytkowników.

Większość dużych firm technologicznych jako startupy były przełomowe - zmieniały swoje branże poprzez wdrażanie nowych sposobów załatwiania spraw. Następnie rozrosły się w końcu do dużych i potężnych organizacji, ale bez niezbędnej odpowiedzialności politycznej.

GAMAM oznacza Google, Amazon, Meta, Apple i Microsoft, ponieważ są to typowe duże firmy technologiczne. Cechy charakterystyczne big tech nie ograniczają się jednak tylko do nich, ponieważ na tej samej drodze znajduje się wiele innych przedsiębiorstw. W tym wpisie przyjrzymy się im wszystkim.

Jak duży jest Big Tech?

Weźmy pod uwagę, że szacowany PKB takiego kraju jak Dania w 2021 roku wynosi około 290 miliardów dolarów. Weźmy również pod uwagę, że PKB Bułgarii szacuje się na 78 miliardów dolarów, Panamy na 60 miliardów dolarów, Nowej Zelandii na 247 miliardów dolarów, a Jamajki na 15 miliardów dolarów. PKB czyli Produkt Krajowy Brutto jest sumą wszystkich wartości wytworzonych przez grupę ludzi lub kraj w danym roku.

Kraj2021 PKB 2016 Dochody rządowe
1.Polska655 miliardów dolarów236 miliardów dolarów
2.Słowenia60.9 miliardów dolarów 20 miliardów dolarów
3.Nowa Zelandia247 miliardów dolarów 72 miliardy dolarów
4.Kuweit132 miliardów dolarów 61 miliardów dolarów
5.Pakistan286 miliardów dolarów 43 miliardy dolarów
6.Rumunia287 miliardów dolarów 72 miliardy dolarów
Tabela 1.

Teraz spójrzmy na poniższą tabelę 2, aby przeanalizować przychody największych firm technologicznych na świecie w 2021 roku, jak również ich kapitalizację rynkową. Market cap lub kapitalizacja to całkowita wartość udziałów przedsiębiorstwa, obliczona jako iloczyn ceny akcji i całkowitej liczby udziałów.

FirmaSektor/ProduktPrzychód w 2021 rokuKapitalizacja rynkowa
1.AmazonHandel detaliczny, cloud computing470 mld dolarów1.7 bln dolarów
2.AppleElektronika użytkowa, oprogramowanie275 mld dolarów 2.7 bln dolarów
3.SamsungElektronika użytkowa, oprogramowanie200 mld dolarów 417 bln dolarów
4.AlphabetWyszukiwanie, Google, YouTube182 mld dolarów 1.7 bln dolarów
5.FoxconnProducent sprzętu komputerowego181 mld dolarów 51 mld dolarów
6.MicrosoftOprogramowanie143 mld dolarów 2.2 bln dolarów
8.Huawei Elektronika użytkowa, oprogramowanie 129 mld dolarów
9.Dell Producent sprzętu komputerowego 92 mld dolarów 45 bln dolarów
10Meta Elektronika użytkowa, oprogramowanie 85 mld dolarów 589 bln dolarów
11.Sony Elektronika użytkowa, oprogramowanie 84 mld dolarów 129 bln dolarów
12.TencentGry wideo, rozrywka70 mld dolarów 567 bln dolarów
13.TeslaSamochody elektryczne, baterie litowe54 mld dolarów 870 bln dolarów
Tabela 2.

Z powyższej tabeli 2 wynika, że wiele z największych światowych firm technologicznych osiąga większe przychody, a w końcu zyski, niż wiele światowych jednostek geopolitycznych lub państw. I w świecie coraz bardziej kontrolowanym przez przepływ kapitału, te wysokie dochody czynią duże firmy technologiczne potencjalnie niebezpiecznymi. A to dlatego, że mają one środki do realizacji szerokiego spektrum interesów, a także do pokonywania najróżniejszych przeszkód na swojej drodze.

Skandal Cambridge Analytica

Niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zarządzanie danymi milionów użytkowników przez jeden podmiot, stało się widoczne dla opinii publicznej wraz ze skandalem Cambridge Analytica.

Gdy pojawiły się szczegóły o tym, jak Facebook Inc. umożliwił Cambridge Analytica pobranie danych z 87 milionów profili na Facebooku bez ich zgody i z powodów politycznych, zwykli użytkownicy zaczęli się niepokoić o to, jak big tech wykorzystuje gromadzone przez siebie informacje.

Firmy technologiczne powinny chronić dane swoich użytkowników przed złośliwymi podmiotami. Ale jak pokazuje sensacyjne włamanie do Sony PlayStation Network z 2011 roku, wiele firm technologicznych nie robi tego wystarczająco dobrze. Haker ukradł dane osobowe 70 milionów użytkowników, łącznie z numerami ich kart kredytowych.

Zalety big techu

Istnieje wiele zalet i pomocnych funkcji, które duże firmy technologiczne wnoszą do naszego życia. Większość nowoczesnych sposobów życia zależy nawet od kombinacji usług dużych firm technologicznych. Oto niektóre z nich:

 • Łatwy dostęp - Duże firmy technologiczne ułatwiają przeciętnym ludziom dostęp do usług, które w innym przypadku byłyby niemożliwe. Począwszy od darmowej, ale bardzo wydajnej wyszukiwarki Google z lat 90-tych, poprzez sieci społecznościowe, cloud computing i wiele innych usług osobistych i biznesowych.
  Modelem biznesowym jest tutaj często model freemium, w którym niektóre funkcje usługi oferowane są za darmo, natomiast osoby, które zapłacą dodatkowo, otrzymują ponadto usługi premium. Dużym przykładem jest tutaj Google Cloud Computing i Amazon Web Services.
  Inne modele biznesowe dużych technologii obejmują przychody z reklam, jak w przypadku wyszukiwarki Google i Facebooka. Do tego dochodzą jeszcze prowizje, jak w przypadku Amazon i jego sprzedawców, jak również inne zróżnicowane metody. W skrócie, big tech sprawia, że rzeczy pierwszej potrzeby są dostępne dla wszystkich, a jednocześnie pozwala tym, którym się powiodło, na pokrycie kosztów dla innych.
 • Rozbudowane funkcje - Poprzez iteracyjny i przyrostowy rozwój, big tech jest w stanie zaoferować więcej funkcji w każdej usłudze niż w innym przypadku. Wynika to z głębokiej płynności finansowej firm, ogromnej armii inżynierów i programistów, jak również płacących klientów.
 • Zoptymalizowane usługi - Tutaj big tech wyróżnia się dzięki big data. Biorąc pod uwagę stale malejące ceny przechowywania danych, mocy obliczeniowej i szerokości pasma, duże firmy technologiczne mogą wykorzystywać nowe możliwości sztucznej inteligencji do tworzenia lepszych produktów.
  Może to oznaczać optymalizację ich usług, aby lepiej służyły indywidualnym użytkownikom, jak również odkrywanie wzorców użytkowania, danych demograficznych i innych wyników wykorzystujących AI, które ułatwiają świadczenie lepszych usług i zarabianie większych pieniędzy.
 • Wydajne badania i rozwój - Kolejną zaletą big techu są ich długoterminowe inwestycje w badania i rozwój. Wykorzystując swoje potężne dochody, giganci technologiczni inwestują o wiele dalej w przyszłość niż zwykłe korporacje. Rezultatem są stale lepsze, różnorodne lub tańsze produkty i usługi.
 • Dobra i stabilna praca - Duże korporacje technologiczne są bez wątpienia najlepszym miejscem dla inżynierów, programistów, menedżerów i innych kreatywnych talentów, którzy mogą znaleźć stabilną i dochodową pracę. Nie tylko bardzo dobrze płacą, ale również konkurują oferując najlepsze dodatki dla pracowników. Może z wyjątkiem Amazona.

Niebezpieczeństwa związane z big tech

Nie ma wątpliwości, że ogromna siła społeczna, bogactwo i zasoby obliczeniowe wielkich technologii czynią je potencjalnie niebezpiecznymi dla całego społeczeństwa. Każda firma ma swoje mocne i słabe strony, dlatego zagrożenia, które stwarzają, nie są jednakowe dla wszystkich.

Poniżej przedstawiamy jednak podsumowanie głównych zagrożeń, jakie duże firmy technologiczne stwarzają dla całego świata:

 • Wiedzą wszystko - Większość firm technologicznych wie, gdzie mieszkasz, gdzie pracujesz i co lubisz. Google, na przykład, może dowiedzieć się, kiedy Twoja żona, dziewczyna lub córka zajdzie w ciążę jeszcze przed Tobą. Inne firmy, jak Amazon, mogą wiedzieć szczegóły dot. Twojego zdrowia, na podstawie Twoich zakupów.
 • Niebezpieczne dane - Jeżeli jesteś czołowym politykiem z azjatyckiego lub środkowo-wschodniego kraju, to nie chcesz być cały dzień na Facebooku. Ponieważ Twoje dane mogą łatwo trafić w niepowołane ręce i zagrozić Państwa bezpieczeństwu narodowemu. To samo dotyczy ludzi o mniejszej władzy i statusie.
 • Prywatność danych - Podczas gdy różne kraje różnie podchodzą do kwestii prywatności osób, europejskie Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych (GDPR) pozostaje najsurowszym prawem dotyczącym bezpieczeństwa i prywatności na świecie. Prawda jest taka, że big tech starają się omijać te przepisy jak tylko się da.
 • Dyskryminacja konkurentów - Biznes bywa brutalny, dlatego już sama wielkość tych wielkich korporacji technologicznych daje do zrozumienia, jak brutalnie postępowały one przez lata wobec swoich konkurentów. Niektóre z nich posuwają się nawet do tłumienia wspaniałych produktów, jak wtedy, gdy Apple Inc. kupiło niemiecką firmę Emagic GmbH i zabiło rozwój ich niesamowitego Logic Audio dla platformy Windows. Po prostu po to, aby można było go mieć tylko na Macu.
 • Pieniądze korumpują - Każdy to wie, więc nie ma tu wiele do powiedzenia.
 • Monopol - Apple Inc. kupił w 2014 roku "Beats by Dr. Dre", dzięki czemu oldschoolowy raper awansował na miliardera. Zabawne jest to, że podczas gdy te słuchawki i wkładki douszne sprzedają się za setki dolarów, to ich produkcja kosztuje zaledwie 15 dolarów.
 • Rewolucje na Twitterze - Media społecznościowe są odpowiedzialne za wszystko, od Arabskiej Wiosny do buntu na Kapitolu w USA w styczniu 2021 roku i niezliczonych innych niepokojów społecznych, rozruchów obywatelskich i towarzyszących im ofiar w ludziach. Na szczycie tej listy mediów znajduje się Twitter.
 • Wolność słowa i kontrola społeczna - Kiedy jedna lub kilka osób ma prawo do zablokowania dowolnego konta lub usunięcia dowolnej grupy lub ruchu politycznego ze swojej platformy, wtedy mają więcej uprawnień niż większość zwykłych urzędników państwowych. Jedynym problemem jest to, że nie są oni wybierani na swoje funkcje przez społeczeństwo.

Politycy nie mają pojęcia o Big Tech

Argumenty przemawiające za poważną regulacją wielkich technologii są jasne. Ale przeciętny polityk nie ma pojęcia o potędze, możliwościach, zasięgu i realnej sile oddziaływania tych technologicznych behemotów. Trzeba mieć dobre rozeznanie w komputerach i technologii, aby wyobrazić sobie, co może zrobić organizacja z dużą ilością pieniędzy i mocy obliczeniowej.

Mimo to, tylko politycy mają moc, aby utrzymać big tech w ryzach. Niektóre sektory przemysłu wymagają zaostrzenia przepisów, niektóre firmy muszą się rozpadać, aby sprzyjać lepszej konkurencji itd. Ale w międzyczasie wielkie technologie wydają miliony dolarów na lobbowanie tych ustawodawców.

Inne kraje, jak Chiny i Rosja, przyjęły bardziej brutalne podejście i po prostu zakazały działalności w swoich krajach wybranym usługom big tech.

Przyszłość big techu

Jeżeli lekcje z przeszłości są cokolwiek warte, to technologia będzie nadal odgrywać ważną rolę w naszym życiu. Ale czy ta rola będzie zarządzana przez Big Tech, czy przez inną strukturę organizacyjną, to już zupełnie inna kwestia.

Big tech jest wytworem kapitalizmu, a więc może się rozwijać tak, jak to znamy dzisiaj, tylko w społeczeństwie kapitalistycznym, w którym panuje względne bezpieczeństwo i stabilna gospodarka. Jeśli zmieni się którąkolwiek z tych podstawowych cech, wielka technologia nie ma szans w tym regionie geograficznym.

Kraje wschodnie, takie jak Chiny i Rosja, mają genialnych innowatorów i wiele imponujących rodzimych technologii. Jednak w przeciwieństwie do zachodnich rządów, na przykład, chińscy przywódcy biorą bardziej aktywny udział w działalności swoich rodzimych firm technologicznych. A to sprawia, że firma taka jak na przykład Alibaba staje się nieco innym rodzajem giganta technologicznego.

W Afryce, gdzie innowacyjność technologiczna jest stosunkowo niska w porównaniu z resztą planety, politycy nie podejmują lub podejmują niewielkie wysiłki, aby zapewnić podstawową infrastrukturę, która gdzie indziej uważana jest za oczywistą. Bez stałego dostępu do prądu, taniego łącza internetowego i dostępu do nisko oprocentowanego kapitału, nawet dla najmądrzejszych założycieli staje się prawie niemożliwe uruchomienie i rozwinięcie startupu w dużą firmę technologiczną.

Gdy w lutym 2021 roku rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę, branża kryptowalut straciła w krótkim czasie ponad 200 miliardów dolarów. I chociaż nikt nie wie, jak długo może trwać ten konflikt i co z niego wyniknie, to jednym z oczywistych faktów jest to, że przyszłość wielkich technologii zależy od politycznego krajobrazu danego terytorium.

To sprowadza się do kapitalizmu i wszystkich jego doktryn. Z pewnością większość akcji big tech jest przewartościowana, ponieważ inwestorzy szukają pewnych inwestycji. Ale jak pokazały rynki akcji, wiele z dzisiejszych gigantów technologicznych może stać się cieniem samych siebie za 10 do 15 lat. Prostym powodem jest to, że nowe wynalazki i zakłócenia są motorem zmian w przemyśle technologicznym.

Podsumowując, Zasada Pareto pokazuje nam, że natura nigdy nie jest równomierna - zawsze znajdzie się kilku, którzy kontrolują szereg wartości w każdym społeczeństwie. I jak pokazuje big pharma i inne teorie, duże firmy technologiczne prawdopodobnie zawsze będą istnieć. Tylko gracze mogą się zmieniać na przestrzeni lat.

Znani dyrektorzy Big Techu

Same wielkie przedsiębiorstwa technologiczne są niczym bez mężczyzn i kobiet, którzy prowadzą show za kulisami. Począwszy od innowacji, poprzez marketing, aż po etapy wzrostu każdej organizacji, to przede wszystkim najważniejsza jest jakość jej kierownictwa.

Oto lista pionierów i liderów przemysłu technologicznego, którzy pomogli w zyskownym kierowaniu swoimi firmami lub przekształcili je w gigantów technologicznych.

 • Jeff Bezos - Założyciel i lider firmy Amazon
 • Elon Musk - Inwestor i dyrektor generalny Tesla
 • Larry Page - współzałożyciel Google i były CEO Google & Alphabet Inc.
 • Eric Schmid - Pierwszy Dyrektor Generalny Google Inc.
 • Jack Ma - Założyciel i szef Alibaby
 • Steve Jobs - współzałożyciel Apple Inc. i główny guru kultu Apple
 • Bill Gates - Współzałożyciel i były szef Microsoftu
 • Jack Dorsey - kontrowersyjny założyciel i szef Twittera
 • Sergei Brin - współzałożyciel Google i były prezes Alphabet Inc.
 • Larry Ellison - założyciel i szef Oracle
 • Tim Cook - Dyrektor generalny Apple Inc.
 • Mark Zuckerberg - Założyciel i szef Facebooka (Meta)
 • Satya Nadella - obecny prezes zarządu Microsoft

Podsumowanie

To już koniec tego artykułu. Dowiedziałeś się z niego, które firmy zarabiają więcej pieniędzy niż większość rządów na świecie. Wiesz też, co i w jaki sposób robią.

Teraz sam musisz podjąć decyzję, co sądzisz o big techu i swoim życiu. Jedno jest pewne, że skoncentrowana siła rynkowa jest niebezpieczna dla każdego społeczeństwa, ponieważ wypacza dobrodziejstwa kapitalizmu i demokracji.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Czym jest ChatGPT i czy jest naprawdę tak dobry?

Rok 2022 był przełomowy dla sztuki AI. Pojawiło się wiele algorytmów, dzięki którym każdy mógł stworzyć unikalne obrazy z fragmentu tekstu. Różne firmy i indywidualni programiści prześcigali się w tworzeniu systemów i aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych. DALL-E 2, Midjourney i Stable Diffusion wciąż cieszą się zainteresowaniem i będą popularne jeszcze przez długi czas. […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Jak tanio wysyłać pieniądze za granicę? Dzięki P2P

Wysyłanie pieniędzy za granicę przez tradycyjne firmy oferujące przekazy pieniężne, jak np. Western Union może być czasochłonne i drogie. Całe szczęście w dzisiejszych czasach istnieją lepsze alternatywy. Jedną z nich są kryptowaluty i rynki P2P. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy jak łatwo i tanio wysyłać pieniądze za granicę przy pomocy platformy Binance P2P. Tak więc, zaczynamy! […]

Rola amerykańskich gigantów technologicznych w rozwoju sztucznej inteligencji

Rynek sztucznej inteligencji przeżywa rozkwit od pięciu lat. Wiele firm i organizacji nie tylko bada najnowocześniejsze technologie, ale także wprowadza jakąś formę narzędzia do operacji. Niebagatelną rolę w rozwoju branży odegrały wielkie amerykańskie korporacje informatyczne, zwane gigantami technologicznymi. Co więcej, w porę spojrzeli w przyszłość i dziś można ich niemal nazwać liderami rynku AI. Sprawdźmy, […]

Jak inwestować w Metaverse? | Top 5 akcji Metaverse | Przewodnik dla początkujących

Metaverse to połączenie kilku odrębnych wirtualnych światów, do których ludzie mogą mieć dostęp w dowolnym momencie za pośrednictwem sieci, nosząc zestaw do wirtualnej rzeczywistości (VR). Przewiduje się, że będzie to branża warta wiele miliardów dolarów. Nic więc dziwnego, że inwestorzy chcą się w nią zaangażować. Globalne przedsiębiorstwa, w tym Mastercard, American Express, Meta oraz giganci […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star