Chat GPT vs Google 

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 marca 2023
ikona autora biały
gpt

Być może słyszałeś ostatnio szum jaki wokół sztucznej inteligencji wywołał Chat GPT? Ten program został udostępniony publicznie pod koniec listopada 2022 roku. Niedługo potem pojawiły się artykuły w Stanach Zjednoczonych wskazujące, że wiele młodych osób pisze swoje wypracowania i prace przy użyciu Chata GPT. Czym jest Chat GPT i dlaczego jest tak znienawidzony przez Google? O tym piszemy poniżej!

Technologia GPT

Technologia została opracowana przez OpenAI, firmę badawczą wspieraną przez Microsoft i inne spółki. Chat GPT działa na takiej zasadzie, że automatycznie generuje tekst na podstawie pisemnych podpowiedzi w zaawansowany i kreatywny sposób. Może nawet przeprowadzić rozmowę, która wydaje się bardzo zbliżona do rozmowy z człowiekiem.

Czy zatem Chat GPT jest wystarczająco inteligentny, aby zmienić sposób wyszukiwania informacji w Internecie? Czy może kiedyś zastąpić Google i inne wyszukiwarki?

Google zagrożone 

Niektórzy pracownicy Google z pewnością martwią się możliwością wyeliminowania najpopularniejszej przeglądarki przez jeden program. Całkiem niedawno pracownicy Google zapytali kierownictwo, czy chatbot AI, taki jak Chat GPT, był „straconą szansą” dla firmy.

Sundar Pichai, dyrektor generalny Alphabet   i Jeff Dean, wieloletni szef działu sztucznej inteligencji Google, odpowiedzieli, że firma ma podobne możliwości, ale koszt, jeśli coś pójdzie nie tak, byłby większy, ponieważ ludzie muszą ufać odpowiedziom, które otrzymują od Google. Morgan Stanley opublikował raport na ten temat 12 grudnia 2023r., badając, czy Chat GPT stanowi zagrożenie dla Google. Brian Nowak, główny analityk banku w Alphabet, napisał, że modele językowe mogą przejąć udział w rynku „i zakłócić pozycję Google jako punktu wejścia dla ludzi w Internecie”.

Co ciekawe - Nowak dodał, że firma nadal jest pewna pozycji Google, ponieważ nadal ulepsza wyszukiwanie. Sama zmiana zachowań jest ogromną przeszkodą – wielu internautów używa Google jako nawyku. Ponadto Google „buduje podobne modele języka naturalnego, takie jak LaMDA”, które mogą znaleźć zastosowanie w nowych produktach.

Na razie twórcy OpenAI są ostrożni w wysuwaniu jakichkolwiek wielkich twierdzeń. Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, powiedział w tweecie z 10 grudnia, że ​​Chat GPT jest „niesamowicie ograniczony” i „błędem jest poleganie na nim teraz w ważnych sprawach”.

Tak czy inaczej, warto sprawdzić, jak dobrze chatbot sprawdzi się jako alternatywa dla wyszukiwarki Google. 

Chat GPT kontra Google

Rejestracja w Chat GPT jest łatwa — wystarczy adres e-mail. Po zarejestrowaniu strona internetowa jest bardzo prosta w nawigacji. Jest obszar, w którym będą zapełniać się wyniki, oraz pole tekstowe, w którym wpiszesz swoje zapytania. OpenAI mówi, aby złożyć precyzyjny komunikat, aby uzyskać najlepszy możliwy wynik. Jak to działa w stosunku do google? Bardzo prosto. Podam Ci przykład. Posiadam psa rasy Border Collie. Zadałem pytanie Chatowi jak zadbać o zdrowie fizyczne psa rasy Border Collie? 

Otrzymałem prosty, jasny i prawdziwy komunikat o treści: 

“Border collie to rasa psa o wysokiej energii, która potrzebuje dużo ruchu i aktywności fizycznej. Oto kilka wskazówek, jak zadbać o zdrowie fizyczne psa rasy border collie:

 1. Zapewnij odpowiednią ilość ruchu - Border collie to pies, który potrzebuje dużo ruchu i aktywności fizycznej, aby pozostać zdrowym i szczęśliwym. Upewnij się, że twój pies ma wystarczającą ilość czasu na bieganie, zabawę i trening.
 2. Karmienie - Karmienie jest kluczowe dla utrzymania zdrowia psa. Upewnij się, że Twój Border Collie otrzymuje wysokiej jakości karmę, która dostarcza mu odpowiedniej ilości składników odżywczych.
 3. Zdrowie jamy ustnej - Zęby psa wymagają stałej troski i pielęgnacji. Regularnie szczotkuj zęby swojego psa i umożliw mu gryzienie kości.
 4. Wizyty u weterynarza - Regularne wizyty u weterynarza są niezbędne, aby utrzymać zdrowie psa. Wizyty u weterynarza pozwolą na szybkie wykrycie chorób i zapobieganie im.
 5. Trening - Border Collie jest inteligentną rasą, która potrzebuje stałego treningu, aby zachować zdrowie i szczęście. Trening pomoże również psu w utrzymaniu zdrowia psychicznego.
 6. Regularne badania - Badania, takie jak badania krwi, badania moczu i badania stężenia hormonów, są kluczowe dla wykrycia chorób wczesnym etapie. Regularnie wykonuj badania swojego psa, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie zdrowia.

Pamiętaj, że zdrowie i szczęście Twojego Border Collie zależy od Twojej troski i uwagi. Dbaj o swojego psa, dając mu odpowiednią ilość ruchu, dobrą dietę, pielęgnację zębów, regularne wizyty u weterynarza, stały trening i badania kontrolne.”

Gdy to samo zdanie wpisałem w Google dostałem odpowiedź w kilkunastu różnych stronach na zasadzie od ogółu do szczegółu tj. Border Collie - czym się charakteryzuje, jakie ma cechy itd. Ciężko jest znaleźć bezpośrednie informacje na temat zadanego wprost pytania. Informacje są zakamuflowane pozostałą częścią treści.

Zwycięzca: Chat GPT.

Pamięć o użytkowniku 

Kolejnym testem było zadanie pytania odnośnie tego, co mogę kupić swojej dziewczynie na prezent z okazji dnia kobiet? 

Chat GPT wygenerował następującą treść: 

“Oto kilka pomysłów na prezenty dla dziewczyny z okazji Dnia Kobiet:

 1. Kwiaty - klasyczny prezent na Dzień Kobiet, wybierz ulubione kwiaty swojej dziewczyny, lub kup gotowy bukiet.
 2. Biżuteria - delikatny naszyjnik, bransoletka, kolczyki lub pierścionek to piękny i romantyczny prezent.
 3. Kosmetyki - zestaw kosmetyków do pielęgnacji skóry lub ulubione kosmetyki do makijażu będą doskonałym prezentem.
 4. Perfumy - ulubiony zapach lub coś nowego, co zwróci Twoją dziewczynę uwagę.
 5. Książka - jeśli Twoja dziewczyna lubi czytać, to doskonałym prezentem może być nowa książka, którą chciała przeczytać.
 6. Zestaw do herbaty lub kawy - jeśli Twoja dziewczyna lubi herbatę lub kawę, możesz podarować jej zestaw do parzenia, filiżanki lub kubek.
 7. Zestaw do jogi - jeśli Twoja dziewczyna jest zainteresowana jogą lub lubi ćwiczyć, zestaw do jogi, mata i akcesoria mogą być dobrym prezentem.
 8. Zestaw do robienia zdjęć - jeśli Twoja dziewczyna lubi fotografować, to zestaw z akcesoriami do robienia zdjęć lub aparat cyfrowy mogą być wspaniałym prezentem.
 9. Bilet na koncert lub spektakl - jeśli Twoja dziewczyna jest miłośniczką muzyki lub teatru, bilet na koncert lub spektakl może być wspaniałym prezentem.
 10. Romantyczna kolacja - jeśli chcesz zrobić coś szczególnego dla swojej dziewczyny, możesz zaprosić ją na romantyczną kolację w restauracji lub przygotować ją samemu”.

Podczas gdy Google mając zapisane dane na mój temat od razu doprowadziło mnie do sklepów, z których korzystałem do tej pory - wygrało Google. 

Informacje istotne 

Badanie informacji istotnych dla zdrowia ludzi to podstawa, która powinna być sprawdzana przy jakichkolwiek nowoczesnych technologiach. Nie może być tak, że jeden chat będzie na szeroką skalę udzielać wadliwych informacji, które będą szkodliwe dla zdrowia ludzi. Zadałem pytanie: Czy wolno jeść żywność wysokoprzetworzoną w czasie ciąży?

Chat GPT wygenerował prostą i prawdziwą informację o następującej treści: 

“Zaleca się, aby kobiety w ciąży unikały nadmiernego spożycia żywności wysokoprzetworzonej, ponieważ może ona zawierać składniki odżywcze w niskiej jakości, a także duże ilości soli, cukru i tłuszczów trans. Niektóre badania wykazały, że spożywanie dużej ilości żywności wysokoprzetworzonej w czasie ciąży może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, a także zwiększać ryzyko wystąpienia problemów z wagą u dziecka. Zamiast żywności wysokoprzetworzonej, zaleca się spożywanie świeżych owoców i warzyw, pełnoziarnistych produktów zbożowych, chudego mięsa, ryb i orzechów, aby zapewnić odpowiednie składniki odżywcze i wspomóc zdrowy rozwój płodu. Zawsze najlepiej skonsultować swoją dietę z lekarzem lub dietetykiem”.

Pytając o to samo Google uzyskałem szereg linków, które co prawda odpowiadają na pytanie, lecz odpowiedź jest ukryta wewnątrz tekstu, a ponadto w trakcie jego czytania notorycznie pojawiają się liczne reklamy. 

Podsumowując: Chat GPT udostępnia informacje bardziej syntezowane i bezpośrednio odpowiada na pytanie. Google natomiast podaje szereg źródeł i przy okazji wskazuje rzeczy powiązane z zadanym pytaniem. 

Google vs Bard 

W miarę jak technologia sztucznej inteligencji (AI) się rozwija, można świetnie przyjrzeć się temu, jak różne firmy postanawiają ją wykorzystywać. Jak pewnie się domyślasz - dwie najważniejsze firmy w tej dziedzinie to Google i OpenAI, posiadające swoje technologie AI - BARD i ChatGPT. W tym artykule porównamy oba rozwiązania od największych konkurentów. 

Czym jest BARD? 

BARD od Google to model AI najnowszej generacji, zaprojektowany w celu poprawy wyników wyszukiwania, poprzez zrozumienie niuansów języka i kontekstu. BARD jest w stanie zrozumieć znaczenie słów w kontekście, identyfikować synonimy, zrozumieć wyrażenia idiomatyczne i rozpoznawać homofony, co ułatwia użytkownikom znalezienie odpowiednich informacji. Dzięki swoim zaawansowanym zdolnościom przetwarzania języka i technikom uczenia maszynowego, BARD dostarcza bardziej skierowane i dokładne wyniki wyszukiwania.

Czym jest model Chat GPT? 

Chat GPT od OpenAI to model AI rozmówcy, który może zrozumieć naturalny język, generować odpowiedzi w sposób przypominający człowieka, a nawet utrzymywać spójną rozmowę z użytkownikami. Chat GPT wykorzystuje najnowsze techniki modelowania języka i został przeszkolony na ogromnym zbiorze tekstów pisanych przez ludzi, co umożliwia mu odpowiadanie na szeroki zakres pytań i tematów.

Chat GPT vs Bard - różnice 

O ile zarówno BARD, jak i Chat GPT są imponującymi modelami AI, znacząco różnią się pod względem ich podstawowych zastosowań. 

 • BARD jest zaprojektowany do poprawy wyników wyszukiwania,
 • ChatGPT jest przeznaczony do rozmów. 
 • Skupienie BARD-a na zrozumieniu języka w kontekście sprawia, że jest idealny dla złożonych zapytań wyszukiwania,
 • umiejętność ChatGPT do generowania odpowiedzi przypominających człowieka czyni go idealnym dla chatbotów obsługujących klientów lub wirtualnych asystentów.
 1. Kolejną znaczącą różnicą między tymi technologiami jest ich dostępność dla programistów. 
 • Google udostępnił BARD-a jako część swojej platformy AI, która umożliwia dostęp do zestawu narzędzi i usług AI. 
 • OpenAI również udostępnił ChatGPT poprzez swoje API, co pozwala programistom zintegrować go z ich aplikacjami.
Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star