Co to jest czat GPT?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 9 marca 2023
ikona autora biały
AI

Czat GPT to program komputerowy, który może rozumieć i generować tekst na poziomie średniej jakości copywritera. Został przeszkolony na dużej ilości tekstu i materiałów z Internetu. Dzięki temu potrafi odpowiadać na pytania i generować tekst na wiele różnych tematów. Sam program w chwili obecnej jest darmowy i może służyć jako pisarz, tłumacz, konsultant, czy programista. Wszystko to jednak działa w ograniczonym wydaniu, a technologia nad którą wszyscy się zachwycają - nie jest bez wad. Dlaczego? O tym piszę poniżej. 

Czy chat gpt jest nieomylny? 

Na podstawie najprostszych przykładów pokażę Ci jak można korzystać z tego narzędzia, a gdzie lepiej unikać jego rad. To wspaniała technologia, która z pewnością może przynieść wiele korzyści dla osób prowadzących swój biznes. Pamiętajmy jednak, że nie ma produktu idealnego, a chat gpt posiada również szereg ogromnych wad (oraz zalet). 

Jak zacząć korzystać z chata GPT?

To stosunkowo prosta sprawa. Wystarczy wejść na link https://chat.openai.com/

oraz dokonać rejestracji konta. Z pewnością trzeba podać swoje dane podstawowe, maila i telefon. Dlaczego o tym mówię? Bo nigdy nie wiesz, kto ma dostęp do pytań zadawanych w Chat GPT, a twoja obecność nie jest anonimowa. 

Następnie zgodnie z poniższą grafiką we wskazanym miejscu możesz dać polecenie do napisania dla Chata GPT:

Od tego momentu zaczyna się nasza przygoda z tym programem. 

Pomysły na wygenerowanie treści

Testowałem Chata GPT od tygodnia na różne sposoby. Próbowałem tłumaczyć nim teksty, szukać informacji, szukać inspiracji na tematy, tworzyć scenariusze i wiele więcej. Nigdy wcześniej nie znałem programu, który odpowiada na pytania tak szybko, generując przy tym całkiem sporo treści. Niestety im głębiej w las - tym większe problemy z rzetelnością informacji. Przykładowo:

Na pytanie o fintech, Chat GPT stworzył mi prostą, logiczną formułę, która była odpowiedzią na zadane pytanie. 

Następnie zadałem mu pytanie bardziej szczegółowe, które jest związane z sektorem fintechu, blockchaina i kryptowalut. 

Chat GPT bez jakiegokolwiek namysłu potwierdził, że można kopać kryptowalutę Ethereum, podczas gdy nie jest to prawdą. Od momentu przejścia Ethereum na Ethereum 2.0 proces górnictwa na tej kryptowalucie został wyeliminowany. Załóżmy jednak, że program nie zna się na bardziej skomplikowanych aspektach finansów i ogółem świata. Jak wszyscy wiemy, istnieje coś takiego jak fakty powszechnie znane. Takim faktem jest na przykład wiadomość publiczna. Niemal każdy z nas ma świadomość, że całkiem niedawno doszło do kataklizmu w Turcji, który doprowadził do śmierci dziesiątek tysięcy osób oraz ogromnych zniszczeń infrastruktury. Spytałem o to chata gpt, który odpisał mi następująco:

Wynika z tego, że trzęsienie ziemi w Turcji w ogóle nie wystąpiło w 2023 roku!

No dobra. Uznałem, że Chat ma ograniczoną wiedzę co do świeżych wydarzeń. Postanowiłem zadać mu trudniejsze pytanie odnośnie nauki. Spytałem go “Co to jest promieniowanie Czerenkowa”? Samo promieniowanie zostało ustalone w latach 30 - tych dwudziestego wieku - czyli prawie 100 lat temu. 

Chat GPT nie miał żadnej odpowiedzi na to pytanie. 

Podsumowując - Chat GPT ma dziurawą historię bardziej skomplikowanych informacji bądź nie ma ich wcale. To nie wszystko. Nie jesteśmy w stanie zweryfikować tego, co mówi do nas chat gpt, gdyż nie podaje on źródła informacji. Przykładowo:

Chat GPT wygenerował mi odpowiedź na pytanie “czym jest CBDC?” jednak zapytany o źródło tej informacji wskazał, że: 

zatem nie wskaże on jakichkolwiek źródeł wiadomości. To duży problem - szczególnie, jeżeli opieramy nasz biznes na zaufaniu klienta. W praktyce Chat GPT powinien zostać wyeliminowany z każdego sektora, który poprzez błędne wiadomości może doprowadzić do zagrożenia czyjegoś zdrowia, a nawet życia. Weźmy przykład suplementy diety - chat GPT rozpisze nam każdy suplement, dawkowanie itd jednak nie mamy żadnej pewności, czy to prawda. Producent suplementów diety, bądź ktokolwiek inny skopiuje wpis chata i umieści go na swoim blogu. Czyj to będzie problem? Konsumenta i właściciela strony.

Wady Chata GPT

Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze wady Chata GPT: 

  • Może generować informacje, które nie są całkowicie dokładne lub poprawne.Model opiera się na wzorcach, których nauczył się z danych, na których był szkolony, więc może generować odpowiedzi, które są faktycznie niepoprawne. Ważne jest, aby zweryfikować wszelkie informacje dostarczone przez ten program.
  • Zdolność modelu do zrozumienia i reagowania na pewne podpowiedzi może być niespójna. Na jakość treści może mieć wpływ dobór słów użytych w zleceniu zadania.  
  • Sztuczna inteligencja ma trudności ze zrozumieniem niektórych złożonych pytań oraz odpowiadaniem na nie. Uzyskanie dobrej odpowiedzi może wymagać przeformułowania lub uproszczenia pytania.
  • Treść wyprodukowana przez Chata GPT może być czasami dość nudna i zbyt ogólna, brakuje jej osobistego charakteru, który mają ludzie. Raczej ciężko wykorzystać Chata GPT do jakiegoś kreatywnego zadania, które wymaga wyjątkowego i osobistego podejścia.
  • Jego treść jest do siebie stosunkowo podoba. Występują liczne powtórzenia wyrazowe i schematy. 
  • Tłumaczy teksty w sposób średnio - dobry. Jest to tłumaczenie wystarczające do komunikacji codziennej, ale nieprofesjonalne, jeżeli chcesz używać go do swojego bloga firmowego. 
  • Zdarza się, że generuje odpowiedzi, które nie są zgodne ze stanem faktycznym lub nie do końca dokładne. Na przykład, gdy zapytałem Czat GPT o datę trzęsienia Ziemi w Turcji w 2023 r., to chat jej nie znał i uznał, że nie przewiduje przyszłości. 
  • Zdarza się, że program generuje odpowiedzi niepoprawne gramatycznie lub popełnia błędy składniowe. Na przykład podczas tworzenia zdań może użyć niewłaściwego czasu czasownika lub formy wyrazu.
  • Często chat gpt generował odpowiedzi, które były nieistotne dla złożonego zapytania, bądź odbiegały od jego treści.  
  • Pamiętajmy, że jakość tłumaczenia Chata GPt nie jest taka sama dla wszystkich języków. W praktyce oznacza to, że program może generować błędy dla języków, które mają inną strukturę gramatyczną lub skrypty niż angielski.

Zalety Chata GPT

  Korzystanie z Chat GPT może być niezwykle efektywne dla zadań, które wymagają szybkiej realizacji. Pozwala na ekspresowe i dokładne generowanie tekstu. To czyni go produktem idealnym dla działów obsługi klienta, ponieważ może skrócić czas odpowiedzi i zapewnić bardziej dokładne informacje, niż tradycyjne call center.

  Oprócz oszczędności czasu, Chat GPT może być również wykorzystywany do generowania pomysłów i treści. Poprzez rozbijanie zdań na mniejsze części i analizowanie każdego elementu osobno, Chat GPT ma możliwość tworzenia treści na różne tematy przy minimalnym wysiłku. Jest to szczególnie przydatne w przypadku projektów kreatywnych, takich jak pisanie artykułów lub postów na blogu, ponieważ może dostarczyć inspiracji, gdy jest to potrzebne.

  Chat GPT to świetny sposób na usprawnienie przepływu pracy poprzez wyeliminowanie żmudnych procesów ręcznych. Dzięki zdolności do szybkiej i dokładnej analizy złożonych danych, Chat GPT może pomóc zautomatyzować prozaiczne zadania, takie jak wprowadzanie danych lub kategoryzacja, uwalniając czas twojego zespołu na ważniejsze zadania. Dodatkowo, technologia ta może być zintegrowana z istniejącymi aplikacjami, takimi jak systemy zarządzania relacjami z klientami (CRM) lub inne narzędzia analityki biznesowej, aby zapewnić jeszcze większy wzrost wydajności.

  Wreszcie, korzystanie z Chat GPT daje dostęp do potężnych możliwości przetwarzania języka naturalnego bez konieczności zatrudniania eksperta AI lub budowania całego zespołu wokół technologii. Platforma jest na tyle intuicyjna, że każdy zaznajomiony z podstawami kodowania powinien być w stanie szybko ją przyswoić - co czyni ją atrakcyjnym wyborem dla firm poszukujących ekonomicznych rozwiązań bez poświęcania jakości wyników.

Pamiętajmy, że ograniczenia i niedociągnięcia nie są przypisane jedynie dla Czata GPT. W praktyce są wspólne dla większości modeli językowych, a sam Chat jest stale ulepszany, więc te ograniczenia mogą zostać zmniejszone w przyszłych aktualizacjach.

Podsumowanie

Powyższy artykuł przedstawił Chat GPT, jako program komputerowy, który potrafi zrozumieć i wygenerować tekst na poziomie średniej jakości copywritera. Jest on szkolony na dużej ilości tekstów i materiałów internetowych, co pozwala mu odpowiadać na pytania i generować tekst na różne tematy. Program jest obecnie darmowy i może służyć jako copywriter, tłumacz, konsultant lub programista, ale ma ograniczenia i wady. Choć technologia ta ma wiele zalet, nie jest nieomylna o czym wspomniałem powyżej. Zalecam ostrożność i weryfikację wszelkich informacji, które powstały w trakcie korzystania z Chat GPT, ponieważ może on dostarczać niedokładnych wiadomości bez wskazania ich źródła. Być może AI zastąpi copywriterów i innych pracowników umysłowych - ale z pewnością jeszcze nie dzisiaj. 

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star