Chiny mogą wygrać wyścig o AI do 2030 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 września 2022
ikona autora biały
chiny sztuczna inteligencja

Do 2030 roku Chiny przejmą globalne przywództwo technologiczne od USA i ich sojuszników. Taką opinię w sprawie AI wyrazili Eksperci Specjalnego Projektu Badań Konkurencyjnych przy Komisji Bezpieczeństwa Narodowego.

Opublikowany raport Mid-Decade National Competitiveness Challenges przekonuje, że mikroelektronika, sztuczna inteligencja i 5G zdefiniują krajową potęgę do końca dekady.

Według dokumentu, Stany Zjednoczone są całkowicie uzależnione od Chin w kwestii tworzenia półprzewodników. Jeśli Chiny przejmą fabryki chipów i odetną dostawy surowców, "wojsko USA zostanie sparaliżowane, a naród pogrąży się w depresji" - przekonują analitycy.

Chińskie firmy przewodzą w rozwoju i wdrażaniu 5G, dając Pekinowi kontrolę nad sprzętem sieciowym na całym świecie.

AI ma znaczenie, ponieważ chińskie władze powiązały tę technologię z bezpieczeństwem narodowym. Waszyngton ma podobny plan, ale jest cztery lata za swoim głównym konkurentem - podkreślają eksperci. W raporcie czytamy:

Stany Zjednoczone nie mogą nadal postępować wbrew kluczowym technologiom, rozwiązywać problemów fragmentarycznie lub z opóźnieniem wiązać ich wpływu z przyszłością geopolityki i demokracji […] - implikacje są zbyt oczywiste, by je ignorować.

Zdaniem ekspertów, USA nie są w stanie nadrobić zaległości. Władze dopuściły do skurczenia się bazy produkcyjnej i nie zajęły się ani nie rozwinęły skutecznego zarządzania technologią.

Analitycy część winy za to zrzucają na gigantów technologicznych i inwestorów venture capital.

Ekosystem technologiczny ewoluował bez względu na rywalizację geopolityczną i ze względną obojętnością na strategiczne implikacje rozwoju sytuacji.

Firmy venture capital skupiły się na zarabianiu pieniędzy, a nie na długoterminowych wysiłkach na rzecz rozwoju krajowej siły. Rządowi nie udało się też zainspirować przemysłu do realizacji celów narodowych.

USA mogą się pozbierać

Analitycy są przekonani, że USA mogą jeszcze odzyskać swoje atuty i wyprzedzić kolejną falę technologii. Aby to zrobić, muszą opanować nową geometrię amerykańskich innowacji i wykorzystać ją do realizacji narodowej przewagi.

Nie możemy spocząć na laurach silnego ekosystemu technologicznego, prężnego sektora prywatnego czy ponadprzeciętnych ideałów, które pozwolą nam na naturalną adaptację.

Raport sugeruje, że Stany Zjednoczone muszą pilnie przemyśleć swoją politykę i praktyki w zakresie innowacji. Kraj musi zapewnić współpracę sektora prywatnego i publicznego i ożywić lokalną produkcję.

Władze powinny również ustanowić krajowy organ ds. AI, aby wykorzystać technologię na dobre, zreformować strategie wojskowe i współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania wysiłkom Chin.

Raport przedstawia również przyszłość, w której ChRL przewodzi globalnemu przywództwu technologicznemu. Zdaniem ekspertów, gdy tak się stanie, kolejne kraje "wejdą w orbitę Pekinu" i będą naśladować jego autorytarny reżim.

Chiny mogą również osiągnąć przewagę militarną oraz dominację w systemach informacyjnych i płatniczych.

Specjalny Projekt Badań nad Konkurencyjnością

Specjalny Projekt Badań nad Konkurencyjnością został powołany w 2021 roku w celu oceny globalnych zagrożeń. Na czele struktury stoi były dyrektor Google - Eric Schmidt.

Przypomnijmy, że w lipcu Kongres USA uchwalił ustawę mającą na celu pobudzenie produkcji chipów. Zdaniem autorów, inicjatywa zmniejszyłaby zależność Stanów Zjednoczonych od zagranicznych dostawców, obniżyła ceny elektroniki i stworzyła tysiące nowych miejsc pracy.

W październiku 2021 roku były dyrektor ds. oprogramowania w Pentagonie Nicholas Chayllen stwierdził, że Chiny już wygrały wyścig o AI ze Stanami Zjednoczonymi.

W lipcu Eric Schmidt poinformował, że Chiny doganiają Stany Zjednoczone w sztucznej inteligencji i obliczeniach kwantowych szybciej niż wcześniej sądzono.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star