Chiny mogą wygrać wyścig o AI do 2030 r.

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 września 2022
ikona autora biały
chiny sztuczna inteligencja

Do 2030 roku Chiny przejmą globalne przywództwo technologiczne od USA i ich sojuszników. Taką opinię w sprawie AI wyrazili Eksperci Specjalnego Projektu Badań Konkurencyjnych przy Komisji Bezpieczeństwa Narodowego.

Opublikowany raport Mid-Decade National Competitiveness Challenges przekonuje, że mikroelektronika, sztuczna inteligencja i 5G zdefiniują krajową potęgę do końca dekady.

Według dokumentu, Stany Zjednoczone są całkowicie uzależnione od Chin w kwestii tworzenia półprzewodników. Jeśli Chiny przejmą fabryki chipów i odetną dostawy surowców, "wojsko USA zostanie sparaliżowane, a naród pogrąży się w depresji" - przekonują analitycy.

Chińskie firmy przewodzą w rozwoju i wdrażaniu 5G, dając Pekinowi kontrolę nad sprzętem sieciowym na całym świecie.

AI ma znaczenie, ponieważ chińskie władze powiązały tę technologię z bezpieczeństwem narodowym. Waszyngton ma podobny plan, ale jest cztery lata za swoim głównym konkurentem - podkreślają eksperci. W raporcie czytamy:

Stany Zjednoczone nie mogą nadal postępować wbrew kluczowym technologiom, rozwiązywać problemów fragmentarycznie lub z opóźnieniem wiązać ich wpływu z przyszłością geopolityki i demokracji […] - implikacje są zbyt oczywiste, by je ignorować.

Zdaniem ekspertów, USA nie są w stanie nadrobić zaległości. Władze dopuściły do skurczenia się bazy produkcyjnej i nie zajęły się ani nie rozwinęły skutecznego zarządzania technologią.

Analitycy część winy za to zrzucają na gigantów technologicznych i inwestorów venture capital.

Ekosystem technologiczny ewoluował bez względu na rywalizację geopolityczną i ze względną obojętnością na strategiczne implikacje rozwoju sytuacji.

Firmy venture capital skupiły się na zarabianiu pieniędzy, a nie na długoterminowych wysiłkach na rzecz rozwoju krajowej siły. Rządowi nie udało się też zainspirować przemysłu do realizacji celów narodowych.

USA mogą się pozbierać

Analitycy są przekonani, że USA mogą jeszcze odzyskać swoje atuty i wyprzedzić kolejną falę technologii. Aby to zrobić, muszą opanować nową geometrię amerykańskich innowacji i wykorzystać ją do realizacji narodowej przewagi.

Nie możemy spocząć na laurach silnego ekosystemu technologicznego, prężnego sektora prywatnego czy ponadprzeciętnych ideałów, które pozwolą nam na naturalną adaptację.

Raport sugeruje, że Stany Zjednoczone muszą pilnie przemyśleć swoją politykę i praktyki w zakresie innowacji. Kraj musi zapewnić współpracę sektora prywatnego i publicznego i ożywić lokalną produkcję.

Władze powinny również ustanowić krajowy organ ds. AI, aby wykorzystać technologię na dobre, zreformować strategie wojskowe i współpracować z sojusznikami w celu przeciwdziałania wysiłkom Chin.

Raport przedstawia również przyszłość, w której ChRL przewodzi globalnemu przywództwu technologicznemu. Zdaniem ekspertów, gdy tak się stanie, kolejne kraje "wejdą w orbitę Pekinu" i będą naśladować jego autorytarny reżim.

Chiny mogą również osiągnąć przewagę militarną oraz dominację w systemach informacyjnych i płatniczych.

Specjalny Projekt Badań nad Konkurencyjnością

Specjalny Projekt Badań nad Konkurencyjnością został powołany w 2021 roku w celu oceny globalnych zagrożeń. Na czele struktury stoi były dyrektor Google - Eric Schmidt.

Przypomnijmy, że w lipcu Kongres USA uchwalił ustawę mającą na celu pobudzenie produkcji chipów. Zdaniem autorów, inicjatywa zmniejszyłaby zależność Stanów Zjednoczonych od zagranicznych dostawców, obniżyła ceny elektroniki i stworzyła tysiące nowych miejsc pracy.

W październiku 2021 roku były dyrektor ds. oprogramowania w Pentagonie Nicholas Chayllen stwierdził, że Chiny już wygrały wyścig o AI ze Stanami Zjednoczonymi.

W lipcu Eric Schmidt poinformował, że Chiny doganiają Stany Zjednoczone w sztucznej inteligencji i obliczeniach kwantowych szybciej niż wcześniej sądzono.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Biały Dom przedstawia niewiążącą Ustawę o Prawach Sztucznej Inteligencji

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) opublikowało projekt AI Bill of Rights mający na celu "ochronę amerykańskiego społeczeństwa". Informacje na ten temat podaje Engadget. Według informacji prasowej, dokument opowiada się za pięcioma zasadami: Bezpieczeństwo i wydajność systemów; algorytmiczne zabezpieczenie przed dyskryminacją; prywatność danych; zgłoszenie i wyjaśnienie celu stosowania systemów AI; alternatywy dla człowieka, […]

Algorytmy Facebooka oskarżone o "przyczynianie się" do ludobójstwa w Birmie

W 2017 roku algorytmy generowania treści przez Facebooka "bezpośrednio przyczyniły się do morderstw i innych okrucieństw" popełnianych przez wojsko Myanmaru wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Amnesty International. W 74-stronicowym raporcie działacze praw człowieka wymienili naruszenia praw Rohingya w ciągu ostatnich pięciu lat wśród systematycznych prześladowań i apartheidu. Od 2017 roku […]

Pekin wymaga od kierowców autobusów noszenia bransoletek "nastroju"

Władze Pekinu wprowadziły obowiązek noszenia przez kierowców autobusów dalekobieżnych elektronicznych bransoletek z technologią rozpoznawania emocji, aby monitorować ich stan skupienia. Informację na ten temat podał dziennik "South China Morning Post". Inicjatorem tego posunięcia jest Beijing State Public Transport Holding Group. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Władze wydały około 1800 opasek kierowcom autobusów na […]

Revolut dodaje 29 kryptowalut dla klientów z USA

Firma fintech Revolut ogłosiła dodanie 29 nowych kryptowalut dla klientów z USA. Takie informacje podaje The Block. Wśród nowych tokenów znalazły się m.in. Dogecoin, Solana, Avalanche i Shiba Inu. Pełna lista nie została sprecyzowana. Niektóre kryptowaluty wymagają zgody NYDFS. Inicjatywa ta była częścią programu rozszerzenia usług związanych z aktywami cyfrowymi. W przyszłości przewidywane jest dodanie […]

Nvidia prezentuje nowe chipy i usługi AI

Nvidia na konferencji GTC 2022 zaprezentowała procesory do przetwarzania zadań związanych ze sztuczną inteligencją, a także szereg usług dla deweloperów. CEO firmy Techgiant, Jensen Huang, zademonstrował nową generację kart graficznych z serii GeForce RTX 40. Akceleratory oparte są na architekturze Ada Lovelace i reprezentowane są przez dwa modele: RTX 4090 i RTX 4080 w dwóch […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star