Być może słyszałeś termin kryptografia, od którego pochodzi słowo kryptowaluta, ale czy wiesz, co on oznacza? Tak naprawdę, kryptografia jest znacznie starsza niż nam się wydaje, a zwłaszcza, że nie dotyczy tylko świata komputerów. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest kryptografia, skąd się wzięła i dlaczego jest tak ważna w budowie sieci rozproszonych.
Co to jest kryptografia?
W ujęciu praktycznym kryptografia jest metodą ochrony informacji i komunikacji za pomocą kluczy szyfrujących.
Wyobraź sobie, że jest to metoda ukrywania informacji z wyjątkiem tych, którzy posiadają klucz (często są to odbiorcy wiadomości), który pozwoliłby im ją rozszyfrować.
Wbrew pozorom kryptografia sięga starożytności, na długo przed powstaniem pierwszego komputera.
Rzeczywiście, najwcześniejsze dowody na istnienie kryptografii pochodzą z XVI wieku i dotyczyły tajnego przepisu na wykonanie garnka.
W kontekście informatyki kryptografia odnosi się do bezpiecznych technik informatycznych i komunikacyjnych wywodzących się z zaawansowanych koncepcji matematycznych zwanych algorytmami, wykorzystywanych do szyfrowania wiadomości i w ten sposób utrudniania lub uniemożliwiania jej odszyfrowania.
Nowoczesna kryptografia opiera się na czterech głównych filarach, którymi są odpowiednio:
- Poufność: informacja może być zrozumiana tylko przez osobę, dla której jest przeznaczona
- Integralność: informacja nie może być zmieniona lub zmodyfikowana podczas jej przechowywania lub tranzytu między nadawcą a odbiorcą bez wykrycia tej zmiany.
- Niezaprzeczalność: odbiorca lub nadawca informacji nie może zaprzeczyć swoim intencjom po przekazaniu lub wysłaniu informacji.
- Uwierzytelnianie: Nadawca i odbiorca mogą wzajemnie potwierdzić swoją tożsamość oraz pochodzenie/przeznaczenie informacji.
Kryptografia w blockchainie
Kiedy w 2009 roku powstał Bitcoin, jedną z największych obaw przy tworzeniu cyfrowej waluty było podwójne wydawanie pieniędzy. Satoshi Nakamoto znalazł sposób, aby temu zapobiec, stosując szyfrowanie kluczem publicznym i prywatnym.
Jak zapewne wiesz, to narzędzie jest używane do prawie wszystkich walut kryptowalutowych. Dzięki temu są to systemy bez zaufania, w których nie ma podmiotu ani pośrednika między nadawcami a odbiorcami.
Najprościej mówiąc, użytkownicy otrzymują od sieci klucz prywatny, który jest podobny do złożonego hasła. Z tego klucza prywatnego generowany jest zaszyfrowany klucz publiczny, który jest z nim kojarzony.
Ważne jest, aby pamiętać, że twój klucz publiczny będzie jedyną rzeczą, która musi być przekazana innym użytkownikom, aby mogli wysłać ci aktywa w sieci.
Użytkownik musi jednak znać swój klucz prywatny, aby uzyskać dostęp do własnych środków.
Aby naprawdę uprościć sprawy, możesz porównać klucz publiczny do adresu e-mail, a klucz prywatny do bardzo silnego hasła zabezpieczającego tę skrzynkę pocztową.
Należy również zwrócić uwagę na sposób generowania klucza publicznego, ponieważ proces ten jest sercem sieci blockchain i pozwala im na sprawną weryfikację ważności i bezpieczeństwa informacji.
Proces ten nazywany jest „haszowaniem”. Jest to funkcja matematyczna (rządzona przez złożone algorytmy), która generuje ciąg unikalnych znaków o stałej wielkości. Funkcja ta pozwala na identyfikację danych w prosty i bezpieczny sposób.
Podsumowanie
Jak już zapewne zrozumiałeś, kryptografia jest bardzo złożoną dyscypliną, ale niezbędną do prawidłowego funkcjonowania sieci blockchain i ich kryptowalut.
Rzeczywiście, kryptografia i jej algorytmy stale się rozwijają dzięki poświęconej jej sile roboczej i jej znaczeniu w przyszłych sieciach blockchain, które zostaną opracowane.
W najbliższych latach możemy spodziewać się wielkich innowacji w dziedzinie kryptografii, a także blockchaina.