Co to są groszowe akcje? (tzw. Penny Stocks)

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 grudnia 2021
ikona autora biały
groszowe akcje penny stocks

W tym przewodniku przyjrzymy się szczegółowo groszowym akcjom, tanim akcjom małych spółek powszechnie sprzedawanym poza giełdami papierów wartościowych. Dowiesz się o różnych firmach penny stock. Jaka jest ich atrakcyjność dla inwestorów, ich ryzyka, oraz plusy i minusy handlu tego typu akcjami.

Czym są groszowe akcje? Penny Stocks

Penny stocks to akcje, które są sprzedawane poniżej 5 dolarów za sztukę. Historycznie, termin ten odnosił się do akcji o cenie poniżej 1 USD, ale to znaczenie zmieniło się w czasie.

Tradycyjnie, Penny Stocks są emitowane przez małe lub młode firmy oraz przez te, które mają lub doświadczają problemów finansowych (np. bankructwo). Powszechnie inwestycje w Groszowe Akcje są związane z wysokim ryzykiem. Z tego powodu Penny Stocks trudno znaleźć na giełdach papierów wartościowych, takich jak NASDAQ lub New York Stock Exchange (NYSE). Mają one bowiem surowe wymagania dla firm, które chcą być włączone do ich notowań. Takie przedsiębiorstwa rzadko spełniają te kryteria.

Do listopada 2021 r., akcje groszowe były głównie przedmiotem obrotu za pośrednictwem instrumentów handlu pozagiełdowego, takich jak Over-the-Counter-Bulletin-Board (OTCBB) lub OTC Markets Group's Pink Sheets (The Open Market). Jednak 8 listopada 2021 r. FINRA ogłosiła zamknięcie OTC Bulletin Board, pozostawiając OTC Markets Group jako głównego gracza na rynku akcji groszowych.

System Pink Sheets dostarcza inwestorom informacji jedynie o cenie i płynności. Nie jest on jednak zarejestrowany w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, a co za tym idzie, nie gwarantuje spełnienia wymogów notowań. Dlatego inwestorzy powinni być świadomi, że handel na różowych arkuszach wiąże się z dużym ryzykiem.

Penny Stocks mają również kilka innych cech szczególnych, takich jak:

 • W porównaniu z konwencjonalnymi akcjami, takimi jak Blue-Chip stocks (akcje, które są emitowane przez duże, dobrze ugruntowane firmy, które mają udokumentowaną historię sukcesu finansowego), płynność penny stocks jest znacznie niższa.
 • Firmy, które emitują Groszowe Akcje przechodzą przez uproszczoną procedurę rejestracji państwowej lub są zwolnione z tej procedury.
 • Zazwyczaj trudno jest znaleźć jakiekolwiek jasne informacje o groszowych spółkach, ponieważ nie ma tak wielu danych na ich temat dostępnych w porównaniu do spółek z listingów.

Dlaczego inwestorzy decydują się inwestować w groszowe akcje?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, akcje groszowe mogą być inwestycją wysokiego ryzyka z pewnymi osobliwościami. Mimo to inwestorzy wciąż decydują się na handel nimi. Głównie powody tego są następujące:

 1. Wysoka zmienność

Biorąc pod uwagę ekstremalną zmienność akcji groszowych, możliwe jest osiągnięcie większego zysku w krótszym okresie czasu niż w przypadku akcji blue-chip. Na przykład, jeśli kupisz akcję za $1 dzisiaj, może być warta $1,50 jutro, co daje 50% zysku.

 1. Znajdowanie perełek

Akcje groszowe, które emitują start-upy mogą wystrzelić na księżyc i przynieść znaczne zyski. Istnieje wiele udanych przykładów w historii. Niektóre z najbardziej znanych firm, które rozpoczęły działalność jako Penny Stocks to Monster Beverage, Apple i Ford Motor. Mimo to, inwestorzy powinni być ostrożni przy wyborze firmy Penny Stock. W tym sektorze rynku akcji istnieje również wiele oszustw i manipulacji.

 1. Lukratywna fuzja

Innym sposobem na zysk z groszowych akcji jest inwestowanie w spółki o niskiej płynności, mając na uwadze możliwe lukratywne fuzje. Oznacza to, że firma Penny Stock łączy się z większą firmą, a tym samym staje się bardziej opłacalna.


Zanim włożysz swoje pieniądze do akcji groszowych

Zanim włożysz swoje pieniądze w akcje penny, upewnij się, że:

 • Przeprowadzisz własne badania na temat sytuacji finansowej firmy, jej zespołu i produktów, a także dotychczasowych wyników na rynku;
 • Zbadasz kurs akcji spółki w ciągu całego okresu jej istnienia;
 • Podążasz za trendem cen akcji, ponieważ "trend jest twoim przyjacielem";
 • Zdywersyfikujesz portfel poprzez zakup kilku odrębnych penny stocks zamiast tylko jednego. W ten sposób nie umieścisz wszystkich jaj w jednym koszyku;
 • Najważniejsze - ustal strategię handlową. Przed zakupem akcji, musisz określić, jaki jest Twój cel ceny wyjścia dla pozycji.

Gdzie kupić akcje groszowe?

Akcje groszowe są głównie przedmiotem obrotu poprzez OTC Markets Group's Pink Sheets. Jednakże, niektóre z tanich akcji groszowych można znaleźć na platformie obrotu akcjami Interactive Brokers (IBKR). Przed rozpoczęciem zapoznaj się z "Informacją o ryzyku związanym z obrotem akcjami groszowymi" [PDF].


Plusy i minusy inwestowania w akcje groszowe

Plusy

Wysoki potencjał zarobku

Tradycyjnie, akcje groszowe są emitowane przez małe i młode firmy. Potrzebują one zdobyć kapitał na przyszły rozwój lub odzyskują siły po trudnej sytuacji finansowej lub bankructwie. Firmy te mają szansę na szybki rozwój. Dlatego tak ważna jest analiza i oszacowanie możliwego potencjału spółki poprzez analizę rynku, samej spółki i sytuacji na świecie.

Niska cena

Początkujący w handlu akcjami podczas inwestowania często kupują akcje groszowe ze względu na ich przystępną cenę. W tym przypadku, dostają więcej akcji za mniejszą kwotę pieniędzy. Dzięki temu osiągają wyższy zysk nawet przy niewielkich zmianach w cenie do góry. Ponadto, jeśli akcja spada, straty mogą nie być tak wysokie w porównaniu do droższych akcji. Oczywiście, to zależy od zainwestowanej kwoty.

Wady

Brak informacji

Spółki penny stocksą uważane za małe i młode, a więc może nie być dostępnych zbyt wiele informacji. Może to prowadzić do problemów z oszacowaniem możliwego ryzyka i strat przy podejmowaniu decyzji o inwestycji.

 • Niskie standardy -Aby być notowanym w Pink Sheets lub OTBB, spółka penny stock nie musi dostarczać wszystkich informacji, których żąda NASDAQ lub NYSE. Nie zawsze prowadzi to do oszustw lub spekulacji. Oznacza jednak, że inwestor powinien być bardziej uważny podczas czytania wykresów i informacji, ponieważ często są one ograniczone.
 • Niska płynność -Akcje groszowe są często powiązane z małymi firmami i są przedmiotem rzadkiego obrotu, co skutkuje brakiem płynności i brakiem prawdziwych i konsekwentnych nabywców na rynku. W rezultacie inwestorzy mogą napotkać trudności w obrocie tymi akcjami z powodu braku nabywców, a następnie mogą utknąć z liczbą akcji, które nie mogą być sprzedane, co w handlu określa się jako "pozostawienie z torbą". Ponadto, z powodu niskiej płynności, inwestorzy mogą napotkać trudności w określeniu właściwej ceny dla akcji. Dlatego Penny Stocks są często uważane za spekulacyjne, a inwestorzy mogą stracić znaczną część lub nawet całość swoich inwestycji.
 • Oszustwa - Akcje groszowe są często celem oszustw finansowych i przekrętów. Oszuści zakładają firmy, następnie emitują duże ilości akcji po niskiej cenie i ogłaszają bankructwo lub nawet uciekają z pieniędzmi. Ponadto oszuści tworzą sztuczne zainteresowanie akcjami różnych firm, kupując duże ilości akcji po niskich cenach. Mogą również publikować fałszywe wiadomości na temat działalności firmy. Działania te wzbudzają zainteresowanie innych inwestorów, którzy zaczynają kupować te akcje po wyższej cenie, a następnie cena ponownie spada, a inwestorzy tracą swoje pieniądze.

Zgodnie z Securities Exchange Act, ten rodzaj oszustwa nazywany jest Pump and Dump (P&D) i jest nielegalny oraz prowadzi do kar grzywny i pozbawienia wolności.


Podsumowanie

Handel akcjami groszowymi na giełdzie jest bardzo kontrowersyjną kwestią. Zazwyczaj akcje groszowe są przedmiotem obrotu przez początkujących z niskim budżetem lub profesjonalnych traderów, którzy potrafią rozróżniać spółki i oceniać możliwe wyniki.

Akcje groszowe mają zazwyczaj niskie ceny i wysoką zmienność, ale z drugiej strony są narzędziem oszustw i przekrętów. Dlatego też wszystkie operacje z tymi akcjami powinny być analizowane i dokładnie sprawdzane. Jednakże, akcje groszowe mogą stanowić solidną okazję do zainwestowania w początkującą firmę, która ma szansę na szybki rozwój.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star