Czy rok 2022 będzie "rokiem RegTechu"?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 3 stycznia 2022
ikona autora biały
regtech

W 2021 roku popyt na usługi regtech gwałtownie wzrósł, a w branży jest jeszcze dużo miejsca na dalszy rozwój. Usługi tego sektora stały się głównym nurtem wraz z rosnącymi wymaganiami regulacyjnymi dla dostawców usług finansowych.

Ron Finberg, dyrektor Global Regulatory Reporting Solutions w IHS Markit powiedział:

Możesz spojrzeć na 2021 rok jako rok, w którym Regtech stał się głównym nurtem i praktycznie każda duża firma finansowa zakontraktowała lub była w głębokich rozmowach z firmami regtech z ich usługami.

Ponadto, popyt był napędzany przez korzyści płynące z regtechów, takie jak szybkość wdrożenia, oszczędność kosztów i usprawnienie wszystkich potrzeb związanych ze zgodnością. Również konkurencja w branży w zakresie wdrażania najlepszych technologii zwiększyła ten popyt. Wpływ Covid-19, wprowadzenie EMIR Refit, Brexit, wdrożenie ograniczeń dźwigni finansowej na australijskim rynku CFD i końcowa faza raportowania MAS przyczyniły się do rozkwitu usług regtech.

Ponadto, zapotrzebowanie regulacyjne wokół kryptowalut i dodanie produktów w walucie cyfrowej może zwiększyć popyt na usługi regtech. Finberg dodał:

To stwarza szansę dla firm regtech w 2022 roku, ponieważ klienci ufają im, aby zlecić im więcej lub budowę ich technologii

Dodatkowo, dyrektorzy z całej branży wierzą w to samo i są optymistycznie nastawieni do wzrostu usług regtech w 2022 roku.

Ale są też wyzwania

Firmy z branży regtech muszą dostosowywać swoje produkty do zmieniających się scenariuszy regulacyjnych. Co więcej, istnieje ryzyko, ponieważ firmy regtech muszą nadal budować zaufanie klientów, które potrafią dostosować się i rozwijać wraz z ich potrzebami, aby wprowadzać nowe funkcje i usługi przy zachowaniu wydajności.

Sophie Gerber, dyrektor w Sophie Grace i TRAction Fintech, wyjaśniła:

Nadal będzie dużo pracy przy wdrażaniu poprawek regulacyjnych, które są zaplanowane lub w przygotowaniu w większości głównych jurysdykcji. Na szczęście nie ma żadnych istotnych nowych elementów regulacji, które wymagają również opracowania produktów.

Trendy na 2022 r.

Pomimo ryzyka i wyzwań, regtech pozostaje jedną z najszybciej rozwijających się branż. Wygenerowała 5,32 miliarda dolarów przychodu w 2019 roku i oczekuje się, że do 2027 roku przyniesie 21,73 miliarda dolarów, rosnąc tym samym w tempie 19,5 procent.

Co zatem będzie głównym trendem w przestrzeni regtech w tym roku?

Remonda Kirketerp-Møller, założycielka i dyrektor generalny Muinmos, uważa, że największym trendem na rok 2022 będzie współpraca RegTech-regulatorzy.

Widzimy to, gdy regulatorzy zbliżają się do nas, chcąc dowiedzieć się więcej o możliwościach naszych produktów; a także gdy regulatorzy zbliżają się do nas i oferują nam możliwość udziału w laboratoriach testowych i piaskownicach; a nawet widzimy, jak regulatorzy organizują wspólne grupy robocze z firmami RegTech, aby lepiej radzić sobie z nadchodzącymi wyzwaniami i zmianami na rynku. Uważam, że jest to bardzo pozytywna zmiana.

Ale, to nie wszystko, ponieważ wiele innych obszarów w ramach regtech może mieć duży wpływ w tym roku. ark Ellis, UK Business Development Manager w MAP Fintech powiedział:

Przyszłoroczny duży trend będzie dotyczył dokładności, a dokładniej tego, co jest wymagane, aby pokazać swoje działania w świecie uzgodnień i zachować nadzór nad w pełni przejrzystym przepływem pracy. Myślę, że będzie to miało wpływ na raportowanie na poziomie handlu w przypadku pierwszego i nadzór nad handlem w przypadku drugiego. Spowoduje to wdrożenie systemów, które mogą dostosować się do przyszłych zmian regulacyjnych, niezależnie od tego, czy będzie to refit EMIR, czy naturalna rozbieżność między UE a Wielką Brytanią.

Gerber dodał:

W zakresie raportowania transakcji i obrotu, możemy spodziewać się powszechnego przyjęcia ISO 20022, schematów XML oraz przesunięcia w kierunku polityki opartej wyłącznie na identyfikatorze podmiotu prawnego (LEI) w ramach pozagiełdowego rynku instrumentów pochodnych we wszystkich jurysdykcjach na całym świecie. Dzięki temu organy regulacyjne będą miały dostęp do bogatszych i bardziej spójnych danych. To pozwoli na lepszą agregację danych w skali globalnej.

Priorytet regulacyjny

Ostatnie kilka lat było bardzo pracowite pod względem regulacji z wieloma wydarzeniami makroekonomicznymi i zmieniającym się krajobrazem regulacyjnym. W porównaniu z tym, oczekuje się, że rok 2022 będzie spokojniejszy. Fnansowe organy regulacyjne przenoszą bowiem swoją uwagę na stabilność i prostotę. Ellis powiedział:

Spodziewam się, że regulatorzy finansowi będą starali się zaostrzyć swoje kontrole, a także utrzymać 'punkty końcowe' tak zharmonizowane, jak to tylko możliwe. W branży niepokoi fakt, że organy regulacyjne otrzymują fragmentaryczne dane z wielu TRs, z pewnością w zakresie dopasowania, i będą dążyć do zaostrzenia, co będzie miało bezpośredni wpływ na same firmy raportujące.

Również Finberg uważa, że poprawa jakości danych będzie w tym roku priorytetem regulacyjnym.

Regulatorzy obserwują przyjęcie nowych standardów CDE i opracowują nowe regulacje z wykorzystaniem tych części pól danych, które najlepiej zbierają informacje potrzebne do monitorowania rynku.

Jednak najbardziej obserwowanym obszarem będą ramy regulacyjne wokół dynamicznie rozwijających się kryptowalut. Dyrektor generalny Muinmos powiedział:

Regulacja kryptowalut wydaje się być obecnie najgorętszym tematem w regulacjach finansowych i wygląda na to, że nie zmieni się to w 2022 roku. Jedyną rzeczą, która może zatrzymać pociąg regulacyjny, i to duże 'może', jest to, czy giełdy krypto będą samoregulować się w taki sposób, który uspokoi umysły regulatorów. Widzieliśmy pewne oznaki tego w różnych częściach świata, ale obecnie nie w stopniu, który zapobiegnie interwencji regulacyjnej.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star