Hikvision pomógł chińskiej policji śledzić protestujących

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 2 stycznia 2023
ikona autora biały
kamery chiny

Chińska policja może ustawiać "alarmy" dla różnych protestów za pomocą platformy programowej producenta kamer wideo Hikvision. Informację na ten temat podał "The Guardian".

Według publikacji, opisy działań protestacyjnych obejmują "zgromadzenie tłumu w celu zakłócenia porządku w miejscach publicznych", "bezprawne zgromadzenie, procesję, demonstrację" oraz groźby "petycji".

Informacje o tych funkcjach znalazły się w dokumentacji technicznej dostępnej na stronie internetowej firmy Hikvision. Odnotowano także m.in. ostrzeżenia przed "religią" i ruchem duchowym Falun Gong.

Dokument techniczny nie ujawnia szczegółów dotyczących dokładnego działania tych alertów. Co najmniej dziewięć rodzajów wpisów dotyczy protestów:

  • atak na agencje rządowe;
  • zakłócenie pracy jednostki [organów ścigania];
  • bezprawne zgromadzenie, procesja, demonstracja;
  • zakłócanie porządku w miejscach publicznych;
  • utrudnianie normalnego ruchu kołowego;
  • zakłócenia ruchu;
  • zakłócanie porządku w środkach transportu publicznego;
  • masowe grabieże;
  • zagrożenie petycją.

Firma pozwala monitorować wiele aspektów

Dokument obrazuje również dużą ilość danych o osobach, które firma pozwala śledzić swoim klientom. Należą do nich status polityczny, religia i pochodzenie etniczne, demografia, a także cechy fizyczne, takie jak włosy, okulary i ubranie.

Według badacza IPVM Charlesa Rolle'a, takie metody inwigilacji budzą poważne obawy o wolność zgromadzeń i wolność wyznania.

"Technicznie te dwa prawa są zapisane w konstytucji ChRL, ale w rzeczywistości rząd bardzo ostro tłumi te wolności. Niepokoi mnie więc to, jak technologia może ułatwić tropienie represjonowanych grup".

Po odwołaniu się IPVM do firmy, wpisy "Falun Gong" i "religia" zostały usunięte ze strony internetowej bez żadnego wyjaśnienia. Hikvision nie skomentował dokumentu ani jego treści.

Wcześniej amerykańska Federalna Komisja Łączności zakazała importu i sprzedaży przyszłej firmie sprzętu komunikacyjnego w kraju ze względu na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

Przypomnijmy, że w grudniu dziennikarze zwrócili uwagę na broszurę firmy Hikvision, która promowała technologię rozpoznawania pochodzenia etnicznego wśród europejskich klientów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star