HSBC uruchomił fundusz Metaverse Discretionary Strategy, którego celem są inwestycje od azjatyckich zamożnych klientów indywidualnych i akredytowanych inwestorów. Zamiast funduszu kryptowalutowego, inwestycja będzie koncentrować się na pięciu segmentach, takich jak infrastruktura, obliczenia, wirtualizacja, doświadczenia i odkrycia oraz interfejs.
Lina Lim, regionalny szef działu funduszy inwestycyjnych i rozwiązań majątkowych HSBC w regionie Azji i Pacyfiku powiedziała:
Ekosystem metaverse, choć wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju, szybko się rozwija. Widzimy wiele ekscytujących możliwości w tej przestrzeni, ponieważ firmy z różnych środowisk i różnej wielkości wchodzą do tego ekosystemu.
W zeszłym roku, zmiana nazwy Facebooka na Meta sprawiła, że sektor ten zyskał ogromną popularność. HSBC ogłosiło wówczas zakup wirtualnej ziemi NFT na platformie The Sandbox. W tym przypadku jest to wsparcie dla inicjatyw HSBC związanych ze sponsoringiem sportowym.
Nie jest to jednak jedyny bank, który kupił ziemię w metaverse – wśród innych są JP Morgan i filia Siam Commercial Bank.
Tymczasem HSBC od kilku lat prowadzi szeroko zakrojoną działalność w obszarze blockchain, zaczynając od inwestycji w firmę R3 w 2017 roku. W listopadzie 2021 roku wziął udział w rundzie finansowania firmy ConsenSys, zajmującej się rozwojem Ethereum. W jej centrum zainteresowania są teraz również cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC). Bank współpracuje w tej kwesti z ośmioma krajami, w tym z Wielką Brytanią, Francją, Kanadą, Singapurem, Chinami kontynentalnymi, Hong Kongiem, Tajlandią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
HSBC wykorzystuje blockchain do finansowania handlu (Contour i we.trade), ale także do wymiany walut, obligacji blockchainowych i KYC.