MFW wzywa do "nadrobienia zaległości" w zakresie regulacji kryptowalut

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 września 2022
ikona autora biały
mfw kryptowaluty

Bankructwa emitentów, giełd i funduszy hedgingowych stały się dodatkowym impulsem do forsowania kompleksowej regulacji aktywów cyfrowych. Takie stwierdzenie padło ze strony MFW.

Eksperci organizacji uważają, że kryptowaluty przeszły z bycia "produktem niszowym" do "produktu masowego". Są wykorzystywane do spekulacji, zabezpieczania się przed osłabieniem walut oraz jako instrumenty płatnicze.

Autorzy opracowań dostrzegli trudności w opracowaniu ram regulacyjnych dla nowej klasy aktywów ze względu na szybką ewolucję rynków, złożoność monitoringu oraz brak praktycznych umiejętności organów nadzoru.

Eksperci wskazywali na niespójne podejście do regulacji aktywów cyfrowych, postulując stworzenie skoordynowanego i kompleksowego globalnego systemu. MFT przyznał:

Niektóre agencje mogą nadać priorytet ochronie konsumentów, inne mogą nadać priorytet bezpieczeństwu i ochronie lub integralności finansowej. Istnieje szereg podmiotów z branży - górników, walidatorów, twórców protokołów - które nie mogą być łatwo objęte tradycyjnymi regulacjami finansowymi.

Globalne ramy regulacyjne uporządkowałyby rynki, pomogłyby zbudować zaufanie konsumentów, wyznaczyłyby granice tego, co jest dopuszczalne i zapewniłyby bezpieczną przestrzeń dla ciągłych innowacji - dodają eksperci.

Ustawa MiCA

Przypomnijmy, że w lipcu Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski wstępnie uzgodniły zapisy projektu ustawy o regulacji kryptowalut MiCA. Przedstawia on zasady obejmujące emitentów niezabezpieczonych kryptowalut, stablecoinów, platform handlowych i depozytowych.

Później członkowie europejskiej Partii Zielonych i Socjalistów zaproponowali rozszerzenie standardów procedur AML/CFT na organizacje zdecentralizowane oraz platformy DeFi i NFT.

Wcześniej senatorowie USA Cynthia Lummis i Kirsten Gillibrand wprowadzili projekt ustawy regulującej tę branżę.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Biały Dom przedstawia niewiążącą Ustawę o Prawach Sztucznej Inteligencji

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) opublikowało projekt AI Bill of Rights mający na celu "ochronę amerykańskiego społeczeństwa". Informacje na ten temat podaje Engadget. Według informacji prasowej, dokument opowiada się za pięcioma zasadami: Bezpieczeństwo i wydajność systemów; algorytmiczne zabezpieczenie przed dyskryminacją; prywatność danych; zgłoszenie i wyjaśnienie celu stosowania systemów AI; alternatywy dla człowieka, […]

Algorytmy Facebooka oskarżone o "przyczynianie się" do ludobójstwa w Birmie

W 2017 roku algorytmy generowania treści przez Facebooka "bezpośrednio przyczyniły się do morderstw i innych okrucieństw" popełnianych przez wojsko Myanmaru wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Amnesty International. W 74-stronicowym raporcie działacze praw człowieka wymienili naruszenia praw Rohingya w ciągu ostatnich pięciu lat wśród systematycznych prześladowań i apartheidu. Od 2017 roku […]

Pekin wymaga od kierowców autobusów noszenia bransoletek "nastroju"

Władze Pekinu wprowadziły obowiązek noszenia przez kierowców autobusów dalekobieżnych elektronicznych bransoletek z technologią rozpoznawania emocji, aby monitorować ich stan skupienia. Informację na ten temat podał dziennik "South China Morning Post". Inicjatorem tego posunięcia jest Beijing State Public Transport Holding Group. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Władze wydały około 1800 opasek kierowcom autobusów na […]

Revolut dodaje 29 kryptowalut dla klientów z USA

Firma fintech Revolut ogłosiła dodanie 29 nowych kryptowalut dla klientów z USA. Takie informacje podaje The Block. Wśród nowych tokenów znalazły się m.in. Dogecoin, Solana, Avalanche i Shiba Inu. Pełna lista nie została sprecyzowana. Niektóre kryptowaluty wymagają zgody NYDFS. Inicjatywa ta była częścią programu rozszerzenia usług związanych z aktywami cyfrowymi. W przyszłości przewidywane jest dodanie […]

Nvidia prezentuje nowe chipy i usługi AI

Nvidia na konferencji GTC 2022 zaprezentowała procesory do przetwarzania zadań związanych ze sztuczną inteligencją, a także szereg usług dla deweloperów. CEO firmy Techgiant, Jensen Huang, zademonstrował nową generację kart graficznych z serii GeForce RTX 40. Akceleratory oparte są na architekturze Ada Lovelace i reprezentowane są przez dwa modele: RTX 4090 i RTX 4080 w dwóch […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star