Meta opracowała sztuczną inteligencję do "czytania umysłów"

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 września 2022
ikona autora biały
meta facebook

Meta opublikowała badania nad "dekoderem mózgu", który wykorzystuje sztuczną inteligencję do przekształcania myśli w mowę.

Jak twierdzą twórcy, ich metoda opiera się na nieinwazyjnych metodach rejestracji aktywności mózgu. Badacze zastosowali elektroencefalografię (EEG) i magnetoencefalografię (MEG), wykorzystując zewnętrzne czujniki.

Zespół wykorzystał je do zebrania ponad 150 godzin nagrań od 169 zdrowych ochotników, aby wytrenować algorytm. Twórcy zauważyli, że EEG i MEG są mniej niezawodne niż czujniki wszczepiane do mózgu. Dlatego musieli zebrać więcej danych, aby poprawić dokładność modelu AI.

Algorytm rejestrował reakcje mózgu uczestników na audiobooki i pojedyncze frazy w języku angielskim i holenderskim. Następnie wyodrębniał z tekstu odpowiednie słowa i kompilował "słownik", z którego uruchamiany był proces odwrotny - dekodowanie myśli i przekształcanie ich w tekst.

Według badaczy, dokładność algorytmu osiągnęła 73% przy użyciu zestawu 793 słów powszechnie używanych w życiu codziennym.

Naukowcy wierzą, że ich rozwój pomoże nie tylko milionom ludzi, którzy stracili zdolność mówienia i pisania, ale także w badaniu ludzkiego mózgu.

W przyszłości badacze planują zwiększyć początkowe słownictwo algorytmu, dzięki czemu będzie on w stanie dokładniej identyfikować słowa.

Co jeszcze słychać w Meta?

Przypomnijmy, że Meta w sierpniu odsłoniła chatbota o 175 mld parametrów. Niespełna tydzień po premierze wirtualny chatbot został oskarżony o antysemityzm i znielubiony przez Facebooka.

W lipcu badacze z firmy Meta opracowali algorytm Sphere AI do sprawdzania faktów w Wikipedii.

W tym samym miesiącu gigant technologiczny odsłonił swój model sztucznej inteligencji NLLB-200 do tłumaczeń online. Algorytm obsługuje 200 języków, także tych mniej rozpowszechnionych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star