Meta opracowała sztuczną inteligencję do "czytania umysłów"

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 5 września 2022
ikona autora biały
meta facebook

Meta opublikowała badania nad "dekoderem mózgu", który wykorzystuje sztuczną inteligencję do przekształcania myśli w mowę.

Jak twierdzą twórcy, ich metoda opiera się na nieinwazyjnych metodach rejestracji aktywności mózgu. Badacze zastosowali elektroencefalografię (EEG) i magnetoencefalografię (MEG), wykorzystując zewnętrzne czujniki.

Zespół wykorzystał je do zebrania ponad 150 godzin nagrań od 169 zdrowych ochotników, aby wytrenować algorytm. Twórcy zauważyli, że EEG i MEG są mniej niezawodne niż czujniki wszczepiane do mózgu. Dlatego musieli zebrać więcej danych, aby poprawić dokładność modelu AI.

Algorytm rejestrował reakcje mózgu uczestników na audiobooki i pojedyncze frazy w języku angielskim i holenderskim. Następnie wyodrębniał z tekstu odpowiednie słowa i kompilował "słownik", z którego uruchamiany był proces odwrotny - dekodowanie myśli i przekształcanie ich w tekst.

Według badaczy, dokładność algorytmu osiągnęła 73% przy użyciu zestawu 793 słów powszechnie używanych w życiu codziennym.

Naukowcy wierzą, że ich rozwój pomoże nie tylko milionom ludzi, którzy stracili zdolność mówienia i pisania, ale także w badaniu ludzkiego mózgu.

W przyszłości badacze planują zwiększyć początkowe słownictwo algorytmu, dzięki czemu będzie on w stanie dokładniej identyfikować słowa.

Co jeszcze słychać w Meta?

Przypomnijmy, że Meta w sierpniu odsłoniła chatbota o 175 mld parametrów. Niespełna tydzień po premierze wirtualny chatbot został oskarżony o antysemityzm i znielubiony przez Facebooka.

W lipcu badacze z firmy Meta opracowali algorytm Sphere AI do sprawdzania faktów w Wikipedii.

W tym samym miesiącu gigant technologiczny odsłonił swój model sztucznej inteligencji NLLB-200 do tłumaczeń online. Algorytm obsługuje 200 języków, także tych mniej rozpowszechnionych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Biały Dom przedstawia niewiążącą Ustawę o Prawach Sztucznej Inteligencji

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) opublikowało projekt AI Bill of Rights mający na celu "ochronę amerykańskiego społeczeństwa". Informacje na ten temat podaje Engadget. Według informacji prasowej, dokument opowiada się za pięcioma zasadami: Bezpieczeństwo i wydajność systemów; algorytmiczne zabezpieczenie przed dyskryminacją; prywatność danych; zgłoszenie i wyjaśnienie celu stosowania systemów AI; alternatywy dla człowieka, […]

Algorytmy Facebooka oskarżone o "przyczynianie się" do ludobójstwa w Birmie

W 2017 roku algorytmy generowania treści przez Facebooka "bezpośrednio przyczyniły się do morderstw i innych okrucieństw" popełnianych przez wojsko Myanmaru wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Amnesty International. W 74-stronicowym raporcie działacze praw człowieka wymienili naruszenia praw Rohingya w ciągu ostatnich pięciu lat wśród systematycznych prześladowań i apartheidu. Od 2017 roku […]

Pekin wymaga od kierowców autobusów noszenia bransoletek "nastroju"

Władze Pekinu wprowadziły obowiązek noszenia przez kierowców autobusów dalekobieżnych elektronicznych bransoletek z technologią rozpoznawania emocji, aby monitorować ich stan skupienia. Informację na ten temat podał dziennik "South China Morning Post". Inicjatorem tego posunięcia jest Beijing State Public Transport Holding Group. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Władze wydały około 1800 opasek kierowcom autobusów na […]

Revolut dodaje 29 kryptowalut dla klientów z USA

Firma fintech Revolut ogłosiła dodanie 29 nowych kryptowalut dla klientów z USA. Takie informacje podaje The Block. Wśród nowych tokenów znalazły się m.in. Dogecoin, Solana, Avalanche i Shiba Inu. Pełna lista nie została sprecyzowana. Niektóre kryptowaluty wymagają zgody NYDFS. Inicjatywa ta była częścią programu rozszerzenia usług związanych z aktywami cyfrowymi. W przyszłości przewidywane jest dodanie […]

Nvidia prezentuje nowe chipy i usługi AI

Nvidia na konferencji GTC 2022 zaprezentowała procesory do przetwarzania zadań związanych ze sztuczną inteligencją, a także szereg usług dla deweloperów. CEO firmy Techgiant, Jensen Huang, zademonstrował nową generację kart graficznych z serii GeForce RTX 40. Akceleratory oparte są na architekturze Ada Lovelace i reprezentowane są przez dwa modele: RTX 4090 i RTX 4080 w dwóch […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star