Sztuczna inteligencja odgrywa ogromną rolę w cyberatakach i jest zarówno „mieczem obosiecznym”, jak i „ogromnym problemem”. Taką opinię wyrazili urzędnicy NATO, jak podaje Euronews.
Asystent sekretarza generalnego NATO ds. wschodzących wyzwań bezpieczeństwa David van Wiel stwierdził:
„AI umożliwia automatyczne skanowanie sieci i odpieranie ataków, zamiast robić to ręcznie. Działa to jednak także w odwrotnym kierunku”.
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do włamywania się do sieci przy użyciu poświadczeń i algorytmów. Weel dodał, że próba wybrania kombinacji była „ogromnym wyzwaniem”, ale sojusznicy dążyli do „etycznego użycia AI”.
Asystent sekretarza generalnego uważa, że sojusz wykorzysta technologię do obrony. Nie jest jednak pewien, czy przeciwnik będzie tym samym „etycznym użytkownikiem AI”.
„To jest coś, co musimy wziąć pod uwagę w naszej obronie. To zdecydowanie coś, co obserwujemy.”
Na początku tego roku NATO przeprowadziło ćwiczenia mające na celu odpieranie cyberataków wroga. Jednym z największych wyzwań wydarzenia było poradzenie sobie z zagrożeniem ze strony sztucznej inteligencji. Bernd Hansen, szef cybernetyki w Dowództwie Transformacji NATO powiedział:
„AI to ulica dwukierunkowa. To rozpoznawanie, jak technologia jest wykorzystywana przez wroga i uczenie się, jak może ona wspierać nasze własne operacje”.
Ataki AI mogą być przeprowadzane nie tylko przeciwko infrastrukturze, ale także w celu analizy danych. Alberto Domingo, dyrektor techniczny ds. cyberprzestrzeni w Dowództwie Transformacji NATO, stwierdził:
„Myślę, że AI jest poważnym zagrożeniem. Liczba ataków cały czas rośnie wykładniczo”.
Zdaniem Domingo, świat obecnie po prostu „żyje z tym” i potrzebuje więcej regulacji dotyczących cyberbezpieczeństwa.
„To pokazuje, że wciąż nie mamy zbiorowego wspólnego podejścia do reagowania na te rzeczy, które są po prostu nie do przyjęcia”.
Domingo uważa, że w dobie wolnego internetu nie da się zatrzymać tych procesów.
„Cena, jaką musimy za to zapłacić, to bycie realistą i uznanie możliwości przyszłych ataków”.
Przypomnijmy, że NATO testowało autonomiczne „zabójcze roboty” w październiku 2022 roku.
W październiku 2021 r. sojusz przyjął swoją pierwszą strategię AI i ustanowił fundusz o wartości 1 mld euro.