Sztuczna inteligencja nauczona rozpoznawać stereotypy płciowe w filmach

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 28 grudnia 2022
ikona autora biały
big tech ai

Naukowcy opracowali model uczenia maszynowego do automatycznego rozpoznawania działań różnych postaci w filmach. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez University of Southern California.

Model analizuje scenariusze filmowe w celu określenia działań postaci. W tym celu badacze zgromadzili zbiór danych składający się z 1,2 miliona opisów scen z 912 filmów wydanych w latach 1909-2013.

W sumie algorytm zidentyfikował 50 000 czynności wykonywanych przez 20 000 postaci.

Proces tworzenia algorytmu do rozpoznawania akcji postaci w filmach. Dane: Victor Martinez/University of Southern California.

Następnie badacze przeprowadzili analizę statystyczną, aby ustalić, czy istniały różnice między rodzajami czynności wykonywanych przez postaci różnych płci. Dzięki temu mogli zidentyfikować znane stereotypy dotyczące płci. W pracy napisano:

"Poprzez zebranie 1,2 miliona opisów scen z 912 scenariuszy, byliśmy w stanie zbadać systematyczne różnice między płciami w obrazach filmowych na dużą skalę".

Według badania, postacie kobiece częściej okazują uczucia i mają mniejszą swobodę niż postacie męskie. Są też bardziej narażone na "oglądanie" przez innych w scenie, co podkreśla nacisk na ich wygląd.

Męskie postacie z kolei rzadziej "płaczą".

Zdaniem badaczy, zdolność modelu do uchwycenia kontekstu i niuansów sceny w ramach ogólnej narracji jest ograniczona. Ich ustalenia są jednak zgodne z wcześniejszymi pracami dotyczącymi stereotypów płci w mediach popularnych.

Wierzą, że ich badania mogą pomóc zwiększyć świadomość tego, jak media utrwalają szkodliwe stereotypy, a tym samym wpływają na przekonania i działania ludzi w prawdziwym życiu.

Badacze zauważyli również, że model identyfikuje stronniczość tylko w dialogach.

"Metody te nie uwzględniają szkodliwych stereotypów przekazywanych poprzez działania bohaterów".

W przyszłości naukowcy planują ulepszyć model i uwzględnić postrzeganie intersekcjonalności, takie jak płeć, wiek i rasa, aby lepiej zrozumieć to zagadnienie.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2021 roku algorytm przycinania zdjęć w serwisie Twitter został oskarżony o stronniczość wobec szczupłych dziewczyn.

W październiku 2022 r. badacze odkryli, że narzędzia reklamowe Facebooka wykorzystują rozpoznawanie rasy, płci i wieku w celu ukierunkowania dostarczania wiadomości sponsorowanych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star