NATO nazywa cyberataki AI "krytycznym zagrożeniem"

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 27 grudnia 2022
ikona autora biały
cyberataki ai

Sztuczna inteligencja odgrywa ogromną rolę w cyberatakach i jest zarówno "mieczem obosiecznym", jak i "ogromnym problemem". Taką opinię wyrazili urzędnicy NATO, jak podaje Euronews.

Asystent sekretarza generalnego NATO ds. wschodzących wyzwań bezpieczeństwa David van Wiel stwierdził:

"AI umożliwia automatyczne skanowanie sieci i odpieranie ataków, zamiast robić to ręcznie. Działa to jednak także w odwrotnym kierunku".

Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana do włamywania się do sieci przy użyciu poświadczeń i algorytmów. Weel dodał, że próba wybrania kombinacji była "ogromnym wyzwaniem", ale sojusznicy dążyli do "etycznego użycia AI".

Asystent sekretarza generalnego uważa, że sojusz wykorzysta technologię do obrony. Nie jest jednak pewien, czy przeciwnik będzie tym samym "etycznym użytkownikiem AI".

"To jest coś, co musimy wziąć pod uwagę w naszej obronie. To zdecydowanie coś, co obserwujemy."

Na początku tego roku NATO przeprowadziło ćwiczenia mające na celu odpieranie cyberataków wroga. Jednym z największych wyzwań wydarzenia było poradzenie sobie z zagrożeniem ze strony sztucznej inteligencji. Bernd Hansen, szef cybernetyki w Dowództwie Transformacji NATO powiedział:

"AI to ulica dwukierunkowa. To rozpoznawanie, jak technologia jest wykorzystywana przez wroga i uczenie się, jak może ona wspierać nasze własne operacje".

Ataki AI mogą być przeprowadzane nie tylko przeciwko infrastrukturze, ale także w celu analizy danych. Alberto Domingo, dyrektor techniczny ds. cyberprzestrzeni w Dowództwie Transformacji NATO, stwierdził:

"Myślę, że AI jest poważnym zagrożeniem. Liczba ataków cały czas rośnie wykładniczo".

Zdaniem Domingo, świat obecnie po prostu "żyje z tym" i potrzebuje więcej regulacji dotyczących cyberbezpieczeństwa.

"To pokazuje, że wciąż nie mamy zbiorowego wspólnego podejścia do reagowania na te rzeczy, które są po prostu nie do przyjęcia".

Domingo uważa, że w dobie wolnego internetu nie da się zatrzymać tych procesów.

"Cena, jaką musimy za to zapłacić, to bycie realistą i uznanie możliwości przyszłych ataków".

Przypomnijmy, że NATO testowało autonomiczne "zabójcze roboty" w październiku 2022 roku.

W październiku 2021 r. sojusz przyjął swoją pierwszą strategię AI i ustanowił fundusz o wartości 1 mld euro.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star