Po raz pierwszy od 1999 roku Wall Street przewiduje ujemne stopy zwrotu w nadchodzącym roku

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 grudnia 2022
ikona autora biały
wall street

Rok minął, a inwestorzy już szukają okazji inwestycyjnych na kolejny 2023. Choć zapewne wypadałoby wejść w nowy rok z pozytywnymi oczekiwaniami i uśmiechem, to trzeba przyznać, że sytuacja na rynkach akcji w ubiegłym roku nie była zbyt pozytywna.

Jak zobaczymy za chwilę, najwięksi eksperci w świecie inwestowania, bazujący na Wall Street, nie liczą na pozytywne perspektywy gospodarcze. Zanurzmy się teraz w twarde dane i prognozy, aby wejść w nowy rok inwestycyjny we właściwym sentymencie, nawet jeśli nie jest on najbardziej optymistyczny.

W 2022 r. nastąpił znaczny spadek cen indeksu giełdowego S&P 500, który w połowie roku wynosił 27,5 proc. Sytuacja na rynkach akcji poprawiła się nieco pod koniec roku, ponieważ dolar amerykański zaczął się osłabiać, co wykorzystały głównie akcje technologiczne, aby ożywić swoje ceny. Jednak zdaniem analityków z Wall Street negatywny sentyment powróci w 2023 roku. Przyjrzyjmy się dwóm głównym argumentom, które mogą stanąć na drodze inwestorów w ich działaniach inwestycyjnych.

Negatywne prognozy zysków

Inwestorzy, a zwłaszcza analitycy inwestycyjni mają tendencję do ubierania swoich przewidywań w miłe dla oka opakowanie, które choć cieszy oko, czasem pomija ryzyko. Jednak prognozy na rok 2023 to coś zupełnie innego. Po raz pierwszy od 22 lat New York Investment Center wydał negatywną prognozę dla indeksu giełdowego S&P 500.

Zazwyczaj prognozy dotyczące zwrotów mieściły się w przedziale od 8% do 10%.

Powodem tej negatywnej prognozy jest fakt, że indeks giełdowy jest notowany na poziomie 18-krotności średniego zysku na akcję (EPS) spółek wchodzących w skład indeksu. Ta znaczna przecena indeksu giełdowego S&P 500 będzie musiała się w pewnym momencie skończyć. Dlatego też oczekuje się, że w pierwszym kwartale 2023 roku luka będzie się zmniejszać (indeks giełdowy będzie spadał).

Początek pozytywnej korelacji akcji vs. obligacji

Kolejną istotną zmianą w obecnym układzie rynkowym, jest przełamanie negatywnej korelacji pomiędzy akcjami i obligacjami. Od 2005 do 2022 roku akcje i obligacje notowane były w ramach ujemnej korelacji. Oznacza to, że cena obligacji rosła przy spadku ceny akcji i odwrotnie. Ujemna korelacja pozwoliła inwestorom ustabilizować zmienność portfela, a także zapewniła dywersyfikację, dzięki czemu inwestorzy mogli ograniczyć straty z akcji.

Jednak obecnie to się skończyło i od 2023 roku ruchy cen akcji i obligacji będą skorelowane pozytywnie. To oznacza, że jeśli akcje wzrosną, to wzrośnie cena obligacji i odwrotnie. Jeśli cena akcji spadnie, spadnie też cena obligacji. O tym, w jakim stopniu ta korelacja wpłynie na istniejące portfele inwestycyjne, będzie decydował współczynnik korelacji.

Podsumowanie

Choć perspektywy na przyszły rok nie są przesadnie optymistyczne, to jednak warto podkreślić kilka pozytywów. Po pierwsze, rentowność obligacji wciąż oferuje interesującą aprecjację, podobnie jak wiele mało ryzykownych instrumentów inwestycyjnych, takich jak lokaty oszczędnościowe czy terminowe. Jeśli rynki akcji rzeczywiście spadną, oznacza to, że inwestorzy mogą nabyć akcje do swoich portfeli po lepszej niż dotychczas cenie.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star