Sąd Najwyższy Chin pozwala sztucznej inteligencji wydawać wyroki

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 lipca 2022
ikona autora biały
chiny sąd

Chiny zaangażowały sztuczną inteligencję do "usprawnienia" systemu sądowniczego poprzez rekomendowanie werdyktów, sporządzanie dokumentów i ostrzeganie o "dostrzegalnych błędach ludzkich" w decyzjach. Informację tę podał dziennik "South China Morning Post".

Zgodnie z orzeczeniem HCNS ChRL, sędziowie muszą konsultować się z AI w każdej sprawie. Jeśli nie zgadzają się z zaleceniami maszyny, muszą przedstawić pisemne uzasadnienie.

AI została również połączona z bazami danych chińskiej policji i systemem kredytów społecznych, co pozwala jej na automatyczne stosowanie kar za wykroczenia.

Władze twierdzą, że technologia ta wniosła "znaczący wkład w prawny rozwój cywilizacji". Krytycy systemu uważają, że grozi on stworzeniem świata, w którym ludźmi rządzą maszyny.

Zhang Linghan, profesor prawa na China University of Political Science and Law, ostrzegł przed szybkim wzrostem zagrożeń ze strony AI.

Ludzie będą stopniowo tracić wolną wolę wraz z rosnącym uzależnieniem od technologii.

Dodał, że ludzkość powinna przygotować się "na erozję władzy sądowniczej" przez firmy technologiczne.

Chiny rozwijają inteligentny system sądowy od 2016 roku. Wówczas to szef GNC ChRL Qiang Zhou wezwał do wykorzystania technologii w celu poprawy "uczciwości, wydajności i wiarygodności" systemu prawnego.

Oznaczało to wprowadzenie zrobotyzowanych prawników w salach sądowych, automatycznych systemów transkrypcji z rozpoznawaniem głosu oraz "wirtualnych sesji" do zdalnego rozpatrywania spraw.

Władze ChRL utworzyły również wysoce wyspecjalizowany "sąd internetowy" zajmujący się przestępczością w sieci. Doprowadziło to do powstania ogromnych baz danych, do których trafiają wszystkie sprawy - prawie 100 tysięcy dziennie.

Sztuczna inteligencja została również podłączona do "internetowego sądu", aby wydobyć informacje z przeszłych decyzji, dzięki czemu system może znaleźć precedensy i zarekomendować nowe werdykty.

W lipcu chińscy badacze ujawnili algorytm, który "czyta umysły" członków partii komunistycznej i określa ich lojalność.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star