Sąd Najwyższy Chin pozwala sztucznej inteligencji wydawać wyroki

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 lipca 2022
ikona autora biały
chiny sąd

Chiny zaangażowały sztuczną inteligencję do "usprawnienia" systemu sądowniczego poprzez rekomendowanie werdyktów, sporządzanie dokumentów i ostrzeganie o "dostrzegalnych błędach ludzkich" w decyzjach. Informację tę podał dziennik "South China Morning Post".

Zgodnie z orzeczeniem HCNS ChRL, sędziowie muszą konsultować się z AI w każdej sprawie. Jeśli nie zgadzają się z zaleceniami maszyny, muszą przedstawić pisemne uzasadnienie.

AI została również połączona z bazami danych chińskiej policji i systemem kredytów społecznych, co pozwala jej na automatyczne stosowanie kar za wykroczenia.

Władze twierdzą, że technologia ta wniosła "znaczący wkład w prawny rozwój cywilizacji". Krytycy systemu uważają, że grozi on stworzeniem świata, w którym ludźmi rządzą maszyny.

Zhang Linghan, profesor prawa na China University of Political Science and Law, ostrzegł przed szybkim wzrostem zagrożeń ze strony AI.

Ludzie będą stopniowo tracić wolną wolę wraz z rosnącym uzależnieniem od technologii.

Dodał, że ludzkość powinna przygotować się "na erozję władzy sądowniczej" przez firmy technologiczne.

Chiny rozwijają inteligentny system sądowy od 2016 roku. Wówczas to szef GNC ChRL Qiang Zhou wezwał do wykorzystania technologii w celu poprawy "uczciwości, wydajności i wiarygodności" systemu prawnego.

Oznaczało to wprowadzenie zrobotyzowanych prawników w salach sądowych, automatycznych systemów transkrypcji z rozpoznawaniem głosu oraz "wirtualnych sesji" do zdalnego rozpatrywania spraw.

Władze ChRL utworzyły również wysoce wyspecjalizowany "sąd internetowy" zajmujący się przestępczością w sieci. Doprowadziło to do powstania ogromnych baz danych, do których trafiają wszystkie sprawy - prawie 100 tysięcy dziennie.

Sztuczna inteligencja została również podłączona do "internetowego sądu", aby wydobyć informacje z przeszłych decyzji, dzięki czemu system może znaleźć precedensy i zarekomendować nowe werdykty.

W lipcu chińscy badacze ujawnili algorytm, który "czyta umysły" członków partii komunistycznej i określa ich lojalność.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star