Wielka Brytania proponuje nowe przepisy dotyczące sztucznej inteligencji

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 lipca 2022
ikona autora biały
ai sztuczna inteligencja

Rząd Wielkiej Brytanii opublikował swoje plany dotyczące regulacji wykorzystania sztucznej inteligencji (AI). Oznaczałyby one odejście od strategii UE w zakresie ustanowienia scentralizowanego organu nadzorującego wykorzystanie tej technologii.

Rząd brytyjski regularnie deklaruje ambicję przekształcenia Wielkiej Brytanii w centrum produktów i usług AI, podobnie jak inne jurysdykcje.

Regulacja stała się kluczowym elementem w zapewnieniu dobrze prosperującego przemysłu AI. Zwłaszcza, że postęp technologii doprowadził do wzrostu obaw o sposób jej wykorzystania.

W debatę etyczną na temat wykorzystania AI i zapewnienia, że algorytmy są w jakiś sposób wytłumaczalne, zaangażował się nawet papież.

Brytyjski zbiór zasad dotyczących AI przyjmuje podejście, które umożliwi organom regulacyjnym w różnych branżach stosowanie reguł według własnego uznania. Według ministra ds. cyfrowych Damiana Collinsa, umożliwi to "elastyczne podejście [które] pomoże nam kształtować przyszłość AI".

Chcemy się upewnić, że Wielka Brytania ma odpowiednie zasady, aby wzmocnić pozycję przedsiębiorstw i chronić ludzi. AI i wykorzystanie danych wciąż zmienia bowiem sposów, w jaki żyjemy i pracujemy.

Jest to wyraźne odejście od podejścia UE nakreślonego w jej ustawie o AI. Unia dąży do ujednolicenia przepisów dotyczących AI zarówno w wymiarze transgranicznym, jak i sektorowym poprzez ustanowienie jednego scentralizowanego organu, który będzie nadzorował wykorzystanie tej technologii.

AI - technologia ogólnego przeznaczenia

Brytyjski zbiór przepisów odnosi się do podejścia UE jako "stosunkowo stałej definicji w jej propozycjach legislacyjnych". Z kolei Wielka Brytania, która określa AI jako "technologię ogólnego przeznaczenia", podobną do energii elektrycznej czy Internetu, chce dać konkretnym organom regulacyjnym jak najwięcej elastyczności, jeśli chodzi o ustalanie zasad dla ich własnych sektorów.

Sześć zasad przedstawionych w zestawie regulacji to:

  • Zapewnienie, że AI jest używana bezpiecznie
  • Zapewnienie, że AI jest technicznie bezpieczna i działa zgodnie z założeniami
  • Zapewnienie, że AI jest odpowiednio przejrzysta i możliwa do wyjaśnienia
  • uwzględnienie uczciwości
  • wskazanie osoby prawnej odpowiedzialnej za sztuczną inteligencję
  • Wyjaśnienie sposobów dochodzenia roszczeń lub zaskarżania decyzji.

Według Jeffa Watkinsa, głównego specjalisty ds. produktu i technologii w cyfrowej firmie konsultingowej xDesign, przeciwstawne stanowiska sprowadzają się do pytania - scentralizować czy zdecentralizować.

Z jednej strony, scentralizowana regulacja jest intuicyjnie bezpieczniejsza i powinna egzekwować sprawiedliwość i wytłumaczalność. Ale grozi to stłumieniem innowacji. Sześć zasad nakreślonych w dokumencie jest z pewnością zbudowanych na solidnym gruncie z etycznego punktu widzenia, ale wciąż pozostają duże pytania bez odpowiedzi, takie jak to, jak wiele osób się pod nimi podpisze, jak firmy będą pokazywać swoje działania lub oznaczać własne prace, lub jak organy zarządzające będą interpretować i wdrażać zasady?

"Jednym z możliwych rezultatów jest wprowadzenie innych przepisów, aby strzec się przed dzikimi porzuceniami (jak np. w mandacie Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych 'prawo do wyjaśnienia'), ale to jest przywoływane tylko wtedy, gdy problem już się pojawił. Sama ustawa o AI jest znana z tego, że ma ograniczenia i luki, ale próbuje zmienić kierunek w zakresie prawnych i etycznych obaw związanych z zastosowaniami wokół AI.

Bez wątpienia korzyści z obu podejść będą nadal starannie oceniane, ponieważ świat technologii i AI nadal szybko się rozwija. Nie da się jednak ukryć, że ta wschodząca technologia będzie wymagała odpowiedniego zarządzania, aby wzbudzić pełne zaufanie społeczeństwa.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star