Sztuczna inteligencja nauczyła się przewidywać problemy z sercem na podstawie zdjęć rentgenowskich

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 grudnia 2022
ikona autora biały
sztuczna inteligencja w sercu

Naukowcy opracowali model głębokiego uczenia, który przewiduje 10-letnie ryzyko śmierci z powodu choroby serca za pomocą jednego skanu klatki piersiowej. Wyniki badań zostały przedstawione na dorocznym spotkaniu Radiological Society of North America.

W celu przepisania profilaktycznych statyn przeprowadza się standardową ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego. Klasyczna analiza obejmuje metodę statystyczną, która uwzględnia wiele czynników, takich jak demografia, parametry biomarkerów, nieprawidłowości i niezdrowe nawyki. Te dane nie zawsze są dostępne, a więc dokładność przewidywania jest znacznie ograniczona.

Aby poprawić przewidywanie ryzyka chorób serca, naukowcy opracowali model głębokiego uczenia. Wytrenowali go na 147 497 radiogramach klatki piersiowej pochodzących od 40 643 uczestników wieloośrodkowego randomizowanego badania przesiewowego raka prostaty, płuc, jelita grubego i jajników.

Następnie przetestowali algorytm przy użyciu innych danych od 11 430 pacjentów, którzy wcześniej potencjalnie nadawali się do terapii statynami. Spośród nich 1 096 cierpiało na choroby sercowo-naczyniowe w ciągu ostatnich 10 lat od wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Pozostali pacjenci nie mieli takich problemów.

W efekcie model AI przewiduje ryzyko choroby z dużą dokładnością. U pacjentów z problemami sercowo-naczyniowymi obliczony poziom był istotnie wyższy.

Według głównego autora badania, Jacoba Weissa, algorytm pomoże zidentyfikować osoby, które odniosłyby korzyści z rozpoczęcia leczenia statynami. Weiss powiedział:

Na podstawie pojedynczego istniejącego obrazu RTG klatki piersiowej nasz model głębokiego uczenia się przewiduje przyszłe poważne niekorzystne zdarzenia sercowo-naczyniowe z podobną skutecznością i wartością dodaną do ustalonego standardu klinicznego.

Weiss dodał, że potrzeba więcej badań, aby zatwierdzić model, który w przyszłości mógłby służyć jako narzędzie wspomagające decyzje lekarzy leczących.

Przypomnijmy, że we wrześniu naukowcy stworzyli AI, która wykrywa choroby na podstawie zdjęć radiologicznych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star