Sztuczna inteligencja w samochodach może zapobiec korkom ulicznym

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 listopada 2022
ikona autora biały
korki na ulicy

Zespół naukowców odkrył, że tempomat wyposażony w sztuczną inteligencję może pomóc w likwidacji korków na ulicach.

W pięciodniowym eksperymencie na I-24 w Nashville w stanie Tennessee w USA wzięło udział 100 samochodów kierowanych przez ludzi. Każdy z nich wyposażony był w system tempomatów ze sztuczną inteligencją.

Zespół zastosował dwa algorytmy: "planista prędkości" i "kontroler". Oba wykorzystują informacje o ogólnych warunkach jazdy i najbliższym otoczeniu, aby określić najlepszą prędkość.

Pojazdy AI uwzględniają również informacje o lokalnych warunkach ruchu z korytarza I-24 MOTION, w którym przeprowadzono test. Ten odcinek autostrady wyposażony jest w 300 czujników i kamer 4K. Autor badania Alexander Bayen powiedział:

Nasze wstępne wyniki pokazują, że nawet przy niewielkim udziale tych pojazdów na drodze możemy skutecznie zmienić ogólne zachowania komunikacyjne.

Dodał, że głównym problemem z "korkami" są nawyki jazdy ludzi.

Prowadzenie pojazdu jest bardzo intuicyjne. Jeśli przed tobą jest luka, to przyspieszasz. Jeśli ktoś zwalnia, ty zwalniasz.

Naukowiec uważa, że zastosowanie głębokiego uczenia może poprawić płynność ruchu i zmniejszyć zużycie paliwa.

Inny eksperyment

Wstępne wyniki potwierdziły mały eksperyment przeprowadzony przez badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w 2016 roku.

Wtedy w próbie brało udział 20 samochodów kierowanych przez człowieka na zamkniętej trasie okrężnej. Badacze zauważyli pojawienie się wzorów podobnych do tych, które można zaobserwować na autostradach i drogach o dużym natężeniu ruchu.

Dodanie do testu jednego samochodu ze sztuczną inteligencją zmniejszyło zatłoczenie i doprowadziło do zmniejszenia zużycia paliwa o 40%.

Podczas nowego testu badacze dodali kilka nowych technologii. Dzięki nim pojazdy koordynowały się ze sobą, co pozwalało im reagować na otoczenie.

Łącząc dane z pojazdów i toru, zespół CIRCLES planuje zaktualizować symulacje komputerowe, aby lepiej odzwierciedlały świat rzeczywisty. Główny inżynier CIRCLES i jeden z badaczy Jonathan Lee powiedział:

Chcemy nauczyć AI prowadzenia samochodów w specjalny sposób, który nie przypomina ruchów człowieka, a także sprawić, by było to społecznie akceptowalne. Podczas tygodnia testów duży nacisk kładziono na codzienne dostosowywanie sterowników w oparciu o informacje zwrotne od kierowców.

Zespół ma nadzieję, że w przyszłości uda się zintegrować ich podejście z większością pojazdów. Naukowcy już pracują nad skalowaniem technologii.

Bayen uważa jednak, że ze względu na samą ilość danych zebranych podczas testów, uzyskanie dokładniejszych wyników może zająć miesiące.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star