Google licencjonuje AI do wykrywania raka piersi

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 29 listopada 2022
ikona autora biały
google

Google udzieliło licencji na swój badawczy algorytm AI do badania raka piersi firmie z branży technologii medycznych iCAD.

Partnerzy dążą do przeprowadzenia badań klinicznych systemu. Komercyjne wdrożenie produktu planowane jest na pierwszą połowę 2024 roku.

W ramach umowy iCAD zacznie korzystać z usług Google Cloud przy tworzeniu infrastruktury do bezpiecznego przechowywania danych. Firma powiedziała The Register, że zgodziła się na licencjonowanie modelu technologicznego giganta przez pięć lat.

Dostępność systemu zależy jednak od "sukcesu" dalszych badań i testów. Korporacja zapowiadała:

Będziemy poruszać się świadomie i testować wszystko na bieżąco.

Partnerstwo opiera się na wcześniejszych pracach Google nad poprawą wykrywania raka piersi. W 2020 roku badacze opublikowali pracę, w której stwierdzili, że ich system AI przewyższył kilku profesjonalnych radiologów w wykrywaniu oznak złośliwości w piersiach.

Naukowcy wytrenowali algorytm na danych mammograficznych pochodzących od ponad 91 tys. kobiet z Wielkiej Brytanii i USA. Spowodowało to zmniejszenie o 5,7% liczby wyników fałszywie dodatnich i o 9,4% liczby wyników fałszywie ujemnych w próbach z udziałem ekspertów.

iCAD planuje włączyć model badawczy AI Google do istniejących produktów. Należą do nich system ProFound AI do wykrywania nowotworów złośliwych tkanek miękkich i zwapnień z danych cyfrowej tomosyntezy piersi, a także spersonalizowane narzędzie do oceny ryzyka.

AI pomoże medycynie

Rzecznik giganta technologicznego powiedział, że AI pomoże uczynić medycynę bardziej dostępną i dokładną. Takie zmiany będą jednak możliwe tylko w przypadku współpracy z perspektywicznie myślącymi partnerami - dodał. Korporacja stwierdziła:

Współpraca Google z iCAD jest doskonałym przykładem tego, jak dwie organizacje połączyły się […], aby skutecznie przesiać raka piersi na całym świecie, co ostatecznie poprawi wyniki zdrowotne dla osób i społeczności.

Przypomnijmy, że w listopadzie Science ujawniło neuralny interfejs do leczenia chorób oczu, które wywołują ślepotę.

We wrześniu amerykańscy naukowcy rozpoczęli prace nad oprogramowaniem umożliwiającym diagnozowanie chorób za pomocą głosu.

W tym samym miesiącu badacze z Harvard Medical School opracowali algorytm AI do diagnozowania chorób na podstawie zdjęć rentgenowskich klatki piersiowej.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star