To najczęstszy błąd inwestycyjny popełniany przez młodych

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 14 stycznia 2023
ikona autora biały
inwestowanie w młodym wieku

To naturalne, że młodzi ludzie popełniają błędy finansowe od czasu do czasu. Wszyscy mamy w pamięci złe decyzje, które chcielibyśmy cofnąć. Ale jeden błąd inwestycyjny, który młodzi dorośli popełniają cały czas, może ich kosztować sporo pieniędzy. Ja popełniłem ten błąd, podobnie jak wielu moich przyjaciół i członków rodziny. Ty jednak nie musisz wchodzić do tej samej rzeki.

Nie odkładaj rozpoczęcia inwestowania na "kiedy będziesz miał pieniądze"

Największym błędem inwestycyjnym, jaki możesz popełnić jako młody dorosły, jest czekanie na właściwy moment, aby zacząć inwestować. Czasami ludzie robią to, ponieważ chcą wyczuć czas na rynku, co rzadko wychodzi im na dobre. Częściej jednak młodzi dorośli siedzą na giełdzie z innego powodu: uważają, że nie mają jeszcze wystarczająco dużo pieniędzy, aby zacząć prawidłowo inwestować.

Byłem w takiej sytuacji, więc rozumiem to. Jeśli jeszcze nie zarabiasz i nie masz zbyt wiele zaoszczędzonych pieniędzy, możesz mieć wrażenie, że inwestowanie nie ma sensu. Jednak to nie kwota, którą zainwestujesz jest ważna. Ważne jest, aby inwestować konsekwentnie.

Nawet pozornie niewielkie kwoty sumują się. Powiedzmy, że masz ograniczony budżet i 500 zł miesięcznie to maksimum, które możesz zainwestować. To wciąż 6 tysięcy złotych rocznie.

Wspaniałą rzeczą w inwestycjach jest to, że możesz pozwolić im rosnąć dzięki efektowi łączenia. Odsetki składane są wtedy, gdy zarabiasz odsetki od wcześniejszych odsetek, które już zgromadziłeś, a nie tylko od początkowego depozytu - po prostu przy 10% stopie zwrotu, zarobisz 600 PLN w pierwszym roku na swojej inwestycji. Jeśli po tym czasie nie zainwestujesz ani jednej złotówki, to w następnym roku będzie to już 660 zł - ponieważ zwrot 10% w drugim roku przyniesie ci nie tylko twoją początkową inwestycję, ale początkową inwestycję (6000 PLN) plus aprecjację z pierwszego roku inwestowania (600 złotych).

Dlaczego warto zacząć inwestować wcześnie?

W długim horyzoncie inwestycyjnym, procent składany robi ogromną różnicę. A ponieważ procent składany działa, wartość Twoich inwestycji rośnie tym bardziej, im dłużej inwestujesz. Dlatego inwestowanie w młodym wieku, niezależnie od tego, ile się inwestuje, jest mądrym posunięciem.

Kiedy zaczynasz inwestować wcześnie, dajesz swoim pieniądzom więcej czasu na wzrost.

Należy tylko pamiętać o różnicy między różnymi 10-letnimi ramami czasowymi, o których mowa powyżej. Jeśli zaczniesz inwestować w wieku, powiedzmy, 25 lat zamiast 35, to jest to dodatkowe dziesięć lat odsetek składanych. Możesz odłożyć więc aż 1,8 mln zł (zakładając, że przejdziesz na emeryturę w wieku 65 lat).

Powyżej przedstawiliśmy wyniki inwestowania zaledwie 500 zł miesięcznie. Innym powodem, dla którego świetnie jest inwestować młodo, jest to, że kiedy już ruszysz, prawdopodobnie będziesz chciał inwestować coraz więcej. Kiedy zobaczysz, że Twoje saldo rośnie, zmotywuje Cię to do zarabiania większej ilości pieniędzy lub dostosowania swoich wydatków tak, abyś mógł odłożyć więcej pieniędzy na konto inwestycyjne.

Jak inwestować dowolną kwotę?

Kiedyś inwestowanie małych kwot było drogie, ale na szczęście już tak nie jest. Istnieje mnóstwo brokerów, którzy oferują inwestowanie w akcje frakcyjne, co pozwala na zakup mniejszych porcji drogich akcji. Tymczasem najlepsi brokerzy oferują obecnie także inwestowanie bez opłat - nie musisz nic płacić za zakup akcji.

Niezależnie od tego, czy chcesz zainwestować 500, 1000 czy 10 000 zł miesięcznie - pr prostu zacznij. Wystarczy, że wykonasz poniższe kroki.

  • Otwórz własny rachunek maklerski.
  • Wybierz exchange-traded fund - ETF, który inwestuje w duży koszyk akcji. Są one łatwym sposobem inwestowania, ponieważ otrzymujesz zdywersyfikowany portfel inwestycyjny bez konieczności samodzielnego wybierania poszczególnych akcji.
  • Tę inwestycję robisz co miesiąc - inwestuj regularnie. Jeśli chcesz zautomatyzować proces inwestycyjny, wybierz jedną z platform inwestycyjnych, które umożliwiają regularne zakupy ETF-ów. Wystarczy ustawić zlecenie stałe na przelewanie środków z konta, co ułatwia konsekwentne i zdyscyplinowane realizowanie regularnej strategii inwestycyjnej. Następnie platforma automatycznie zainwestuje te środki w wybrany przez Ciebie ETF.

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, inwestuj póki jesteś młody. Inwestorzy zawsze żałują, że nie zaczęli inwestować w młodszym wieku - mało prawdopodobne jest, że spotkasz kogoś, kto żałuje, że nie zaczął później. Niezależnie od tego, ile możesz sobie pozwolić na inwestycję, jest to decyzja, która się opłaci.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star