USA ograniczają dostawy chipów AI do Chin i Rosji

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 2 września 2022
ikona autora biały
usa

Rząd USA ograniczył eksport chipów używanych w superkomputerach i sztucznej inteligencji do Chin i Rosji. Informację na ten temat podał "The New York Times".

Nowe ograniczenia licencyjne dotyczą produktów firmy Nvidia. Amerykański Departament Handlu poinformował producenta układów scalonych o zakazie wysyłania do Rosji i Chin procesorów graficznych A100 i H100, przeznaczonych do przyspieszania zadań uczenia maszynowego.

Rząd uważa, że nowe wymagania zapobiegną ryzyku wykorzystania wspomnianych produktów do celów wojskowych przez któryś z krajów. Urzędnik Departamentu Handlu USA powiedział:

Stosujemy kompleksowe podejście do wdrożenia dodatkowych działań wymaganych dla technologii […], aby chronić bezpieczeństwo narodowe USA i interesy polityki zagranicznej.

Nvidia przyznała w oświadczeniu dla SEC, że ograniczenie może uniemożliwić jej zakończenie prac nad procesorem H100.

Gigant technologiczny spodziewał się, że w trzecim kwartale fiskalnym 2022 roku zarobi na sprzedaży do chińskich firm około 400 milionów dolarów. Nvidia może jednak stracić potencjalne przychody, jeśli jej chińscy klienci odmówią zakupu alternatywnych produktów lub jeśli rząd nie udzieli licencji.

Firma przypomniała też o wstrzymaniu wysyłek produktów do Rosji.

Podobne ograniczenia nałożone na AMD

Ograniczenia dotknęły również AMD. Gigant technologiczny nie będzie mógł eksportować chipów MI250 do Chin. Korporacja uważa jednak, że nie będzie to miało dużego wpływu na jej działalność.

Kilka godzin po ogłoszeniu, akcje Nvidii spadły o 6,5 proc. Z kolei akcje AMD zniżkowały o 3,7 proc.

Wcześniej amerykański Departament Handlu zaostrzył kontrolę eksportu technologii wytwarzania układów scalonych, aby uniemożliwić jej wykorzystanie przez chińskich producentów.

Przypomnijmy, że w lipcu Nvidia przestała sprzedawać i odnawiać licencje na oprogramowanie w Rosji.

W listopadzie 2021 roku władze USA wpisały na czarną listę chińskich twórców systemów obliczeń kwantowych.

W lipcu Departament Handlu USA nałożył sankcje na 14 firm technologicznych z ChRL w związku z łamaniem praw człowieka wobec mniejszości ujgurskiej w Xinjiangu.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

BlackRock wprowadza Blockchain ETF BLKC dla europejskich klientów

BlackRock, największy na świecie menedżer aktywów, wprowadził do obrotu na paneuropejskiej giełdzie Euronext blockchainowy fundusz ETF o wskaźniku kosztów całkowitych (TER) wynoszącym 0,50%. ETF ten, znany w całości jako iShares Blockchain Technology UCITS ETF (BLKC), stara się śledzić indeks New York Stock Exchange (NYSE) FactSet Global Blockchain Technologies Index. Indeks ten stanowi benchmark amerykańskich i […]

Biały Dom przedstawia niewiążącą Ustawę o Prawach Sztucznej Inteligencji

Biuro Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) opublikowało projekt AI Bill of Rights mający na celu "ochronę amerykańskiego społeczeństwa". Informacje na ten temat podaje Engadget. Według informacji prasowej, dokument opowiada się za pięcioma zasadami: Bezpieczeństwo i wydajność systemów; algorytmiczne zabezpieczenie przed dyskryminacją; prywatność danych; zgłoszenie i wyjaśnienie celu stosowania systemów AI; alternatywy dla człowieka, […]

Algorytmy Facebooka oskarżone o "przyczynianie się" do ludobójstwa w Birmie

W 2017 roku algorytmy generowania treści przez Facebooka "bezpośrednio przyczyniły się do morderstw i innych okrucieństw" popełnianych przez wojsko Myanmaru wobec muzułmańskiej mniejszości Rohingya. Tak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez Amnesty International. W 74-stronicowym raporcie działacze praw człowieka wymienili naruszenia praw Rohingya w ciągu ostatnich pięciu lat wśród systematycznych prześladowań i apartheidu. Od 2017 roku […]

Pekin wymaga od kierowców autobusów noszenia bransoletek "nastroju"

Władze Pekinu wprowadziły obowiązek noszenia przez kierowców autobusów dalekobieżnych elektronicznych bransoletek z technologią rozpoznawania emocji, aby monitorować ich stan skupienia. Informację na ten temat podał dziennik "South China Morning Post". Inicjatorem tego posunięcia jest Beijing State Public Transport Holding Group. Ma ono na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Władze wydały około 1800 opasek kierowcom autobusów na […]

Revolut dodaje 29 kryptowalut dla klientów z USA

Firma fintech Revolut ogłosiła dodanie 29 nowych kryptowalut dla klientów z USA. Takie informacje podaje The Block. Wśród nowych tokenów znalazły się m.in. Dogecoin, Solana, Avalanche i Shiba Inu. Pełna lista nie została sprecyzowana. Niektóre kryptowaluty wymagają zgody NYDFS. Inicjatywa ta była częścią programu rozszerzenia usług związanych z aktywami cyfrowymi. W przyszłości przewidywane jest dodanie […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star