USA ograniczają dostawy chipów AI do Chin i Rosji

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 2 września 2022
ikona autora biały
usa

Rząd USA ograniczył eksport chipów używanych w superkomputerach i sztucznej inteligencji do Chin i Rosji. Informację na ten temat podał "The New York Times".

Nowe ograniczenia licencyjne dotyczą produktów firmy Nvidia. Amerykański Departament Handlu poinformował producenta układów scalonych o zakazie wysyłania do Rosji i Chin procesorów graficznych A100 i H100, przeznaczonych do przyspieszania zadań uczenia maszynowego.

Rząd uważa, że nowe wymagania zapobiegną ryzyku wykorzystania wspomnianych produktów do celów wojskowych przez któryś z krajów. Urzędnik Departamentu Handlu USA powiedział:

Stosujemy kompleksowe podejście do wdrożenia dodatkowych działań wymaganych dla technologii […], aby chronić bezpieczeństwo narodowe USA i interesy polityki zagranicznej.

Nvidia przyznała w oświadczeniu dla SEC, że ograniczenie może uniemożliwić jej zakończenie prac nad procesorem H100.

Gigant technologiczny spodziewał się, że w trzecim kwartale fiskalnym 2022 roku zarobi na sprzedaży do chińskich firm około 400 milionów dolarów. Nvidia może jednak stracić potencjalne przychody, jeśli jej chińscy klienci odmówią zakupu alternatywnych produktów lub jeśli rząd nie udzieli licencji.

Firma przypomniała też o wstrzymaniu wysyłek produktów do Rosji.

Podobne ograniczenia nałożone na AMD

Ograniczenia dotknęły również AMD. Gigant technologiczny nie będzie mógł eksportować chipów MI250 do Chin. Korporacja uważa jednak, że nie będzie to miało dużego wpływu na jej działalność.

Kilka godzin po ogłoszeniu, akcje Nvidii spadły o 6,5 proc. Z kolei akcje AMD zniżkowały o 3,7 proc.

Wcześniej amerykański Departament Handlu zaostrzył kontrolę eksportu technologii wytwarzania układów scalonych, aby uniemożliwić jej wykorzystanie przez chińskich producentów.

Przypomnijmy, że w lipcu Nvidia przestała sprzedawać i odnawiać licencje na oprogramowanie w Rosji.

W listopadzie 2021 roku władze USA wpisały na czarną listę chińskich twórców systemów obliczeń kwantowych.

W lipcu Departament Handlu USA nałożył sankcje na 14 firm technologicznych z ChRL w związku z łamaniem praw człowieka wobec mniejszości ujgurskiej w Xinjiangu.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Sztuczna inteligencja: ogromny trend technologiczny czy bańka?

Wprowadzenie ChatGPT przez OpenAI i związany z tym szum sprawiły, że generatywna AI znalazła się na radarze firm venture capital i technologicznych, które chcą zainwestować pieniądze w czasach kryzysu. Narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji OpenAI mogą pozornie robić wszystko, od pisania poezji i kodu po tworzenie dzieł sztuki. wywołało wiele emocji w tej dziedzinie. A zarówno […]

Revolut opóźnia wydanie własnej kryptowaluty

Revolut, londyński challenger bank z siedzibą w Londynie, opóźnił uruchomienie swojej natywnej kryptowaluty o nazwie RevCoin. Financial News (FN) poinformował, że upadek giełdy kryptowalut FTX może być głównym powodem, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Revolut opóźnia debiut RevCoin Kryptowaluta miała ujrzeć światło dzienne pod koniec ubiegłego roku, ale plany Revoluta uległy zmianie. Przedłużająca […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Tysiące użytkowników PayPal ofiarą wycieku danych

Konta 34 942 użytkowników PayPal zostały zhakowane między 2 a 6 grudnia 2022 roku przez nieuprawnione osoby poprzez atak typu credential stuffing. Hakerzy potencjalnie uzyskali dostęp do danych osobowych klientów, w tym ich imienia i nazwiska, adresu, daty urodzenia, numeru identyfikacji podatkowej i numeru ubezpieczenia społecznego. Ataki typu credential stuffing mają miejsce, gdy hakerzy próbują […]

Akcje Apple (AAPL) - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Na świecie jest ponad 600 milionów użytkowników Apple. Posiadają oni około 1,4 miliarda aktywnych urządzeń Apple (iPhone, iPad, iPod, Mac i inne). Same te liczby są niesamowite, a także stawiają Apple w czołówce najbardziej wartościowych firm na świecie (według magazynu Forbes). To oczywiście czyni firmę bardzo interesującą z perspektywy inwestowania w akcje. W tym obszernym […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star