Włochy zakazały stosowania technologii rozpoznawania twarzy

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 15 listopada 2022
ikona autora biały
rozpoznawanie twarzy

Włoska agencja nadzorująca prywatność danych zakazała stosowania systemów rozpoznawania twarzy i inteligentnych okularów. Dwie gminy otrzymały już ostrzeżenia - podaje Reuters.

Moratorium będzie obowiązywało do czasu uchwalenia przez parlament odpowiedniej ustawy, a przynajmniej do końca 2023 roku.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której technologia odgrywa rolę w dochodzeniach sądowych lub zwalczaniu przestępczości. Agencja podała w oświadczeniu.

Moratorium wynika z potrzeby uregulowania kwalifikacji, warunków i zabezpieczeń związanych z rozpoznawaniem twarzy zgodnie z zasadą proporcjonalności.

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej i prawem włoskim przetwarzanie danych osobowych przez państwo przy użyciu urządzeń do przechwytywania obrazu jest zasadniczo dozwolone ze względu na interes publiczny i w związku z działalnością organów publicznych.

Jednak gminy, które chcą korzystać z tych technologii, muszą zawrzeć "umowy o bezpieczeństwie miejskim" z przedstawicielami władz centralnych.

Agencja zareagowała również na zamiar władz Lecce dotyczący wykorzystania rozpoznawania twarzy. Gmina zobowiązana była do przedstawienia opisu przyjętych systemów, ich przeznaczenia i podstawy prawnej, a także wykazu baz danych, do których dostęp mają urządzenia monitorujące.

Agencja zwróciła też uwagę na toskańskie miasto Arezzo, gdzie lokalna policja planowała wykorzystać czujniki podczerwieni do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych samochodów.

Wcześniej agencja ukarała Clearview AI grzywną w wysokości 20 mln euro za naruszenie przepisów UE dotyczących gromadzenia danych na potrzeby systemów identyfikacji biometrycznej.

Przypomnimy, że w kwietniu Komisja Europejska ogłosiła plany stworzenia gigantycznej bazy danych do rozpoznawania twarzy, która będzie udostępniana organom ścigania w UE.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star