Zelle - recenzja atrakcyjnej aplikacji

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 1 lipca 2022
ikona autora biały
Zelle

Mimo, że na rynku dostępnych jest wiele usług transferu peer-to-peer, to technologia Zelle jest najbardziej zintegrowana z bankami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej usłudze i co musisz mieć na względzie podczas jej użytkowania, poniższy artykuł jest właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury. 

Co to jest Zelle?

Zelle to usługa przekazu pieniężnego typu peer-to-peer lub P2P, która umożliwia osobom wysyłanie i odbieranie pieniędzy od siebie nawzajem, za pośrednictwem połączonych kont bankowych. Większość głównych banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych jest częścią sieci Zelle. Zasada działania jest prosta tj. po zarejestrowaniu się, wystarczy wskazać adres e-mail lub numer telefonu, aby móc wysyłać i odbierać pieniądze drogą elektroniczną.

Kto jest właścicielem Zelle?

Zelle jest produktem Early Warning Services, LLC, firmy fintechowej należącej do siedmiu największych amerykańskich banków tj. Bank of America, BB&T (obecnie Truist), Capital One, JPMorgan Chase, PNC Bank, US Bank i Wells Fargo. Z uwagi na to, że Zelle została założona “przez banki dla banków”, pomaga ona instytucjom finansowym dowolnej wielkości oferować funkcję płatności cyfrowych. Wspomniana funkcja nie tylko poprawia wrażenia klientów, ale jednocześnie zmniejsza koszty ponoszone przez bank. Według danych z ankiety Early Warning, instytucje finansowe korzystające z Zelle odnotowały 12% spadek liczby wystawianych czeków, 2% spadek liczby klientów kont czekowych odchodzących do konkurencji oraz średnio 5% poprawę reputacji banku lub unii kredytowej. Zelle pomaga bankom i spółkom kredytowym w szybkim i bezpiecznym przenoszeniu pieniędzy, zapewniając jednocześnie lepszą obsługę bankowości cyfrowej swoim klientom. To kolejny powód, dla którego należy rozważyć korzystanie na co dzień z usług Zelle.

Jak działa Zelle?

Za pomocą Zelle możemy wysyłać pieniądze bezpośrednio z własnego konta bankowego na konto bankowe innej osoby, nie ponosząc przy tym jakichkolwiek opłat. Co istotne, przeniesienie środków między kontami zajmuje zwykle tylko kilka minut. Jeśli Twój bank lub kasa kredytowa oferuje Zelle, możesz zarejestrować się do usługi za pośrednictwem własnego konta bankowego online lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej banku lub innej placówki finansowe. Nawet jeśli Twój bank nie posiada w swojej ofercie usługi Zelle, nie ma żadnych przeszkód, abyś z tej usługi skorzystał - wystarczy, że  pobierzesz, a następnie zarejestrujesz się w aplikacji mobilnej Zelle

Proces korzystania z technologii Zelle przedstawia się następująco:

 1. Wybierz właściwego odbiorcę przelewu

Zelle najlepiej nadaje się do wykonywania płatności na rzecz osób, które znasz i którym ufasz, takich jak przyjaciele lub rodzina. Jeżeli wyszedłeś na kolację z przyjaciółmi i chcesz odpłacić swojemu znajomemu za część posiłku, możesz użyć Zelle, aby wysłać znajomemu 50 dolarów. Możesz również korzystać z Zelle dla niektórych usługodawców lub małych firm, które znasz i z którymi regularnie współpracujesz, takich jak opiekunka do dziecka, ogrodnik ub fryzjer.

 1. Sprawdź, czy Twój bank oferuje Zelle

Jeśli tak, skorzystaj z witryny internetowej lub aplikacji mobilnej banku, aby zarejestrować się w celu korzystania z Zelle - zwykle będzie ona wymieniona jako opcja w menu “Transfery w aplikacji” lub na stronie internetowej. Jeżeli jednak bank nie posiada w swoje ofercie Zelle, możesz, jak już wspomniano, pobrać aplikację Zelle i założyć tam konto.

 1. Uzyskaj adres e-mail lub numer telefonu odbiorcy

Za pomocą Zelle możesz wysyłać pieniądze do każdego, kto ma konto w banku lub unii kredytowej. Wszystko, czego potrzebujesz, to aktualny adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Zanim jednak sfinalizujesz przelew, upewnij się, że wszelkie dane wpisane są poprawnie.

 1. Określ kwotę przelewu

Różne banki i kasy kredytowe mają różne limity dotyczące tego, ile pieniędzy możesz wysłać za pomocą Zelle. Jeśli Twój bank lub kasa kredytowa nie oferuje Zelle i musisz korzystać z aplikacji spółki, możesz maksymalnie wysyłać 500 dolarów tygodniowo.

 1. Wyślij pieniądze

Jeśli Twój przyjaciel lub członek rodziny jest już zapisany w Zelle, pieniądze trafią bezpośrednio na jego konto bankowe w ciągu kilku minut. Jeśli wskazany przez Ciebie odbiorca nie jest jeszcze zarejestrowany w Zelle, to przed przelewem otrzyma wiadomość tekstową lub e-mail z instrukcją, co należy zrobić. Przy transakcjach za pomocą Zelle ważne jest to, że nie musisz podawać żadnych danych konta bankowego, ponieważ aplikacja samodzielnie przenosi pieniądze z jednej instytucji finansowej do drugiej.

Korzyści z używania Zelle

 1. Brak kosztów. 

Zelle nie pobiera żadnych opłat za wysyłanie lub odbieranie pieniędzy i jest mało prawdopodobne, że Twój bank obciąży Cię opłatą za korzystanie z usługi. Firma zaleca jednak skontaktowanie się z bankiem lub kasą kredytową, aby upewnić się, że nie ma żadnych dodatkowych opłat.

 1. Szybkie przelewy pieniężne. 

Przelewy Zelle zazwyczaj docierają w ciągu kilku minut, więc pieniądze mogą szybko zmienić właściciela. Zelle jest bardzo dobrą opcją dla małych, szybkich płatności. 

 1. Wygoda

Codzienne czynności, takie jak płacenie rachunków czy to za media czy za kolację w restauracji, stają się znacznie łatwiejsze i szybsze, gdy nie musisz za każdym razem biegać do bankomatu.

 1. Kompatybilność z różnymi placówkami finansowymi  

Zelle ma ogromną listę banków partnerskich i spółdzielczych kas pożyczkowych, które mogą bezproblemowo przesyłać sobie pieniądze.

Minusy korzystania z aplikacji

 1. Brak globalności

Klienci nie mogą korzystać z Zelle z międzynarodowymi kontami bankowymi. Na chwilę obecną zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą mieć konta bankowe w USA, aby korzystać z Zelle.

 1. Użytkownicy Zelle muszą zachować szczególną ostrożność podczas wysyłania płatności. 

Podczas korzystania z Zelle ciężar ochrony pieniędzy spada na Ciebie, jako użytkownika. Traktuj Zelle jak gotówkę tzn. wysyłaj pieniądze tylko do zaufanych osób, upewnij się, że dane kontaktowe odbiorcy są prawidłowe przed wysłaniem pieniędzy i strzeż się oszustów. 

 1. Korzystanie z Zelle zazwyczaj wymaga smartfona. 

Jeśli Twój bank lub kasa kredytowa oferuje Zelle, powinieneś być w stanie użyć przeglądarki internetowej na komputerze, aby uzyskać dostęp do swojego konta bankowego i korzystać z usługi. Jeśli Twój bank lub kasa kredytowa nie oferuje Zelle, musisz skorzystać z aplikacji Zelle, która wymaga smartfona.

 1. Nie możesz podłączyć karty kredytowej. 

Na chwilę obecną Zelle nie daje możliwości podłączenia do konta karty kredytowej, lecz wyłącznie debetowej. 

Jak zarejestrować się w Zelle?

Aby korzystać z Zelle, zarówno nadawca, jak i odbiorca muszą zarejestrować się w Zelle za pośrednictwem swojego konta bankowego lub aplikacji Zelle. Ten proces jest dość prosty: Zelle poprosi o podstawowe informacje, takie jak numer telefonu i/lub konto e-mail, i przeprowadzi Cię przez proces rejestracji. Jeśli korzystasz z Zelle za pośrednictwem swojego banku, Twoje konta zostaną połączone, natomiast w przypadku korzystania z aplikacji Zelle, musisz wpisać dane swojej karty debetowej.

Jakie są limity transferu?

Jak wspomniano, jeżeli Twój bank nie oferuje Zelle, to za pomocą aplikacji możesz wysłać do 500 dolarów tygodniowo. Natomiast Bank of America wymaga od klientów, aby nie przekraczali maksymalnego limitu transferu Zelle wynoszącego 3500 dolarów dziennie, który można wysłać do dowolnej innej osoby. Inaczej sprawa ma się w Chase, który pozwala klientom korzystającym z osobistych kont czekowych wysłać do 2000 dolarów w jednej transakcji Zelle. Z kolei Wells Fargo ustalił dzienny limit transferu Zelle w wysokości 3500 dolarów dla stałych klientów, natomiast dla nowych użytkowników, limit ten jest nieznacznie niższy. 

Czy Zelle jest bezpieczna?

Zelle jest ogólnie uważany za bezpieczny sposób przesyłania pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ transakcje Zelle nie wymagają udostępniania żadnych poufnych informacji finansowych. Ponadto, Twój bank lub unia kredytowa powinny mieć wdrożone funkcje uwierzytelniania i monitorowania, aby upewnić się, że jesteś osobą autoryzującą własne płatności. Zelle jest szybki, wygodny i darmowy i działa podobnie do gotówki. Ale ten poziom wygody bez opłat oznacza również, że Zelle nie ma takich samych zabezpieczeń płatności, jakich ludzie oczekują od karty kredytowej lub debetowej (co generalnie chroni ludzi przed nieuczciwymi opłatami). Z tych powodów, Zelle należy używać tylko do płacenia osobom, które znasz i którym ufasz tzn. przyjaciołom, rodzinie i niektórym zaufanym właścicielom małych firm. Nie używaj Zelle do kupowania od sprzedawców internetowych lub wysyłania dużych kwot pieniędzy osobom, których nie znasz dobrze. Płatności Zelle nie można anulować, a więc sprawdź dokładnie wpisane dane i odbiorcę, zanim klikniesz “wyślij”. Zelle jest alternatywą dla N26.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]

Co to jest phishing i jak się przed nim uchronić?

Takie działanie polega na wysyłaniu przez osoby atakujące złośliwych e-maili, których celem jest częstokroć wyłudzenie informacji. Niejednokrotnie zależy im na skłonieniu użytkowników do ujawnienia danych finansowych, uwierzytelniających w rozmaitych systemach lub innych poufnych. Phishing jest przykładem socjotechniki - czyli zbioru technik, które oszuści wykorzystują do manipulowania ludzkim zachowaniem. Obejmują fałszerstwo, przeinaczanie i kłamstwo - wszystkie […]

USA reguluje technologię nadzoru i algorytmy

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) rozpoczęła procedurę mającą na celu uregulowanie technologii nadzoru, algorytmów i bezpieczeństwa danych. #BREAKING: @FTC explores rules cracking down on commercial surveillance and lax data security practices: https://t.co/xnYlPO2dFJ #privacy /1 — FTC (@FTC) August 11, 2022 Agencja opublikowała wstępne zawiadomienie o proponowanych przepisach. Urzędnicy poprosili społeczeństwo o komentarze na temat komercyjnego […]

Współpraca Wise z Plaid daje klientom dostęp do 6000 aplikacji w USA

Wise zawarł umowę open finance z Plaid, aby dać swoim 13 milionom klientów dostęp do tysięcy aplikacji. Z pomocą narzędzia Plaid Core Exchange, klienci są teraz w stanie bezpośrednio połączyć swoje amerykańskie konta Wise z ponad 6000 aplikacji, w tym Venmo, Robinhood, Truebill i Chime. Partnerstwo pozwoli klientom Wise na "wygodne i bezpieczne" przenoszenie pieniędzy […]

Czym jest Rynek Niedźwiedzia i Rynek Byka?

Jeśli chodzi o giełdę, istnieją dwa charakterystyczne wyrazy, które należy wziąć pod uwagę: byk i niedźwiedź. W języku parkietu rynek niedźwiedzia oznacza, że akcje spadają o 20% lub więcej, natomiast hossa (byk) sygnalizuje, że wartości aktywów znacznie wzrastają. Oba te zjawiska są częścią cyklu życia giełdowego, bowiem każdy z nas będzie miał swój udział w […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star