ZEN.COM - Polska konkurencja dla Revoluta?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 sierpnia 2021
ikona autora biały
zen polski bank

Do niedawna za bezkonkurencyjny fintech na polskim rynku uznawany był Revolut. Inne firmy nie oferowały bowiem zbyt ciekawych ofert dla klientów mieszkających w Polsce. Sytuacja zmieniła się w listopadzie 2020r., gdy  w 32 krajach europejskich wystartował ZEN.  Ten międzynarodowy fintech z siedzibą w Polsce może stać się naprawdę ważnym graczem na rynku. Oferuje bowiem szereg innowacyjnych funkcji, których na próżno szukać w innych neo bankach.

Co to jest ZEN?

ZEN to pomysł Polaka, Dawida Rożka - współtwórcy platformy do sprzedaży gier G2A. Sam założyciel fintechu opisuje swój projekt w następujący sposób:

ZEN to akronim ‘zero effort non-bank’, a jednocześnie nawiązanie do stanu, w którym nasz klient może mieć poczucie spokoju, bezpieczeństwa i kontroli nad swoimi pieniędzmi oraz transakcjami zakupowymi. Stworzyliśmy pakiet rozwiązań, który obejmuje niedostępne nigdzie indziej korzyści oraz kompleksową ochronę, a to wszystko z zapewnieniem niskich kosztów i doskonałego doświadczenia użytkownika. Wierzę, że z taką propozycją możemy śmiało konkurować, nie tylko w Polsce, ale też na rynkach europejskich.

Przewodnie słowa-klucze aplikacji ZEN, zamieszczone na stronie startowej, brzmią bardzo bezpiecznie i kojąco: Spokój... Harmonia...  

ZEN, jako polski fintech, posiada polskie numery IBAN, zatem przelewy traktowane są w nim jako krajowe. Oznacza to, że są darmowe i docierają do odbiorcy w ekspresowym tempie. Do kont walutowych przypisane są numery SWIFT, co pozwala również na wysyłanie i przyjmowanie przelewów w 30 różnych walutach zagranicznych. Karta oraz aplikacja obsługiwane są aktualnie w językach: polskim, angielskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim oraz greckim

Z oferty ZEN można korzystać za pomocą minimalistycznej, intuicyjnej aplikacji mobilnej oraz uproszczonego serwisu transakcyjnego online. Firma posiada jasny i prosty model abonamentowy z darmowym miesięcznym okresem próbnym. 


Co klient ZEN dostaje w abonamencie?

Dla użytkowników ZEN dostępne są m.in.:

 • konto wielowalutowe (30 dostępnych walut), 
 • wymiana własnych środków poniżej kursów bankowych z wykorzystaniem ponad 500 par walutowych,
 • ZEN Buddies - natychmiastowe, bezpłatne przelewy pomiędzy użytkownikami aplikacji,
 • platforma płatności online, 
 • przelewy SWIFT i SEPA,
 • obsługa szybkich płatności w Apple Pay i  Google Pay, 
 • fizyczne i wirtualne karty płatnicze Mastercard,
 • bezprowizyjne przewalutowanie, bez dodatkowych opłat i spreadów, po atrakcyjnej stawce, np. podczas zakupów w zagranicznych sklepach czy wypłat z bankomatów na całym świecie.

ZENefity, czyli rewolucyjne korzyści dla osób kupujących w sieci!

Firmę ZEN wyróżnia to, że obok kompleksowego pakietu znanych nam już cyfrowych produktów i usług oferuje też nowe, niezwykle atrakcyjne benefity i dodatkową ochronę transakcji zakupowych.

Niewątpliwą nowością i ogromnym atutem dla zakupowiczów jest przedłużenie o dodatkowy rok gwarancji producenta na zakupioną przez użytkownika elektronikę.  Dzieje się to automatycznie, klient nie musi w nic dodatkowo klikać ani wypełniać żadnych formUlarzy. Ochronę sprzętu, za który klient zapłacił kartą ZEN,  zapewnia partner fintechu – firma ubezpieczeniowa AXA. Aby w tym dodatkowym rocznym okresie zgłosić szkodę, można się kontaktować z supportem ZEN lub bezpośrednio z AXA.

Kolejną interesującą i przydatną nowość stanowi bezpłatna ochrona zakupów w ramach pakietu ZEN Care. ZEN zapewnia, że w razie problemów z zakupionym towarem i konieczności złożenia reklamacji u sprzedawcy przejmie na siebie całą, niejednokrotnie bardzo uciążliwą procedurę zwrotu produktu. Firma skutecznie załatwi tę sprawę, a odzyskane pieniądze szybko zostaną przelane na konto użytkownika.

Fintech oferuje także Instant Cashback – funkcję, z którą konsument może zaoszczędzić naprawdę sporo, bo nawet do 15% kwoty wydanej na zakupy. Jest to możliwe dzięki specjalnym ofertom zawartym w aplikacji, obejmującym transakcje u ponad 100 popularnych podmiotów współpracujących z ZEN, np. Allegro, AliExpress, LIDL, eObuwie i inne. Zwrot na konto części poniesionych przez konsumenta kosztów przychodzi wyjątkowo szybko, bo nawet w ciągu 15 minut od dokonania zakupu.

Uwaga – cashback nie nalicza się automatycznie podczas każdej płatności kartą! Aby go uzyskać, należy wejść do wybranego sklepu przez link z aplikacji ZEN.


ZEN - Abonament, Pakiety, opłaty

ZEN oferuje prosty i przejrzysty model abonamentowy. Klient indywidualny ma do wyboru dwa pakiety: GOLD lub PLATINUM. Żaden z nich wprawdzie nie jest bezpłatny, jednak koszty utrzymania i obsługi konta w stosunku do korzyści, jakie daje korzystanie z ZENefitów, nie są wygórowane. Opłata za korzystanie z karty zwróci się z dużym prawdopodobieństwem już po dokonaniu kilku czy kilkunastu zakupów.

Przez pierwszy miesiąc – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych - korzystanie z karty ZEN jest bezpłatne. To wystarczająca ilość czasu, aby przetestować wszystkie jej funkcje w praktyce. 

Po upływie 30 dni pakiet GOLD kosztuje ok. 5 zł miesięcznie (0,99€), natomiast bardziej rozbudowany PLATINUM – ok 20 zł (4,99€). Jeśli w danym miesiącu użytkownik nie  będzie korzystał z usług, nie poniesie żadnych opłat. Abonamenty w ZEN mają model subskrypcyjny, czyli można z nich zrezygnować w dowolnym momencie. Płatności za konto pobierane są ze środków dostępnych w portfelu. 

https://www.mediafun.pl/wp-content/uploads/2020/11/zen-plany.jpg

ŹRÓDŁO: ZEN

W pakiecie GOLD w ramach opłaty miesięcznej znajdziemy między innymi: 

 • bezprowizyjną wymianę walut do 5 tysięcy euro (powyżej tej kwoty prowizja wyniesie 0,3%) 
 • darmowe wypłaty w bankomatach na całym świecie do 300 euro (po przekroczeniu tej sumy  prowizja od nadwyżki wynosi 1,5 %)
 • 1 przelew międzynarodowy SWIFT 
 • 2 przelewy lokalne SEPA  
 • przedłużona gwarancja – z limitem obejmującym produkty do 1500 euro
 • ZENCare – 1 miesięcznie. 

Pakiet PLATINUM w ramach miesięcznej opłaty za konto zapewnia:

 • nielimitowaną wymianę walut 
 • bezprowizyjne wypłaty z bankomatów do 700 euro. 
 • 2 darmowe przelewy SWIFT  
 • 10 darmowych przelewów SEPA
 • przedłużona gwarancja dla elektroniki do 5000 euro
 • nielimitowany ZENCare

W obydwu planach w ramach miesięcznej opłaty dostępny jest cashback (bez limitów), obsługa Google Pay i Apple Pay oraz całodobowy suport. Oba pakiety ZEN zapewniają dostęp do rachunku wielowalutowego, do którego można zamówić karty fizyczne i wirtualne (odpowiednio dla GOLD - jedną/trzy, dla PLATINUM - dwie/pięć). Karty fizyczne dostarczane są do klienta w ciągu 1-3 dni, a ich przesyłka jest darmowa. Karty wirtualne są generowane natychmiast i od razu można nimi zasilać konto i robić zakupy.

W ZEN  dostępne są również pakiety dla firm, atrakcyjne dla przedsiębiorców na przykład z uwagi na: 

 • zerowy chargeback
 • brak marży za obsługę przychodzących transakcji
 • płatności od klientów błyskawicznie na koncie. 
 • szeroki wybór płatności online

Jak założyć konto ZEN?

Proces zakładania konta w ZEN jest – jak cała aplikacja – minimalistyczny: prosty, intuicyjny i niezwykle szybki. Procedura składa się z zaledwie kilku kroków. Należy:

 • pobrać aplikację z Google Play lub App Store
 • podać numer telefonu, który zostanie niezwłocznie zweryfikowany za pomocą sms-a
 • wpisać dane osobowe i korespondencyjne
 • wybrać wersję abonamentu
 • ustalić hasło do aplikacji
 • potwierdzić swoją tożsamość poprzez przesłanie zdjęć dokumentu tożsamości oraz własnej twarzy – zgodnie ze wskazówkami

Po weryfikacji konta, która trwa zwykle kilkanaście minut, wystarczy je zasilić. Można to zrobić za pomocą karty płatniczej, tradycyjnego przelewu, płatności BLIK, Google Pay czy Apple Pay, doładowania od innego użytkownika przez ZEN Buddies, a także wpłacając gotówkę w Żabce.


Podsumowanie

ZEN to w świecie fintechów prawdziwy rewolucjonista. Jego ZENefity robią wrażenie – nie tylko na miłośnikach zakupów. „Zen” w powszechnym rozumieniu to indywidualny styl, minimalizm i spokojny umysł. Nie da się zaprzeczyć, że ZEN swoimi rozwiązaniami, w tym również dostępnym w każdym momencie i przyjaznym suportem, dobrze zadbał o spokojny umysł każdego swojego klienta.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
5 1 Głos
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star