Nigeria przyznaje kontrakt CBDC firmie Bitt

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 31 sierpnia 2021
ikona autora biały
nigeria cbdc

Wczoraj, Centralny Bank Nigerii (CBN) ogłosił, że przyznał kontrakt na realizację swojej cyfrowej waluty eNaira firmie Bitt. Bitt to globalna firma fintech specjalizująca się w rozwiązaniach cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Pilotaż ma się rozpocząć już w październiku.

Startup był odpowiedzialny również za uruchomienie pilotażowego CBDC Banku Centralnego Karaibów Wschodnich w kwietniu tego roku. Teraz wchodzi na rynek afrykański, do kraju posiadającego największą populację na tym kontynencie. Dyrektor generalny Bitt, Brian Popelka skomentował współpracę w następujący sposób:

Bitt jest dumny z partnerstwa z Centralnym Bankiem Nigerii, aby uruchomić pierwsze detaliczne CBDC w największej gospodarce Afryki. Cyfryzacja nairy przyniesie korzyści całemu nigeryjskiemu ekosystemowi finansowemu.

Kluczowym celem jest integracja finansowa

Główną misją firmy jest umożliwienie dostępu do środków finansowych obywatelom, handlowcom i instytucjom bankowym. Firma określiła integrację finansową jako kluczowy cel CBDC na Karaibach Wschodnich i podobny nacisk kładzie na rozwój eNairy.

Obecnie 23,7 % ludności Nigerii nie posiada rachunku bankowego. Przyczyną tego mogą być wysokie koszty usług finansowych, czas dojazdu do placówek, brak dokumentów tożsamości lub niskie zaufanie do instytucji.

Jako cyfrowa forma gotówki, CBDC pomogłoby uczynić pieniądz bardziej dostępnym i umożliwiłoby ludności uczestniczenie w rozwijającej się w Nigerii gospodarce opartej na handlu elektronicznym.

Kolejnym priorytetem dla CBN jest poprawa efektywności płatności transgranicznych. Według Banku Światowego, w 2020 r. łączna wartość przekazów pieniężnych w Nigerii wyniosła 17,2 mld USD. CBDC może umożliwić szybkie, bezpośrednie płatności między Nigeryjczykami mieszkającymi w kraju i za granicą.

Tymczasem Bitt jest kontrolowany przez Medici Ventures, które kiedyś było spółką zależną Overstock, a obecnie jest spółką komandytową z funduszem venture.

Nie tylko Nigeria

Nigeria jest jednym z kilku krajów afrykańskich, które badają możliwości wprowadzenia waluty cyfrowej wspieranej przez bank centralny. W czerwcu Bank Ghany potwierdził, że jego prace nad CBDC są już na całkiem zaawansowanym etapie. Inne państwa afrykańskie, które badają CBDC, to Maroko, RPA i Egipt (stan na 2018 r.).

Z kolei w Azji, Singapur ogłosił właśnie 15 finalistów Global CBDC Challenge. Jednym z nich jest właśnie Bitt. Chociaż Singapur nie zobowiązał się do uruchomienia CBDC, już teraz szuka najlepszych rozwiązań.

Kategoria wpisu:
5 1 Głos
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star