Commodity Futures Trading Commission (CFTC) ogłosiła dziś, że osiągnęła ugodę z operatorem stablecoinów Tether i powiązaną z nim firmą iFinex, która prowadzi giełdę kryptowalut Bitfinex.
Tether został ukarany kwotą 41 milionów dolarów za nieprawdziwe lub wprowadzające w błąd oświadczenia dotyczące rezerw, które wspierają stablecoina. Z kolei Bitfinex został zobowiązany do zapłaty 1,5 miliona dolarów grzywny za inne wykroczenia.
Pełniący obowiązki przewodniczącego CFTC – Rostin Behnam powiedział:
Ta sprawa podkreśla oczekiwanie uczciwości i przejrzystości na szybko rosnącym i rozwijającym się rynku aktywów cyfrowych.
Przedmiotem sporu były oświadczenia Tether, według których rezerwy stablecoinów były wspierane przez „równoważną ilość odpowiedniej waluty fiat” posiadanej przez Tether. Co więcej, miały one być „bezpiecznie zdeponowane” na kontach bankowych firmy. Według CFTC, podczas 26-miesięcznego okresu próbnego od 2016 do 2018 roku, to oświadczenie było ważne tylko przez 27,6% dni.
Tether polegał na nieuregulowanych podmiotach i niektórych stronach trzecich, aby utrzymać fundusze składające się na rezerwy. Firma współmieszała też swoje fundusze z funduszami klientów Bitfinex. Kiedy Tether zaplanował, że firma księgowa przeprowadzi przegląd rezerw Tether, Bitfinex z wyprzedzeniem przelał na konto ponad 382 miliony dolarów. Powszechnie wiadomo, że kiedy Bitfinex doznał kryzysu płynności, Tether przekazał część swoich rezerw na giełdę kryptowalutową, aby uzupełnić deficyt.
Kiedy Tether zaplanował, że firma księgowa przeprowadzi przegląd rezerw Tether, Bitfinex z wyprzedzeniem przelał na konto ponad 382 miliony dolarów. Powszechnie wiadomo, że kiedy Bitfinex doznał kryzysu płynności, Tether przekazał część swoich rezerw na giełdę kryptowalutową, aby uzupełnić deficyt.
Obawy komisarza
W sierpniu komisarz Dawn Stump opublikowała dokument, w którym wyjaśniła, że rolą CFTC jest regulacja instrumentów pochodnych, w tym rejestracja, codzienny nadzór i zasady regulacyjne. Ma ona jednak tylko wąskie uprawnienia wykonawcze, a nie prawo do regulacji, jeśli chodzi o towary.
Dziś Stump zgodził się z ustaleniami ugody. Jest jednak zaniepokojony, że konsumenci mogą mieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa. To pierwszy raz, kiedy CFTC podjęła działania klasyfikujące stablecoin jako towar.
Powinniśmy dążyć do zapewnienia, że opinia publiczna rozumie, że nie regulujemy stablecoinów i nie mamy codziennego wglądu w działalność tych, którzy je emitują. Ale ścigając i rozstrzygając tę sprawę, czy zapewniamy użytkownikom stablecoinów fałszywe poczucie komfortu? Że nadzorujemy tych, którzy emitują i sprzedają te monety w taki sposób, że są chronieni przed niewłaściwym postępowaniem?
W lutym Tether i Bitfinex rozstrzygnęły sprawę z nowojorskim prokuratorem generalnym. Z kolei w zeszłym tygodniu Bloomberg opublikował artykuł o rezerwach i działalności Tether. Autor felietonu opisał Tether jako „firmę, która wydawała się być praktycznie wypruta z czerwonych flag”.