W tym tygodniu, w wywiadzie udzielonym lokalnej stacji informacyjnej ABS-CBN, Benjamin Diokno, gubernator Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), powiedział, że kraj rozważa wprowadzenie hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Opierając się na jego komentarzach, kraj ten może rozważać przyłączenie się do projektu M-CBDC Bridge dla płatności transgranicznych.
W zeszłym tygodniu Monetary Authority of Singapore (MAS) i BSP ogłosiły, że pracują nad umożliwieniem obywatelom obu krajów dokonywania płatności transgranicznych w czasie rzeczywistym za pomocą kodów QR. Na początku tego roku MAS uruchomił podobne rozwiązanie z Tajlandią. W obu przypadkach chodzi o dwustronne połączenia między systemami płatniczymi i nie dotyczy to walut cyfrowych.
Diokno powiedział, że współpraca BSP z MAS jest częścią długoterminowego porozumienia w sprawie innowacji.
To krok w kierunku bardziej wzniosłego celu, jakim jest wielostronne porozumienie w sprawie transgranicznych systemów wyników w czasie rzeczywistym. Jest to część globalnego ruchu.
Gubernator wspomniał o wielostronnych pracach nad płatnościami w BIS Innovation Hub w Hongkongu, które, jak zakładamy, odnosiły się do projektu Multi CBDC (M-CBDC) Bridge z Hongkongiem, Chinami, Tajlandią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.
Mówił on o dobrze funkcjonujących lokalnych systemach płatności detalicznych na Filipinach i o chęci udoskonalenia ich w pierwszej kolejności, zamiast korzystania z detalicznego CBDC. Na początku tego roku BSP opublikowało dokument na temat CBDC.
Być może w niedalekiej przyszłości zajmiemy się walutą cyfrową, ale będzie to raczej wersja hurtowa niż detaliczna.
Cofając się w czasie, Filipiny są krajem o jednym z największych przepływów przekazów pieniężnych. Według Banku Światowego w 2020 roku osiągnęły one wartość 35 miliardów dolarów. Najważniejsze kraje, z których pochodzą pieniadze to USA (40%), Singapur (7,2%), Arabia Saudyjska (6,1%), Japonia (5,3%), Wielka Brytania (4,6%) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (4,3%).
Obecnie istnieją dwie azjatyckie inicjatywy transgranicznego hurtowego CBDC, Projekt Bridge M-CBDC oraz Projekt Dunbar prowadzony z Singapuru. Ponieważ Filipiny pracują już nad dwustronnym systemem płatności transgranicznych z Singapurem, istnieje mniejsza zachęta do przyłączenia się do singapurskiego Projektu Dunbar, który obejmuje Australię, RPA i Malezję. Natomiast większą motywację może mieć do przyłączenia się do projektu M-CBDC Bridge, w którym jednym z uczestników są Zjednoczone Emiraty Arabskie, reprezentujące 4,3% filipińskich przekazów pieniężnych.