EBC krytykuje Bitcoina i mówi o CBDC w perspektywie 5 lat

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 października 2021
ikona autora biały
cyfrowe euro ecb

Dzisiaj, podczas konferencji bankowej SIBOS, Ulrich Bindseil z Europejskiego Banku Centralnego (EBC) powiedział, że Bitcoin jako skuteczny instrument płatniczy jest iluzją. Namalował również obraz tego, jak może wyglądać cyfrowa waluta banku centralnego (CBDC) za pięć lat. Tymczasem władze monetarne Hong Kongu (HKMA) nie chciały określić czasu, ale zasugerowały, że cyfrowy dolar hongkoński może pwostać już za trzy lata.

Podczas panelu Bindseil, Dyrektor Generalny ds. Infrastruktury Rynku i Płatności, powiedział wcześniej, że kluczowym powodem, dla którego płatności transgraniczne nie rozwinęły się pomimo postępu technologicznego, jest po części zmniejszanie ryzyka przez banki.

Przeszedł do Bitcoina i jego "iluzji" wydajnych płatności transgranicznych z powodu braku zgodności, mówiąc:

Fakt, że wydaje się on (Bitcoin) konkurencyjny w płatnościach transgranicznych wynika jedynie z arbitrażu regulacyjnego i nie jest zrównoważony. Oczywiście, sektor publiczny powinien się temu przyjrzeć i zamknąć tę lukę arbitrażu regulacyjnego tak szybko, jak to możliwe. A wtedy iluzja Bitcoina jako skutecznego sposobu na płatności transgraniczne szybko zniknie

Georges Elhedery z HSBC, który jest współ-dyrektorem generalnym Banking and Markets, również wezwał do działania.

Zdecentralizowane finanse są rzeczywistością. To już się dzieje. My, jako podmiot regulowany, nie mamy zamiaru działać w całkowicie nieuregulowanej przestrzeni. Dlatego wzywamy nasz bank centralny i nasze organy regulacyjne, aby rozważyć zapewnienie, że te stablecoiny i inne rodzaje kryptowalut są regulowane współmiernie do ryzyka, jakie stanowią.

Dalej przystąpił do wyliczania długiej listy zagrożeń.

Tymczasem dyrektor generalny EBC przeszedł do globalnych stablecoinów, mówiąc, że powodem spowolnienia w ich wdrażaniu jest to, że one również "stoją w obliczu realiów regulacyjnych, które mają zastosowanie do banków i innych dostawców usług od dłuższego czasu."

Skale czasowe CBDC

Mówiąc o potencjalnej cyfrowej walucie banku centralnego (CBDC), Bindseil z EBC był chętny do zarządzania oczekiwaniami. Początkowo odnosił się do pięcio- lub sześcioletniego okresu, po którym zastosowanie prawdopodobnie dotyczyłoby wyłącznie krajowych płatności detalicznych.

Inne rzeczy, takie jak płatności programowalne, płatności offline, płatności transgraniczne, interoperacyjność międzynarodowa, to wszystko są rzeczy, o których powinniśmy pamiętać już teraz i przygotować się na to, że w końcu znajdą się w naszym zasięgu. Zobaczymy. Ale nie możemy, jak sądzę, załadować wszystkiego i powiedzieć, że za pięć lat również rozwiążemy kwestie płatności transgranicznych koniecznie za pomocą CBDC. To jest trochę bardziej cel średnioterminowy.

Howard Lee, zastępca dyrektora generalnego HKMA, również poruszył temat CBDC.

Nie wiesz, czy jest to trzy lata w dół drogi, pięć lat w dół drogi, czy dalej w dół drogi. Ale jest to coś, czego nikt nie może tak naprawdę zignorować.

Podkreślając swoją osobistą opinię, Lee dostrzega największe możliwości dla hurtowego CBDC, który umożliwiłby transakcje typu płatność za płatność (PvP) w celu rozliczenia aktywów cyfrowych. Jego zdaniem, byłoby to motorem innowacji finansowych. Lee podkreślił również, że trwają prace z BIS zarówno nad hurtowym, jak i detalicznym CBDC.

Chociaż Lee nie zagłębiał się w szczegóły, Hongkong jest częścią projektu hurtowego m-CBDC Bridge, który rozpoczął się od Tajlandii i Hongkongu, a obecnie obejmuje BIS, Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Planuje się, że w testach wezmą udział giełdy Hongkongu i Tajlandii oraz 30 banków komercyjnych.

Kategoria wpisu:
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star