Hongkong przedstawia białą księgę detalicznego CBDC

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 6 października 2021
ikona autora biały
hongkong cbdc

W dniu dzisiejszym władze monetarne Hongkongu (HKMA) opublikowały dokument techniczny na temat swojego projektu detalicznej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) lub rCBDC. Zawiera on nowatorskie podejście do prywatności w CBDC.

Podobnie jak w przypadku większości projektów badawczych CBDC, bank centralny podkreślił, że badania nad e-HKD mają charakter eksploracyjny. Bank centralny prowadzi również inną inicjatywę z BIS, projekt Aurum, w ramach którego bada kompromisy między pośredniczącym CBDC a pieniądzem elektronicznym opartym na CBDC.

Dzisiejsze ogłoszenie przedstawia pewne kluczowe zasady projektowe, takie jak bezpieczeństwo, wydajność i otwartość. Oznacza ono również rozpoczęcie konsultacji publicznych. Eddie Yue, prezes HKMS powiedział:

Wiedza uzyskana w wyniku tych badań, wraz z doświadczeniem zdobytym w innych projektach CBDC, pomoże w dalszych rozważaniach na temat technicznego projektu e-HKD. Czekamy również na opinie i sugestie ze środowiska akademickiego i przemysłu, aby wzbogacić nasze perspektywy.

Jak utrzymać uczciwość banków i emitentów pieniądza elektronicznego

Dokument bada dwupoziomowy system CBDC, w którym bank centralny jest zaangażowany tylko w hurtowy poziom blockchaina, w którym emituje CBDC do banków lub pośredników. Drugi blockchain jest wykorzystywany do transakcji detalicznych, który obsługuje zarówno rCBDC, jak i stablecoiny wspierane przez CBDC. To pośredniczące podejście CBDC różni się od modelu hybrydowego, w którym pośrednicy przetwarzają płatności, ale bank centralny rejestruje wszystkie transakcje.

Sedno artykułu dotyczy modelu pośredniego i tego, jak utrzymać dwa blockchainy w synchronizacji - hurtowy, który wydaje CBDC i detaliczny, z którym bank centralny nie ma nic wspólnego. Ponieważ są one oddzielne, teoretycznie pośrednik mógłby wydać więcej CBDC w łańcuchu detalicznym niż zapłacił za to bankowi centralnemu. Jest to typowy problem podwójnego wydawania.

Jest też kwestia drugorzędna. Jeśli bank centralny nie posiada rejestru wszystkich płatności, w przypadku niewypłacalności pośrednika finansowego, takiego jak emitent stablecoinów, udowodnienie roszczeń konsumentów może być trudniejsze.

Prostym sposobem na zapewnienie synchronizacji blockchainów hurtowego i detalicznego byłoby posiadanie bazy danych z dwoma dziennikami. Jeden dziennik to wszystkie hurtowe CBDC wydane pośrednikom, a drugi to wszystkie powiązane transakcje początkowe w łańcuchu detalicznym. Te dwa dzienniki muszą się zgadzać. A jeśli nie, te początkowe detaliczne transakcje CBDC powinny zakończyć się niepowodzeniem. Zestaw walidatorów mógłby sprawdzić, czy ta baza danych jest aktualna i zweryfikować, czy początkowa emisja na detalicznym blockchainie jest zgodna z prawem.

Zwiększanie prywatności

Prywatność jest kluczowym wyzwaniem dla CBDC. W szczególności, jak powstrzymać kogoś z dostępem do pojedynczej transakcji blockchain od możliwości sprawdzenia, gdzie ta osoba wydała inne pieniądze, biorąc pod uwagę, że dzienniki blockchain są przejrzyste. Zanim wyjaśnimy, jak to zrobić, konieczna jest krótka uwaga.

Blockchainy lub DLT mają tendencję do przyjmowania dwóch modeli. Jednym z nich jest niewydane wyjście transakcyjne (UTXO), a drugi jest oparty na koncie. (Jest to odrębna kwestia od tego, czy CBDC jest oparty na tokenie czy na koncie). W pierwszym przypadku, jeśli mam token o wartości 2 dolarów i wydałem 50 centów, odbiorca otrzymuje nowy token o wartości 50 centów, który jest powiązany z moim tokenem o wartości 2 dolarów, a ja otrzymuję nowy token o wartości 1,50 dolarów. Oryginalny token jest oznaczony jako wydany. Tak działa Bitcoin i R3's Corda. Można zobaczyć, że $1.50 był zmianą z $2.00 i jest własnością tej samej osoby, ponieważ użyto tego samego klucza publicznego.

Alternatywą jest system oparty na kontach, taki jak Ethereum i Hyperledger Fabric. Tutaj masz adres portfela. Więc każdy może łatwo sprawdzić, gdzie jeszcze ten portfel wydał pieniądze.

Propozycja prywatności wykorzystuje model UTXO i pozwala konsumentom używać losowych kluczy publicznych do transakcji. To sprawia, że trudniej jest wyśledzić, kto jest właścicielem monet. Ale banki będą znały powiązanie klucza publicznego, aby zapewnić, że jest ono zgodne z prawem. Jednak ktoś, kto przegląda logi blockchaina, nie może łatwo wyśledzić, że nowe monety należą do tej samej osoby.

HKMA od kilku lat pracuje też nad transgranicznymi hurtowymi pilotażami CBDC z Bankiem Tajlandii. Projekt ten nazywa si ę Inthanon-LionRock. Niedawno ogłosił on wynik fazy 2. Od tego czasu do projektu dołączyły banki centralne Chin i Zjednoczonych Emiratów Arabskich i przekształcił się on w projekt mostu M-CBDC z BIS.

Kategoria wpisu:
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star