China Galaxy Investment Management, który ma 13 milionów klientów brokerskich, będzie prowadził pilotaż cyfrowego juana dla transakcji na papierach wartościowych. Testy odbędą się we współpracy z ICBC Bank, państwowym bankiem, który jest jednocześnie największym na świecie. Projekt został przyjęty do pekińskiej piaskownicy.
Cyfrowa waluta banku centralnego Chin (CBDC) lub eCNY będzie wykorzystywana do trzech rodzajów transakcji. Pierwszą z nich jest uiszczanie opłat za dane, doradztwo i inne usługi.
Będzie ona również używana do rozliczania pozagiełdowych transakcji giełdowych w „trójstronnym systemie zarządzania depozytami”. Aby wyjaśnić, co to takiego, w Chinach broker nie posługuje się gotówką. Zamiast tego, broker otwiera konto w banku i kieruje swoich klientów do zrobienia tego samego. W związku z tym, jakakolwiek gotówka zdeponowana przez klienta nie trafia bezpośrednio do brokera, ale zamiast tego na jego własne konto w banku brokera. Kiedy klient kupuje akcje, pieniądze są przelewane z konta specjalnego klienta na konto bankowe brokera. Tak więc w przypadku testów cyfrowego juana, zamiast konta bankowego używana będzie cyfrowa waluta.
Cały sens trójstronnego systemu depozytowego polegał na zapewnieniu, że brokerzy nie mogą sprzeniewierzyć środków klientów. Nie mogą bowiem dotykać zdeponowanej gotówki.
Czy klienci nadal potrzebują trójstronnego systemu?
Jeśli weźmiemy pod uwagę walutę cyfrową, nad którą klient ma kontrolę poprzez portfel, czy nadal potrzebuje on tego trójstronnego systemu? Czy też waluta cyfrowa eliminuje potrzebę istnienia zaufanej strony trzeciej?
Sądzimy, że jest to przesłanka stojąca za trzecim zastosowaniem piaskownicy, gdzie klient posiada cyfrowy portfel akcji, który może zawierać cyfrowe saldo RMB do płacenia za akcje pozagiełdowe. Nie jest to całkowite wyeliminowanie banku, ponieważ banki państwowe są pośrednikami dla CBDC.
Podobnie jak w przypadku wszystkich projektów pilotażowych dotyczących cyfrowego juana, będzie on ograniczony do poszczególnych regionów. Obecnie istnieje dziesięć lokalizacji pilotażowych. Testy będą też prowadzone podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
Próby CBDC w Chinach szybko nabierają tempa. Portfel cyfrowego juana posiada już 140 milionów użytkowników, czyli 10% populacji Chin. Jednym z aktualnych kierunków rozwoju jest zwalczanie prania brudnych pieniędzy i przeciwdziałanie oszustwom.
Tymczasem, oprócz detalicznego CBDC, Chiny uczestniczą również w testach hurtowego CBDC dla płatności transgranicznych, wraz z Hong Kongiem, Tajlandią i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w ramach projektu mostu M-CBDC. Udział w nim bierze wszystkie sześć dużych chińskich banków państwowych.