Administracja prezydenta USA Joe Bidena ujawniła plany zainwestowania 50 mld USD w celu przyspieszenia rozwoju przemysłu półprzewodników w ramach ustawy CHIPS.
#CHIPSforAmerica, will ensure continued US leadership in the industries that underpin our national security and economic competitiveness.
— Secretary Gina Raimondo (@SecRaimondo) September 6, 2022
More: https://t.co/SqnvTYuqtd pic.twitter.com/YDZ1FO3kyp
Według sekretarza handlu USA Giny Raimondo, około 28 mld USD jest przeznaczone na zwiększenie produkcji układów logicznych i pamięciowych z wykorzystaniem zaawansowanych procesów. Rząd planuje przeznaczyć środki w formie dotacji i pożyczek na budowę i rozbudowę zakładów produkujących, testujących, montujących i pakujących procesory.
Władze chcą też zwiększyć produkcję starszych chipów. 10 mld USD zostanie przeznaczone na stworzenie półprzewodników dla samochodów, technologii komunikacyjnych, urządzeń medycznych, obrony i innych kluczowych sektorów komercyjnych. Kolejne 11 mld USD zostanie przeznaczone na badania i rozwój.
Rząd rozpocznie przyjmowanie wniosków do początku lutego 2023 r. Raimondo powiedziała, że departament może rozpocząć przydzielanie funduszy już na wiosnę przyszłego roku.
Ponadto odbiorcy federalnego finansowania otrzymają zakaz budowania w Chinach zakładów wykorzystujących „zaawansowane technologie” przez 10 lat.
Zamierzamy postawić bariery, aby odbiorcy środków w ramach ustawy CHIPS nie mogli narażać bezpieczeństwa narodowego […]. Nie mogą wykorzystać tych pieniędzy do inwestowania w Chinach, nie mogą rozwijać zaawansowanych technologii w Chinach […] przez 10 lat.
Dodała, że dotowane firmy będą mogły rozbudowywać dojrzałe montownie w ChRL, tylko po to, by obsługiwać lokalny rynek.
CHIPS pomoże Stanom Zjednoczonym
Ministerstwo jest przekonane, że ustawa CHIPS pomoże Stanom Zjednoczonym odzyskać światowy prymat w produkcji półprzewodników. Według ministerstwa, USA odpowiadają za zaledwie 10% światowych mocy produkcyjnych chipów i zaledwie 3% światowych usług w zakresie pakowania, montażu i testowania. Resort przyznaje:
Stany Zjednoczone nie produkują już najbardziej zaawansowanych półprzewodników na świecie i utraciły zdolność do wytwarzania kluczowych zasobów łańcucha dostaw.
Departament dodał, że ostatnie postępy Chin w produkcji chipów zwiększyły ryzyko zakłócenia procesów logistycznych i produkcyjnych w USA.
Przypomnimy, że w lipcu Kongres USA przyjął ustawę stymulującą produkcję chipów. Zdaniem autorów, inicjatywa zmniejszyłaby zależność Stanów Zjednoczonych od zagranicznych dostawców, obniżyła ceny elektroniki i stworzyła tysiące nowych miejsc pracy.
We wrześniu amerykański Departament Handlu ograniczył eksport chipów używanych w superkomputerach i sztucznej inteligencji do Chin i Rosji. Zakazane zostały produkty Nvidii i AMD.