Austriacki bank centralny, Oesterreichische Nationalbank (OeNB), rozpoczyna pracę nad drugą fazą projektu Delphi, dotyczącego hurtowej waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Pierwsza faza koncentrowała się na symulacji dostawy i płatności austriackiej obligacji skarbowej wyemitowanej na blockchainie i rozliczanej przez banki komercyjne na tej samej platformie przy użyciu CBDC. W drugiej fazie zbadana zostanie bardziej zaawansowana funkcjonalność, modele biznesowe, jak również niewymienne tokeny i DeFi.
Johannes Duong z OeNB chciał podkreślić, że projekt jest wyłącznie narodową symulacją dla badań, bez planów uruchomienia hurtowego CBDC. Jest on również niezależny od inicjatywy detalicznego cyfrowego euro Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Rozmawiał on podczas wideokonferencji z Digital Euro Association, niemieckiego think tanku sektora prywatnego.
W pierwszej fazie Projektu Delphi uczestniczyły austriacki skarb państwa (OeBFA), krajowy centralny depozyt papierów wartościowych OeKB CSD, Raiffeisen Bank i Erste Group Bank. Projekt rozpoczął się w październiku 2020 roku i trwał do czerwca bieżącego roku. Obecnie rozpoczyna się praca nad drugą fazą zaplanowaną na 2022 rok.
Duong opisał typowe motywacje stojące za hurtowym CBDC. Kluczowym celem jest skrócenie dwudniowego cyklu rozliczeniowego do T0. Kolejnym celem jest usprawnienie procesów, zmniejszenie liczby pośredników i fragmentacji systemów. To z kolei zmniejszy ryzyko. Usunięcie konieczności uzgadniania odrębnych systemów przyniesie również znaczące oszczędności kosztowe.
Czy hurtowe CBDC osiąga efektywność?
Jednym z celów projektu jest jednak sprawdzenie, czy efektywność ta może być w pełni zrealizowana i jakie powstają inne zagrożenia. Na przykład, istnieje pytanie, czy DLT są wystarczająco skalowalne. Chociaż dzięki DLT można wyeliminować niektórych pośredników, pojawiają się nowi w postaci walidatorów sieci. Chociaż celem blockchain jest rozwiązanie problemu silosów, bez interoperacyjności łańcucha powstaje inny zestaw silosów. I mogą pojawić się nowe ryzyka operacyjne dla systemów opartnych na DLT.
Inną kwestią jest to, czy CBDC jest potrzebne, czy też systemy papierów wartościowych blockchain mogą korzystać z europejskiego systemu rozliczeń TIPS lub Target 2 Securities, jak pokazał niemiecki Bundesbank w swoim eksperymencie z płatnościami spustowymi. Duong zwrócił jednak uwagę na potrzebę płatności 24/7 i że idealna byłaby infrastruktura rozproszona.
W ramach prac nad technologią bank centralny opracował prototyp CBDC i cyfrowych aktywów w postaci obligacji skarbowych. W drugiej fazie zbadane zostanie rozwiązanie w zakresie nettingu, zarówno w formie smart kontraktu, jak i takiego, w którym tylko ostateczna płatność netto jest rejestrowana w DLT.
Istnieje również obszar prac skupiający się na kwestiach prawnych, takich jak prawo własności, ostateczność rozliczeń i prawo papierów wartościowych. Powstał też nowy strumień prac biznesowych dla depozytów CSD i banków w celu zbadania potencjalnych modeli biznesowych w drugiej fazie. A także do badania niewymiennych tokenów i zdecentralizowanych finansów (DeFi).
Ktoś z publiczności zapytał, jak długo potrwa wdrożenie skalowalnego systemu produkcyjnego. Duong odpowiedział, że mniej chodzi tu o technologię, a bardziej o czas potrzebny na zaadoptowanie jej przez rynek.
W międzyczasie, Banque de France również przeprowadził co najmniej osiem eksperymentów z hurtowym CBDC, a kolejne są w trakcie realizacji.