Co to jest TechFin i czym się różni od FinTechu?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 25 października 2021
ikona autora biały
techfin vs fintech

Jeżeli trafiłeś na fintechportal.pl, z całą pewnością interesują Cię technologie finansowe. Jedną z nich jest przełom branży FinTech - TechFin. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy na czym polega technologia, przedstawimy kluczowych graczy tego sektora oraz spóbujemy nakreślić jego przyszłość. Tak więc, zaczynamy!

TechFin to usługi, które zajmują się doradztwem i automatyzacją wszelkich działań biznesowych związanych z sektorem finansowym. Oznacza to korzystanie z urządzeń technologicznych, aby zastąpić stare metody świadczenia usług finansowych. Służą one do obniżenia kosztów, zwiększenia wydajności i zapewnienia płynnego przepływu wszystkich operacji.

Kluczowa charakterystyka TechFin

Powszechnie panuje błędne przekonanie, że FinTech i TechFin to to samo. Co prawda mają one pewne dość podobne cechy, jednak różnią się na tyle, że można smiało stwierdzić, iż są to dwie różne rzeczy.

FinTech jest używany do określenia instytucji finansowych, które wykorzystują technologie do poprawy swoich relacji z klientami i świadczenia usług. Z drugiej strony, TechFin odnosi się do firm technologicznych, które zamierzają rozszerzyć swoją działalność na sektor finansowy.

Bankowe aplikacje mobilne, Circle Invest, PayPal, Monzo i Plaid tech są typowymi przykładami firm FinTechu. Dlaczego? Ponieważ ich firmami macierzystymi są instytucje finansowe, które wdrażają nowoczesne technologie. Jednak Alipay wraz z Apple Pay, WeChat Pay, Google Pay i jeszcze nieukończonym WhatsApp Pay, są klasycznymi przykładami TechFinu.

Przy rygorystycznej polityce i procesach związanych z bankowością i finansami, instytucje TechFin pełnią rolę pośrednika i uwalniają ludzi od stresu i opóźnień. Zapewniając, że mogą oni zarządzać swoimi pieniędzmi i inwestować cenny czas w inne przedsięwzięcia.


technfin co to jest

Najwięksi gracze sektora TechFin

Skoro już wiesz czym jest TechFin i czym się różni od FinTechu, warto dowiedzieć się jakie są największe firmy działające w tym sektorze.

Ant Financial

ant financial

Jest to platforma płatności online, założona w 2004 roku w Chinach przez Jacka Ma i Alibaba Group. Przez pierwsze 10 lat działalności firma była znana jako Alipay, ale obecnie funkcjonuje pod nazwą Ant Financial. Na dzień dzisiejszy spółka ta jest największym TechFinem na świecie, wycenianym na około 150 miliardów dolarów. W 2013 roku ogłoszono, że Ant Financial wyprzedziło PayPal jako największy serwis płatności online na świecie. Do 2016 roku firma miała ponad 400 milionów aktywnych subskrybentów na całym świecie. Od tego czasu liczba ta zbliża się jednak do 1 miliarda.

W 2017 roku firma zaproponowała zakup MoneyGram w regionie jako spółki zależnej. Transakcja miała opiewać na 900 mln dolarów. Nie doszła jednak do skutku ze względu na pewne problemy w USA dot. papierów wartościowych. W tym samym roku, firma wypuściła funkcję rozpoznawania twarzy dla opcji płatności. Do 2018 roku wprowadziła też opcję bezpośredniego przesyłania pieniędzy między Filipinami a Chinami. Następnie ustanowiła rekord pod względem zebranej kwoty w ciągu jednego dnia. Ant Financial pozyskała wtedy łącznie prawie 15 mld dolarów w ciągu doby.

W 2019 roku firma kupiła World First Ltd. za sumę ponad 690 milionów dolarów. Później podjęła współpracę z Barclays, aby zapewnić, że chińscy emigranci w Wielkiej Brytanii mają dostęp do łatwych opcji płatności. Obecnie Alipay działa w ponad 50 krajach na całym świecie. Spółka podjęła partnerstwa z gigantami, takimi jak Visa i Mastercard, aby zapewnić, że jej klienci mogą korzystać z usług płatniczych niezależnie od rodzaju karty, którą posiadają.

Apple Inc.

apple inc

Apple Inc. jest międzynarodową firmą technologiczną, która została założona przez Steve'a Jobsa, Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a w 1976 roku. Firma produkuje sprzęt, który działa na autorskim systemie iOS. Obecnie spółka jest kierowana przez Tima Cooka, który był dyrektorem operacyjnym w firmie Jobsa aż do jego śmierci w 2011 roku. Obecna wartość netto Tima jest wyceniana na 1,3 miliarda dolarów.

W 2014 roku firma Apple Inc. wydała funkcję Apple Pay. Umożliwiła ona wszystkim posiadaczom urządzeń z systemem iOS w wersji 8.1 lub wyższej dokonywanie płatności i transakci w miejscach obsługujących płatności zbliżeniowe.

Funkcja była początkowo ograniczona tylko do klientów w granicach Ameryki. Od tego czasu rozprzestrzeniła się jednak na ponad 25 krajów. Apple podjęło współpracę z gigantami, takimi jak American Express, Visa i Mastercard. Wszystko po to, aby zapewnić, że jej klienci mogą korzystać z usług płatniczych niezależnie od rodzaju posiadanej karty.

Chociaż usługa została uruchomiona w 2014 roku, przez pierwsze dwa lata nie zrobiła zbyt dużych postępów. Wszystko zaczęło się dopiero wtedy, kiedy Apple Inc. nawiązała współpracę z chińskimi, australijskimi, francuskimi, chińskimi i kanadyjskimi instytucjami finansowymi oraz popularnymi firmami, takimi jak KFC, ExxonMobil Corp. i Starbucks.

Od 2017 roku do chwili obecnej, funkcja Apple Pay stała się uniwersalną metodą płatności dla biznesu na świecie. W dzisiejszych czasach oprócz iPhone'a do płatności można wykorzystać nawet zegarek Apple Watch. Apple Pay pozwala również użytkownikom systemu iOS na realizację przelewów za pomocą iMessage.

WeChat

wechat

WeChat to chińska firma technologiczna, uruchomiona w 2011 roku. Swoją działalność rozpoczęła jako system komunikowania się w mediach społecznościowych. Jednak dziś posiada też wiele innych funkcji, takich jak mobilne usługi transakcyjne. Jest też wykorzystywana do monitorowania obywateli w całych Chinach. Usługa jest jedną z największych aplikacji mobilnych. Może się ona pochwalić średnią miesięczną liczbą użytkowników na poziomie miliarda. WeChat był początkowo znany jako Weixix.

Usługa transakcyjna została uruchomiona 2 lata po premierze aplikacji, Do 2016 odnotowała ona ponad 350 mln użytkowników funkcji "WeChat Pay". Wymaga ona od wszystkich abonentów połączenia konta z ich kartami kredytowymi. Transakcje są natychmiastowe dla wszystkich chińskich abonentów. Zagraniczni klienci muszą jednak zweryfikować swoją tożsamość.

W ostatnim dniu stycznia 2014 roku WeChat Inc. dodał do usługi płatniczej atrybut "czerwonej koperty", służący do przekazywania prezentów pieniężnych. Składa się on z dwóch form; w których środki mogą być wypłacane równomiernie lub losowo, w zależności od tego, co wybierze abonent. Do 2016 roku wysłano ponad 3 miliardy "czerwonych kopert", z czego ponad 400 000 w dniu 8 lutego. W chwili obecnej WeChat Pay prześcignął AliPay, stając się największą usługą płatności online w Chinach. Duża część użytkowników pochodzi z ogromnej bazy danych mediów społecznościowych.

google llc

Google LLC

Google LLC jest międzynarodową firmą, która została założona w 1998 roku przez Larry'ego Page'a i Sergeya Brina. Jest to główna filia konglomeratu znanego jako Alphabet Inc. Wartość netto jej założycieli wynosi odpowiednio 66 miliardów dolarów i 62 miliardy dolarów. Google LLC uruchomił swoją usługę Google Pay w 2018 roku. Nie od razu udało jej się jednak osiągnąć sukces.

Google Pay jest wynikiem połączenia Google Wallet i Android Pay. Usługa ta jest obecna i funkcjonalna w 30 krajach na całym świecie. Oczekuje się, że w ciągu kilku lat osiągnie ona tak samo duży sukces jak Apple Pay i WeChat Pay.

Facebook Inc.

facebook

Facebook Inc. został utworzony na Harvardzie w 2004 roku przez Marka Zuckerberga, Eduardo Saverina, Andre McColluma, Dustina Moskovitza i Chrisa Hughesa. Członkostwo było początkowo ograniczone do studentów Harvardu, ale później zostało rozszerzone na inne szkoły i resztę świata. Zuckerberg jest obecnie właścicielem WhatsApp i Instagrama, co czyni go królem wszystkich mediów społecznościowych. Stał się też najmłodszym miliarderem w historii. Swój pierwszy miliard zarobił w wieku 23 lat, a obecnie jego majątek jest szacowany na około 83 miliardów dolarów.

Facebook Pay został wydany w 2015 roku dla użytkowników w Stanach Zjednoczonych. Początkowo miał on służyć temu, aby dzielić się pieniędzmi z przyjaciółmi. Niestety, funkcja nie odnotowała tak dużego sukcesu, jak chciałby Facebook Inc. Dni chwały platformy social media bowiem przemijają. Facebook traci coraz więcej dziennego ruchu w porównaniu do WhatsAppa, Instagrama i Twittera. ,

WhatsApp

whatsapp

Stworzony w 2009 roku przez Jana Kouma i Briana Actona, WhatsApp to internetowy serwis społecznościowy, który na swojej platformie umożliwia komunikację tekstową, głosową i wideo. Jest to aplikacja mobilna, do której można również uzyskać dostęp poprzez komputer. Usługa posiada również wersję biznesową. Pozwala ona drobnym przedsiębiorcom łączyć się z potencjalnymi klientami.

WhatsApp Pay to nowa funkcja, która według przewidywań ekspertów może zyskać w najbliższej przyszłości wielu użytkowników. Biorąc pod uwagę, że WhatsApp jest najpopularniejszą usługą mediów społecznościowych na świecie, prognozy te mogą się jak najbardziej spełnić. Funkcja ta została już wydana w czerwcu 2020 roku w Indiach. W ciągu mniej niż 2 lat ma mieć miejsce jej ekspancja na resztę globalnych rynków.

Potencjał TechFin

Firmy oparte na technologii są firmami z największą liczbą użytkowników na świecie. Aktywność TechFin może w najbliższych latach przewyższyć FinTech. Większość z firm TechFin to bowiem renomowane firmy technologiczne posiadające ogromne bazy klientów na swoich platformach. Wielu użytkowników jest już do nich przyzwyczajonych. Właśnie dlatego, gdy wprowadzą one usługi finansowe, klienci będą z nich korzystać.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Czym jest ChatGPT i czy jest naprawdę tak dobry?

Rok 2022 był przełomowy dla sztuki AI. Pojawiło się wiele algorytmów, dzięki którym każdy mógł stworzyć unikalne obrazy z fragmentu tekstu. Różne firmy i indywidualni programiści prześcigali się w tworzeniu systemów i aplikacji internetowych opartych na sieciach neuronowych. DALL-E 2, Midjourney i Stable Diffusion wciąż cieszą się zainteresowaniem i będą popularne jeszcze przez długi czas. […]

Akcje Google (GOOGL)  - jak inwestować, cena, kurs, wykres, dywidendy, gdzie kupić

Google (Alphabet) to amerykańska firma technologiczna, która zaczynała od produktów i usług w branży internetowej i oprogramowania komputerowego. Dziś jednak jej macki sięgają znacznie dalej i można ją nazwać gigantem technologicznym. Jest właścicielem wielu spółek zależnych, które zajmują się rozwojem sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, technologii chmury czy środków służących poprawie ludzkiego zdrowia. W 2009 roku […]

Jak tanio wysyłać pieniądze za granicę? Dzięki P2P

Wysyłanie pieniędzy za granicę przez tradycyjne firmy oferujące przekazy pieniężne, jak np. Western Union może być czasochłonne i drogie. Całe szczęście w dzisiejszych czasach istnieją lepsze alternatywy. Jedną z nich są kryptowaluty i rynki P2P. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy jak łatwo i tanio wysyłać pieniądze za granicę przy pomocy platformy Binance P2P. Tak więc, zaczynamy! […]

Rola amerykańskich gigantów technologicznych w rozwoju sztucznej inteligencji

Rynek sztucznej inteligencji przeżywa rozkwit od pięciu lat. Wiele firm i organizacji nie tylko bada najnowocześniejsze technologie, ale także wprowadza jakąś formę narzędzia do operacji. Niebagatelną rolę w rozwoju branży odegrały wielkie amerykańskie korporacje informatyczne, zwane gigantami technologicznymi. Co więcej, w porę spojrzeli w przyszłość i dziś można ich niemal nazwać liderami rynku AI. Sprawdźmy, […]

Jak inwestować w Metaverse? | Top 5 akcji Metaverse | Przewodnik dla początkujących

Metaverse to połączenie kilku odrębnych wirtualnych światów, do których ludzie mogą mieć dostęp w dowolnym momencie za pośrednictwem sieci, nosząc zestaw do wirtualnej rzeczywistości (VR). Przewiduje się, że będzie to branża warta wiele miliardów dolarów. Nic więc dziwnego, że inwestorzy chcą się w nią zaangażować. Globalne przedsiębiorstwa, w tym Mastercard, American Express, Meta oraz giganci […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star