ConsenSys uruchamia rozwiązanie skalowalności Ethereum we współpracy z Mastercard

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 grudnia 2021
ikona autora biały
mastercard

Firma ConsenSys ogłosiła dziś swoje rozwiązanie ConsenSys Rollups, które łączy transakcje, aby umożliwić znacznie wyższą przepustowość transakcji zarówno na publicznym blockchainie Ethereum, jak i dla aplikacji korporacyjnych blockchain na Quorum. Rozwiązanie to zostało opracowane przy wsparciu Mastercard po udziale w jednej z rund finansowania ConsenSys na początku tego roku.

Zazwyczaj prywatne łańcuchy mogą osiągnąć tylko 300 transakcji na sekundę (TPS) i 15 TPS na Ethereum Mainnet, podczas gdy ConsenSys twierdzi, że jego rollupy osiągają 10 000 TPS. Kilka firm opracowało tzw. rozwiązania rollupowe. W zeszłym tygodniu firma Polygon, która obsługuje sidechain na publicznej sieci Ethereum mainnet, przejęła startup ZK-rollup Mir Protocol za 400 milionów dolarów. Inne przykłady to ZKSync, Loopring i StarkEX.

Jednak większość firm rollupowych skupia się wyłącznie na publicznym blockchainie. W przeciwieństwie do nich ConsenSys jest aktywny zarówno w publicznej, jak i prywatnej przestrzeni blockchain, jako oryginalny twórca Hyperledger Besu. Jest też właścicielem Quorum, które założył JP Morgan. Rzecznik Mastercard powiedział:

Wierzymy, że wiele rozwiązań skalowalności warstwy 1 i warstwy 2 zostanie zbudowanych przez społeczność i chcieliśmy nawiązać współpracę z innym liderem o podobnych celach i podejściu, aby zaoferować nasze doświadczenie technologiczne i zdolności rozwojowe. Oprócz skalowalności i prywatności, pracujemy nad wieloma projektami dotyczącymi waluty cyfrowej, inteligentnych kontraktów i sprawiania, by przypadki użycia handlu działały w kilku różnych sieciach blockchain".

Motywacje do rollupów

Liczne próby cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) wykorzystujące technologię Ethereum podniosły kwestię braku skalowalności. Rollupy pomogą więc rozwiązać ten problem. Kolejnym potencjalnym zastosowaniem są mikropłatności.

Popularność publicznego blockchaina Ethereum sprawiła, że koszty gazu (opłaty transakcyjne) są zaporowe dla większości aplikacji konsumenckich i biznesowych. Poprzez grupowanie transakcji, stają się one przystępne dla zdecentralizowanych giełd i innych aplikacji. Madeline Murray, Global Lead of Protocol Engineering w ConsenSys powiedziała:

ConsenSys Rollups umożliwia znacznie większą skalowalność w uzupełnieniu do silnej ochrony prywatności, aby zarówno wzmocnić rozwiązania dla istniejących przypadków użycia, jak i umożliwić nowe przypadki użycia. To innowacyjne rozwiązanie pomoże przyspieszyć budowanie przyszłości finansów.

ConsenSys chętnie zachęca przedsiębiorstwa do przyjęcia technologii blockchain. Biorąc pod uwagę, że jej dyrektor generalny Joe Lubin jest również założycielem Ethereum, może istnieć preferencja do korzystania z publicznego blockchaina. Jednak istnieje również świadomość, że przedsiębiorstwa mają szczególne wymagania. Rollupy zaczynają rozwiązywać problem skalowalności, choć obecnie dla prostych transakcji, w przeciwieństwie do rozszerzonej programowalności oferowanej przez inteligentne kontrakty. To jednak pojawi się w przyszłości.

Jeśli rozwiązanie takie jak to może zająć się skalowalnością i prywatnością na prywatnych blockchainach, przedsiębiorstwa mogą poczuć się bardziej komfortowo przenosząc to samo rozwiązanie na publiczny blockchain.

Jak działają rollupy?

Rollupy wykorzystują dowody zerowej wiedzy (ZKP), pierwotnie stosowane jako rozwiązanie zapewniające prywatność i poufność. ZKP umożliwiają komuś otrzymanie odpowiedzi na pytanie, czy dany fakt jest prawdziwy, czy nie, bez uzyskiwania dostępu do danych bazowych. Umożliwia to wykonywanie partii transakcji poza łańcuchem, ale weryfikowanych jako ważne przy użyciu ZKP. Oznacza to również, że niektóre aspekty szczegółów transakcji są utrzymywane w tajemnicy.

Transakcje w prywatnej sieci Ethereum stają się ostateczne, gdy partia zostaje zweryfikowana, a blok zostaje włączony do łańcucha. W przypadku prywatnego blockchaina może to nastąpić niemal natychmiast.

Jeśli chodzi o prywatność, ConsenSys Rollups są częściowo anonimowe. Operator systemu wsadowego ma wgląd w dane transakcji, a tożsamość kontrahenta będzie również widoczna dla uczestników transakcji. W momencie, gdy transakcje są łączone i dodawane do głównego blockchaina, konkretne transakcje nie są dostępne. Widoczna jest jednak aktualizacja hasha konta użytkownika.

Tymczasem w zeszłym miesiącu ConsenSys ogłosił swoje drugie finansowanie w tym roku, pozyskując 200 milionów dolarów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star