ConsenSys uruchamia rozwiązanie skalowalności Ethereum we współpracy z Mastercard

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 17 grudnia 2021
ikona autora biały
mastercard

Firma ConsenSys ogłosiła dziś swoje rozwiązanie ConsenSys Rollups, które łączy transakcje, aby umożliwić znacznie wyższą przepustowość transakcji zarówno na publicznym blockchainie Ethereum, jak i dla aplikacji korporacyjnych blockchain na Quorum. Rozwiązanie to zostało opracowane przy wsparciu Mastercard po udziale w jednej z rund finansowania ConsenSys na początku tego roku.

Zazwyczaj prywatne łańcuchy mogą osiągnąć tylko 300 transakcji na sekundę (TPS) i 15 TPS na Ethereum Mainnet, podczas gdy ConsenSys twierdzi, że jego rollupy osiągają 10 000 TPS. Kilka firm opracowało tzw. rozwiązania rollupowe. W zeszłym tygodniu firma Polygon, która obsługuje sidechain na publicznej sieci Ethereum mainnet, przejęła startup ZK-rollup Mir Protocol za 400 milionów dolarów. Inne przykłady to ZKSync, Loopring i StarkEX.

Jednak większość firm rollupowych skupia się wyłącznie na publicznym blockchainie. W przeciwieństwie do nich ConsenSys jest aktywny zarówno w publicznej, jak i prywatnej przestrzeni blockchain, jako oryginalny twórca Hyperledger Besu. Jest też właścicielem Quorum, które założył JP Morgan. Rzecznik Mastercard powiedział:

Wierzymy, że wiele rozwiązań skalowalności warstwy 1 i warstwy 2 zostanie zbudowanych przez społeczność i chcieliśmy nawiązać współpracę z innym liderem o podobnych celach i podejściu, aby zaoferować nasze doświadczenie technologiczne i zdolności rozwojowe. Oprócz skalowalności i prywatności, pracujemy nad wieloma projektami dotyczącymi waluty cyfrowej, inteligentnych kontraktów i sprawiania, by przypadki użycia handlu działały w kilku różnych sieciach blockchain".

Motywacje do rollupów

Liczne próby cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) wykorzystujące technologię Ethereum podniosły kwestię braku skalowalności. Rollupy pomogą więc rozwiązać ten problem. Kolejnym potencjalnym zastosowaniem są mikropłatności.

Popularność publicznego blockchaina Ethereum sprawiła, że koszty gazu (opłaty transakcyjne) są zaporowe dla większości aplikacji konsumenckich i biznesowych. Poprzez grupowanie transakcji, stają się one przystępne dla zdecentralizowanych giełd i innych aplikacji. Madeline Murray, Global Lead of Protocol Engineering w ConsenSys powiedziała:

ConsenSys Rollups umożliwia znacznie większą skalowalność w uzupełnieniu do silnej ochrony prywatności, aby zarówno wzmocnić rozwiązania dla istniejących przypadków użycia, jak i umożliwić nowe przypadki użycia. To innowacyjne rozwiązanie pomoże przyspieszyć budowanie przyszłości finansów.

ConsenSys chętnie zachęca przedsiębiorstwa do przyjęcia technologii blockchain. Biorąc pod uwagę, że jej dyrektor generalny Joe Lubin jest również założycielem Ethereum, może istnieć preferencja do korzystania z publicznego blockchaina. Jednak istnieje również świadomość, że przedsiębiorstwa mają szczególne wymagania. Rollupy zaczynają rozwiązywać problem skalowalności, choć obecnie dla prostych transakcji, w przeciwieństwie do rozszerzonej programowalności oferowanej przez inteligentne kontrakty. To jednak pojawi się w przyszłości.

Jeśli rozwiązanie takie jak to może zająć się skalowalnością i prywatnością na prywatnych blockchainach, przedsiębiorstwa mogą poczuć się bardziej komfortowo przenosząc to samo rozwiązanie na publiczny blockchain.

Jak działają rollupy?

Rollupy wykorzystują dowody zerowej wiedzy (ZKP), pierwotnie stosowane jako rozwiązanie zapewniające prywatność i poufność. ZKP umożliwiają komuś otrzymanie odpowiedzi na pytanie, czy dany fakt jest prawdziwy, czy nie, bez uzyskiwania dostępu do danych bazowych. Umożliwia to wykonywanie partii transakcji poza łańcuchem, ale weryfikowanych jako ważne przy użyciu ZKP. Oznacza to również, że niektóre aspekty szczegółów transakcji są utrzymywane w tajemnicy.

Transakcje w prywatnej sieci Ethereum stają się ostateczne, gdy partia zostaje zweryfikowana, a blok zostaje włączony do łańcucha. W przypadku prywatnego blockchaina może to nastąpić niemal natychmiast.

Jeśli chodzi o prywatność, ConsenSys Rollups są częściowo anonimowe. Operator systemu wsadowego ma wgląd w dane transakcji, a tożsamość kontrahenta będzie również widoczna dla uczestników transakcji. W momencie, gdy transakcje są łączone i dodawane do głównego blockchaina, konkretne transakcje nie są dostępne. Widoczna jest jednak aktualizacja hasha konta użytkownika.

Tymczasem w zeszłym miesiącu ConsenSys ogłosił swoje drugie finansowanie w tym roku, pozyskując 200 milionów dolarów.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star