Curve - Jak zacząć, jak korzystać, jakie posiada opłaty?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 30 sierpnia 2021
ikona autora biały
curve aplikacja fintech

Na łamach naszego portalu opisywaliśmy już aplikacje neo bankowe, takie jak Revolut, Monese czy N26. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się aplikacji, która oferuję kartę łączącą wszystkie Twoje karty płatnicze - Curve. Jeżeli chcesz się dowiedzieć co to jest Curve, jak działa ta aplikacja, jakie posiada zalety, wady oraz czy warto z niej korzystać, zapraszamy do dalszej lektury. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest Curve?

aplikacja fintech

Curve to brytyjska firma fintech założona w 2015 roku przez Shachara Bialicka. Obecnie posiada ponad 500 000 klientów w całej Europie. Firma w grudniu 2015 roku pozyskała finansowanie zalążkowe w wysokości 2 milionów dolarów. W 2019 roku zebrała ponad 7 milionów dolarów poprzez crowdfunding. Wersja beta dla użytkowników iOS w środowisku biznesowym została uruchomiona w lutym 2016 roku. W grudniu 2016 roku uruchomiono aplikację Curve dla użytkowników Androida.

Karta Curve pozwala na zarządzanie wszystkimi kartami bankowymi, kredytowymi i podarunkowymi za pomocą jednej karty i aplikacji. Platforma oferuje zarówno fizyczną jak i wirtualną kartę. Jest ona dostępna dla mieszkańców Wielkiej Brytanii i UE oraz obsługuje karty w wielu walutach. Warte podkreślenia jest to, że Curve nie pobiera żadnych opłat od transakcji zagranicznych.

Poprzez połączenie wszystkich kont, Curve działa również jako wirtualny księgowy. Zamiast przeglądać sterty paragonów lub wyciągów, Curve prowadzi rejestr i informuje Cię, na co wydałeś pieniądze.

Curve jest dostępne w 31 krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), w tym w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Belgii, Szwecji, Włoszech i Holandii. Pełną listę krajów, w których dostępna jest aplikacja Curve, znajdziesz pod tym linkiem.

Jak założyć konto Curve?

Aby założyć konto w Curve, najpierw musisz pobrać aplikację z Play Store lub Apple Store. Kolejnym krokiem jest weryfikacja adresu e-mail i numeru telefonu. Dalej, będziesz musiał podać swoje dane osobowe, w tym kraj zamieszkania. Ostatnim krokiem jest wybór rodzaju karty, które opisujemy w dalszej części tego poradnika. Generalnie, rejestracja jest bardzo intuicyjna i każdy powinien sobie z nią poradzić, po prostu podążając za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Jak dodać karty do Curve?

Aby dodać karty do aplikacji Curve, użyj aparatu w telefonie i zeskanuj oraz prześlij ich szczegóły. Alternatywnie, możesz wprowadzić te informacje ręcznie. Swoją fizyczną kartę Curve otrzymasz w ciągu 3-5 dni roboczych. Jeśli jednak nie chcesz czekać tak długo, możesz od razu wygenerować kartę wirtualną.

Twoja pierwsza karta wprowadzona do Curve musi być kartą debetową lub kredytową wydaną w Wielkiej Brytanii lub Europejskim Obszarze Gospodarczym. Po otrzymaniu karty Curve możesz dodać kolejne spoza EOG/UK.

Curve obsługuje cyfrowe portfele takie jak Apple Pay, Google Pay i Samsung Pay. Niektóre karty Curve mogą być również używane z Garmin Pay, Fitbit Pay i Wena Pay.

Jak aktywować kartę Curve?

Po otrzymaniu karty Curve, musisz ją aktywować w aplikacji. Aby to zrobić, przejdź do zakładki "Account" i naciśnij "Activate Card". Następnie wprowadź cztery ostatnie cyfry swojej karty Curve! To tyle, Twoja karta jest już gotowa do użycia.


Czym jest karta Curve?

Karty Curve to główny produkt oferowany przez Curve, który zyskał reputację dzięki swojej wyjątkowości. Karty te wyróżniają się tym, że wraz z aplikacją Curve App, pozwalają na wydawanie pieniędzy z każdej z posiadanych kart bankowych, używając wyłącznie jednego "plastiku". Dotyczy to każdej karty debetowej lub kredytowej Visa lub MasterCard. Curve niestety nie wspiera kart American Express, Maestro, Diners Club, JCB i UnionPay.

Karta Curve działa wraz z dedykowaną aplikacją mobilną, dostępną zarówno na iOS jak i Androida.

Korzystając z funkcji wirtualnej karty Curve Cash Card w aplikacji, można również korzystać z salda złożonego z cashbacku i pieniędzy wysłanych do Ciebie przez innych użytkowników Curve. Fizyczne karty Curve działają jak karty debetowe i są dostępne w trzech rodzajach:

Curve Blue

curve blue

Curve Blue to standardowe konto. Jego otwarcie jest darmowe i oferuje dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji Curve, w tym niebieskiej debetowej karty MasterCard oraz aplikacji łączącej wszystkie karty w jedną.

Curve Black

curve black

Średnia oferta Curve to czarna karta debetowa MasterCard, która kosztuje €/£9.99 miesięcznie i daje Ci dostęp do wszystkich podstawowych usług Curve. Oprócz standardowych funkcji otrzymujesz też wyższy cashback, wyższe limity wypłat z bankomatów oraz ubezpieczenie podróżne.

Curve Metal

curve metal

Najdroższy poziom, Curve Metal kosztuje €/£14.99 miesięcznie i daje ci dostęp do tych samych funkcji co inne poziomy Curve Card. Oprócz tego oferuje również dostęp do loży na lotniskach oraz ubezpieczenie podczas wynajmu samochodu.

Warto podkreślić, że korzyści płynące z kart Curve w wersji Metal i Black są w dużej mierze skupione wokół cashbacku, wyższych limitów wypłat z bankomatów oraz różnych ofert ubezpieczeniowych. Wszystkie trzy karty obejmują jednak dostęp do podstawowych funkcji Curve, takich jak:

 • Aplikacja mobilna Curve i kompatybilność z Google Pay, Samsung Pay i Apple Pay;
 • Zwrot do €/£100,000 za nieautoryzowane transakcje;
 • Możliwość wysyłania pieniędzy do innych członków Curve przy użyciu tylko numeru telefonu komórkowego;
 • Możliwość przełączania płatności z jednej karty na drugą do 90 dni po dokonaniu płatności.

Jak działają karty Curve?

Na szczęście dla Ciebie jako klienta, Curve działa w bardzo prosty i intuicyjny sposób. Aplikacja jest zaprojektowana w taki sposób, że z dodaniem karty, śledzeniem płatności i poruszaniem się po zewnętrznych portfelach poradzi sobie nawet laik.

Karty Curve działają poprzez agregowanie płatności dokonanych na wszystkich ważnych kartach, które użytkownicy dodają do infrastruktury aplikacji. Oznacza to, że po ustawieniu swojej głównej karty w aplikacji Curve, możesz używać swojej karty Curve do płacenia w każdym punkcie sprzedaży lub bankomacie, tak jak każdą inną kartą kredytową lub debetową. Curve udostępnia również dane o wydatkach w postaci kodów kategorii kupieckiej (MCC) wystawcy kart. Dzięki temu Curve, jak i firma wydająca kartę mogą podzielić Twoje wydatki na kategorie (np. media, odzież, artykuły spożywcze itp.).

Dzięki Curve możesz też zredukować liczbę kart w użyciu do zera. Używając Google Pay, Samsung Pay lub Apple Pay, możesz korzystać z Curve za pomocą jedynie smartfona lub innego inteligentnego urządzeni.

Curve zapewnia również 1% cashback za każdym razem, gdy płacisz za zakupy u jednego z sprzedawców z listy Curve. Oferta cashback staje się coraz bardziej atrakcyjna w zależności wybranego przez ciebie planu konta.

Jakie zalety posiada karta?

Karta Curve posiada wiele cech, które czynią ją bardzo użyteczną dla jej użytkowników:

 • Podczas płacenia, możesz wybrać kartę, którą chcesz zapłacić z poziomu aplikacji.
 • Możesz podpiąć swoją kartę Curve do Apple Pay, Samsung Pay lub Google Pay.
 • Curve insights, alerty i powiadomienia pokazują, ile, kiedy, gdzie i na co wydałeś.
 • Funkcja cofania się w czasie pozwala na poprawienie błędnych transakcji. Oznacza to, że jeśli dokonałeś transakcji przy użyciu niewłaściwej karty, do 90 dni możesz jeszcze przenieść ją na inną kartę.

Korzystanie z Curve w obcej walucie

Jak wspomnieliśmy powyżej, miesięczne opłaty za korzystanie z Curve różnią się w zależności od wybranego poziomu. Jednakże, pomijając opłaty miesięczne, codzienne korzystanie z Curve nie wiąże się z żadnymi opłatami, tak długo jak używasz swojej głównej waluty. Jeśli zdarzy Ci się dokonywać transakcji w obcej walucie, możesz spodziewać się dodatkowych opłat:

 • Wypłaty z bankomatów: pobierana jest opłata, która różni się w zależności od poziomu konta i kwoty - zazwyczaj około 2%;
 • Zakupy w punktach sprzedaży: wykorzystany zostaje średni rynkowy kurs wymiany walut i czasami naliczana jest dodatkowa opłata.

Należy pamiętać, że powyższe opłaty obowiązują zawsze, gdy dokonujesz transakcji w walucie innej niż Twoja główna waluta. Nie ma znaczenia, czy wydajesz te pieniądze przebywając za granicą, czy nie. Jeśli chodzi o obsługiwane przez Curve waluty, mamy do wyboru:

 • Europa: GBP, EUR, SEK, NOK, CHF, RUB, BGN, CZK, DKK, HRK, HUF, ISK, PLN, RON
 • Azja: CNY, JPY, HKD, ILS, SGD, INR, KRW
 • Ameryka Północna: USD, CAD
 • Ameryka Południowa: BRL
 • Oceania: NZD, AUD
 • Afryka: ZAR

Jeśli płacisz w walucie, która nie została wymieniona powyżej, Twoja transakcja nadal zostanie przetworzona. Jednak w takich przypadkach twoje konto zostanie obciążone w funtach brytyjskich.

Warto zauważyć, że wszystkie z powyższych walut możesz ustawić jako walutę główną oraz za darmo przesłać je do innego użytkownika aplikacji Curve.

UWAGA: Dostawca Twojej karty może naliczyć dodatkowe opłaty podczas dokonywania transakcji, nawet jeśli korzystasz z Curve. Skontaktuj się z dostawcą karty, aby dowiedzieć się, jakich dodatkowych opłat możesz się spodziewać.

Opłaty za korzystanie z karty

Wymiana walut bez wątpienia generuje większość opłat, które będziesz musiał ponieść za korzystanie z taniej usługi Curve. Curve pobiera dodatkowe opłaty za wypłaty z bankomatów i płatności w punktach sprzedaży. Dokładne informacje znajdziesz w poniższych tabelach

WYPŁATY Z BANKOMATU

KartaDostępne do wypłaty za darmoProwizja/opłata
Curve BlueDo €/£ 200 miesięcznie2% lub €/£2 (w zależności od tego, która kwota jest wyższa)
Curve BlackDo €/£ 400 miesięcznie 2% lub €/£2 (w zależności od tego, która kwota jest wyższa)
Curve MetalDo €/£ 600 miesięcznie 2% lub €/£2 (w zależności od tego, która kwota jest wyższa)
Visa/MasterCard Credit Do €/£ 200 miesięcznie 2%

PŁATNOŚCI W PUNKTACH SPRZEDAŻY

WalutaOpłata (Pon-Pt)Opłata (Weekendy)
GBP, USD, EUR0.0%0.0%
Wszystkie inne zagraniczne waluty0,5%0.5%

Limity karty

Curve ma ustalone limity dot. tego ile możesz wydać lub wypłacić w ciągu dnia, miesiąca lub roku. Limity wydatków i wypłat zwiększają się z czasem i aktywnością na koncie Curve. Darmowe konto Curve (plan Curve Blue) posiada następujące limity:

 • Dzienny limit wydatków Curve: £2,000 w Wielkiej Brytanii i €2,400 w strefie euro
 • Dzienny limit wypłat z bankomatu: £200 w Wielkiej Brytanii i €240 w strefie euro.

Jeśli posiadasz kartę Curve Black lub Curve Metal, limity będą wyższe niż w przypadku karty Curve Blue.

 • Dzienny limit wydatków na karcie Curve: £3,750
 • Dzienny limit wypłat z bankomatu: £1,000

plany kart curve
Porównanie planów Curve

Kursy wymiany walut w Curve

Pomimo tego, że Curve twierdzi, iż oferuje " najlepsze na rynku kursy wymiany walut", weekendowe usługi wymiany walut nie zawsze są najlepsze. Nadal są jednak znacznie tańsze niż te oferowane przez banki.

Curve wymienia walutę po średnim kursie rynkowym. Co to oznacza? Curve korzysta dokładnie z tego samego kursu, po którym waluty między sobą wymieniają banki. Curve nie zarabia więc na wymianie walut, z wyjątkiem weekendów, kiedy to obowiązuje niewielka prowizja. Należy pamiętać, że ponieważ Curve nie jest bankiem, nie można za jego pomocą dokonywać międzynarodowych transferów pieniężnych. Jeśli chcesz to zrobić po niskich kosztach, skorzystaj z aplikacji neo bankowej, takiej jak np. Revolut, Monese lub N26.


Aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna Curve jest dostępna zarówno dla systemów operacyjnych iOS jak i Android. Oferuje ona prosty i łatwy w użyciu interfejs. Najważniejsze zalety aplikacji to:

✔️ Szybkość i inuicyjność

✔️ Łatwe dodawanie nowych kart;

✔️ Kompatybilność z inteligentnymi urządzeniami, np. smartwatchem.

Niestety, aplikacja Curve posiada również następujące wady:

❌ Nie obsługuje 3D Secura.

❌ Za jej pomocą nie można realizować przelewów.


Curve: Jakie ma opinie?

Użytkownicy reagują bardzo pozytywnie na unikalne usługi, które oferuje Curve. Na ten moment, aplikacja posiada 4.4, 4.2, i 4.7 z 5 gwiazdek w App Store, Google Play Store, i Huawei AppGallery. Średnia ta jest ważona z łącznej sumy ok. 18 tysięcy recenzji. W serwisie Trustpilot, na podstawie prawie 4 tysięcy recenzji, Curve uzyskał ocenę 4,3 na 5 gwiazdek. Opinie dotyczyły głównie następujących kwestii:

👍🏻 Atrakcyjne kursy wymiany;

👍🏻 Większość funkcji jest dostępna za darmo;

👍🏻 Apple Pay, Google Pay i Samsung Pay są obsługiwane nawet wtedy, gdy nie są obsługiwane przez kartę bazową;

👎🏻 Aplikacja nie zawsze oznacza odrzucone płatności;

👎🏻 Dzienne limity nie zawsze są dostosowywane po dokonaniu zakupów;

👎🏻 Opóźnienia w komunikacji z obsługą klienta;

👎🏻 Brak obsługi American Express.


Obsługa klienta

Curve posiada dosyć dobry zespół obsługi klienta. W przypadku jakichkolwiek problemów lub zapytań, możesz skontaktować się z nim poprzez e-mail support@curve.app lub bezpośrednio w aplikacji Curve. Na rozwiązanie prostych spraw, zespół zastrzega sobie prawo do odpowiedzi w ciągu jednego miesiąca. W przypadku bardziej skomplikowanych problemów okres ten może się wydłużyć. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że na odpowiedź w aplikacji wystarczy poczekać zaledwie kilkanaście minut.


Czy Curve jest bezpieczne?

Ponieważ Curve nie jest bankiem, nie możesz przechowywać w aplikacji pieniędzy, tak jak np. w Revolucie. Jednakże, Twoje pieniądze są chronione przez systemy ochrony banków, w których trzymasz pieniądze i których karty łączysz z Curve.

Curve posiada również własną politykę ochrony klienta, która obejmuje zakupy do £100 000. Jeśli wystąpi problem z dokonanym zakupem i nie zostanie on rozwiązany, Curve zgłosi spór w Twoim imieniu i otrzymasz obciążenie zwrotne. Uprawnienia Mastercard do obciążenia zwrotnego chronią również użytkowników Curve. Oznacza to, że możesz otrzymać zwrot pieniędzy w przypadku, gdy produkt jest uszkodzony, niezgodny z opisem lub gdy sprzedawca zakończył działalność.

Curve nie udostępnia Twoich informacji sprzedawcom podczas transakcji. Co więcej, numery Twoich kart nie są przechowywane w aplikacji. Zamiast tego, aby zapewnić wyższe bezpieczeństwo, są one szyfrowane.

Podsumowanie

Jeśli chodzi o operowanie pieniędzmi, dla klienta najważniejsze jest bezpieczeństwo, reputacja i odpowiednie wsparcie. W przypadku Curve, firma z pewnością spełnia wszystkie te kryteria. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat znalazła się w ogniu krytyki. Miała bowiem rzekomo obiecywać więcej niż dostarczała - zarówno w zakresie swojej działalności, jak i usług dla klientów.

Curve - funkcjonująca jako Curve OS Ltd w Wielkiej Brytanii i Curve Europe UAB w EOG - jest w pełni licencjonowana, autoryzowana i regulowana przez Financial Conduct Authority i Bank of Lithuania. Firma została załozona w 2015 roku i posiada biura w Londynie i Wilnie. Curve jest również partnerem MasterCard i Visa. Niestety, American Express zablokował spółkę w 2019 roku.

Dziś firma ma około dwóch milionów klientów. Tylko w 2020 roku liczba nowych użytkowników aplikacji wzrosła o 346%. Z tym jednak wiążą się pewne kontrowersje. Dane, które wyciekły do prasy w 2019 roku sugerowały, że po rejestracji, tylko około 14% klientów aktywnie korzystało z karty Curve.

Koniec końców jednak, Curve jest niezawodną i bezpieczną firmą. Z pewnością można jej zaufać jako aplikacji do obsługi podstawowych usług finansowych.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star