Monese - Jak zacząć, jak korzystać, jakie posiada opłaty?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 16 sierpnia 2021
ikona autora biały
monese bank co to jest

Ostatnio opublikowaliśmy obszerny poradnik dotyczący aplikacji neo bankowej Revolut. W dzisiejszym artykule zajmiemy się jej konkurencją - Monese. Po przeczytaniu tego tekstu powinieneś wiedzieć co to jest Monese, w jaki sposób działa, jak założyć konto, z jakimi opłatami wiąże się korzystanie z aplikacji oraz wiele więcej. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest Monese?

Monese zostało założone w 2015 roku przez Estończyka Norrisa Koppela. Kiedy Norris przeprowadził się z Estonii do Wielkiej Brytanii, był sfrustrowany faktem, że nie mógł łatwo założyć konta bankowego ze względu na brak historii kredytowej lub rachunków za media.

Jest to problem, z którym boryka się wiele osób, które nie mają kredytów lub kart kredytowych, lub które niedawno przeprowadziły się do nowego miejsca. Taka sytuacja uniemożliwia im otrzymywanie pensji lub płacenie rachunków. Koppel zauważył, że nie tylko on boryka się z tym problemem i postanowił założyć swój własny, w 100% mobilny bank. Jego celem było ułatwienie procesu zakładania konta bankowego. Właśnie Tak narodziło się Monese!

Monese daje każdemu w Europie i Wielkiej Brytanii możliwość prwie natychmiastowego otwarcia rachunków bankowych w EUR i GBP za pomocą aplikacji mobilnej. Nawet wtedy, gdy nie posiada się lokalnego adresu, historii kredytowej lub zarobków. Piękno Monese tkwi w jego konstrukcji. Aplikacja jest bowiem bardzo intuicyjna i łatwa w użyciu. Jeśli przeprowadzisz się z jednego miejsca do drugiego, nie ma problemu. Wystarczy, że zaktualizujesz swoją lokalizację w aplikacji Monese i już możesz działać niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!

Bank Monese ma obecnie niemal 1 milion klientów, którzy wykonują ponad 3 miliardy transakcji rocznie. Bank Koppela został również uznany za najlepszy challenger bank w konkursie European Fintech Awards i otrzymał ogromne dofinansowanie z Komisji Europejskiej na badania i innowacyjność.


W jaki sposób działa Monese?

Monese to po prostu bank w Twoim smartfonie. Wszystkie operacje bankowe wykonujesz za pomocą aplikacji (podobnie zaczynał Revolut). Wszystkie sprawy bankowe odbywają się w ich systemach, co oznacza, że mogą zaoferować ci tani i wydajny system bankowy. Monese posiada kartę debetową MasterCard. Korzystając z aplikacji możesz więc płacić w dowolny sposób: kartą, telefonem, zegarkiem itp.

Monese oferuje wszystko to, czego oczekujesz od banku, a także kilka miłych dodatków, takich jak powiadomienia push, gdy płacisz za coś lub otrzymujesz pieniądze. W standardzie są również funkcje planowania budżetu i analizy, a także tanie przelewy międzynarodowe, za które pobierana jest tylko opłata według stawki międzybankowej.

W banku Monese konto może otworzyć każdy mieszkaniec Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Konto można otworzyć poprzez pobranie aplikacji na smartfona lub za pomocą linku wysłanego na telefon komórkowy przez stronę internetową Monese.

Brak fizycznych oddziałów

Ponieważ Monese nie posiada fizycznych oddziałów, nie musisz jechać do miasta, aby otworzyć swoje konto bankowe. Wystarczy wejść na stronę internetową, pobrać aplikację i postępować zgodnie z instrukcjami. W przeciwieństwie do zwykłych banków, nie będziesz musiał przedstawiać miejscowego dowodu adresu lub mieć dobrej historii kredytowej. Zostaniesz jedynie poproszony o zrobienie sobie zdjęcia aparatem smartfona i załączenie zdjęcia dokumentu tożsamości. Ta weryfikacja jest niezbędna, ponieważ Monese musi zapewnić zgodność z przepisami dot. prania brudnych pieniędzy. Twoja tożsamość zostanie zweryfikowana w ciągu kilku minut. Po pomyślnym zweryfikowaniu konta otrzymasz numer konta i kod banku.

Proces ten jest o wiele łatwiejszy i szybszy niż w zwykłym banku, gdzie trzeba umówić się na wizytę w oddziale, a następnie czekać na kartę, która przychodzi pocztą. Dzięki Monese możesz łatwo wysyłać i odbierać płatności. Do tego jednak konieczne jest zamówienie zbliżeniowej karty debetowej MasterCard za pośrednictwem aplikacji.

Dostawa karty może potrwać od trzech do pięciu dni roboczych. Po jej otrzymaniu, musisz ją skonfigurować za pośrednictwem aplikacji i ustawić czterocyfrowy kod aktywacyjny.

Karta debetowa działa w taki sam sposób jak każda inna karta debetowa. Za jej pomocą możesz robić zakupy w Internecie, w sklepach, wypłacać pieniądze z bankomatów w dowolnym miejscu na świecie oraz korzystać z płatności zbliżeniowych. Możesz nawet zmieniać dane osobowe, dokonywać doładowań i uzyskać dostęp do wyciągów bankowych za pośrednictwem aplikacji o każdej porze dnia i nocy.

Aplikacja Monese obsługuje również Google Pay i Apple Pay. Dzięki integracji możesz dokonywać płatności zbliżeniowych za pomocą swojego smartfona, zegarka itd.


Jakie rodzaje kont oferuje Monese?

plany monese

Monese bank oferuje obecnie trzy różne osobiste konta bankowe - Simple, Classic i Premium. Bez względu na poziom konta, maksymalne saldo w Wielkiej Brytanii w wynosi 40 000 funtów. W każdej chwili można również zmienić poziom konta.

Maksymalne saldo dla każdego konta założonego w strefie euro we Francji wynosi 10 000 euro. Dla kont Plus i Premium w innych krajach limit ten jest większy i wynosi 50 000 EUR.

Przed przejściem do szczegółów dot. cen różnych poziomów kont, warto zauważyć, że wszystkie plany są o 30% tańsze przy płatności rocznej.

Czym różnią się poszczególne plany w Monese?

Konto Simple (£0 za miesiąc) - Otwarcie konta Simple jest darmowe i nie wiąże się z żadnymi opłatami za używanie zbliżeniowej karty debetowej. W przypadku tego poziomu wypłata z bankomatów jest obarczona prowizją w wysokości £1. Podczas wymiany walut obowiązuje 2-procentowa prowizja, a opłata za natychmiastowe doładowania to 0,35%. Jeżeli chciałbyś doładować swoje konto na poczcie, to musisz zapłacić dodatkowo 2%, a jeżeli chodzi o doładowania w punktach PayPoint prowizja to 3,5%.

Plan 'Simple' oferuje darmową kartę, 200GBP w darmowych wypłatach z bankomatów oraz 2000GBP w wydatkach walutowych.

Konto Classic (£4.16 / €4.16 miesięcznie)- Konto to oferuje sześć darmowych wypłat z bankomatów miesięcznie. Na koncie klasycznym opłaty za wymianę walut są obniżone do 0,5%, a opłaty za doładowania gotówkowe do £1 na poczcie i 2,5% w PayPoint.

Plan 'Classic' daje Ci możliwość darmowych wypłat z bankomatu do 800 GBP miesięcznie. Możesz też wydawać 8000 GBP w obcej walucie co miesiąc.

Konto Premium (£10.41 / €10.41 miesięcznie) - Jest to najdroższy i najwyższy plan dostępny w Monese. To konto nie pobiera opłat za wymianę walut oraz za doładowania. Oferuje również nieograniczone, darmowe wypłaty gotówki z bankomatów.

Konto to oferuje darmową kartę, nielimitowane wypłaty z bankomatów oraz wydatki w walutach obcych.


Limity i ograniczenia

Istnieją pewne ograniczenia, które wiążą się z posiadaniem konta bankowego w Monese. Pierwszym z nich jest to, że na koncie nie można trzymać więcej niż £40 000. W przypadku, gdy chcesz ręcznie doładować swoje konto bankowe, minimalna wpłata na poczcie wynosi 5 funtów, a maksymalna 500 funtów dziennie. Jeśli korzystasz z PayPoint nie ma minimalnego limitu, ale maksymalny limit wynosi £249 na transakcję i £500 dziennie.

Maksymalnie możesz doładować konto kwotą £500 dziennie, £2500 tygodniowo i £5000 miesięcznie. W przypadku doładowania konta w Monese za pomocą karty debetowej, minimalna kwota doładowania wynosi 10 funtów, a maksymalna 300 funtów. Oprócz tego, maksymalny limit zakupów kartą wynosi £4000 na transakcję i łącznie £7000 dziennie. Dziennie z bankomatu można wypłacić do 300 funtów.


Jak założyć konto Monese?

Jeżeli wszystko co do tej pory przeczytałeś jest dla ciebie jasne i zachęca cię do skorzystania z Monese, pora przejść do konkretów. Konto w Monese możesz otworzyć w kilku prostych krokach.

Krok 1: Pobierz aplikację Monese.

Pobierz aplikację Monese z Play Store lub App Store. Alternatywnie możesz wejść na stronę Monese i wpisać swój numer telefonu. Na swój telefon SMS-em otrzymasz link do pobrania aplikacji.

Krok 2: Załóż konto Monese podając adres email oraz adres zamieszkania.

W tym kroku będziesz musiał też wybrać czy chcesz otworzyć rachunek w funtach czy euro. Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, zalecamy tą pierwszą opcję. Jeśli żyjesz w innym kraju, polecamy założyć konto w EUR.

Krok 3: Zweryfikuj swoje konto.

Aby aktywować swoje konto, będziesz musiał zweryfikować wszystkie wprowadzone przez siebie informacje. Po pierwsze, będziesz musiał przesłać zdjęcie dokumentu. Monese oferuje więcej niż jedną opcję. Swoje konto możesz zweryfikować dowodem osobistym, paszportem, prawem jazdy lub zezwoleniem na pobyt.

Po przesłaniu dokumentów Twoje konto zostanie zweryfikowane w ciągu kilku minut. W naszym przypadku cały proces trwał około 5 minut.

Po weryfikacji dokumentów aplikacja poprosi cię o zrobienie selfie oraz nagranie krótkiego filmiku, w którym obracasz głowę. Na końcu musisz wypowiedzieć 3 liczby w języku angielskim.

To wszystko. Po około 5 minutach Twoje konto powinno być już w pełni zweryfikowane.

Krok 4: Wybór planu cenowego

Zakończyłeś weryfikację? Dobrze. Teraz przyszedł czas na wybranie planu konta. We wcześniejszej części artykułu szczegółowo omówiliśmy każdy z nich, jednak po krótce przyjrzyjmy się im jeszcze raz:

 • Simple - Darmowy
 • Classic - 4.95€ /miesiąc
 • Premium - 14.95€ /miesiąc

Wybierz plan, który lepiej odpowiada twoim potrzebom. Zalecamy zacząć od planu Simple, ponieważ jest on darmowy. W miarę jak poznasz i przetestujesz Monese, możesz zmienić plan na lepszy w dowolnym czasie.

Krok 5: Zamów kartę Monese

Jeżeli posiadasz już zweryfikowane konto, kolejnym krokiem jest zamówienie karty MasterCard - tej, której będziesz używał do dokonywania transakcji.

Z menu aplikacji wybierz "Card", a następnie potwierdź wysyłkę swojej nowej karty. Koszty przesyłki są pokrywane przez firmę.

Karta powinna dotrzeć do Ciebie w ciągu 10 dni roboczych. W przypadku naszej redakcji, dotarła nieco wcześniej, bo po tygodniu.

karta monese

Jak doładować konto w Monese?

Wbrew pozorom, jest to całkiem prosty i łatwy proces! Monese oferuje 2 różne sposoby na przelanie pieniędzy na nasze konto (przy czym drugi z nich jest dla nas najbardziej opłacalny).

 • Przelew pieniędzy za pomocą przelewu bankowego
 • Przelew pieniędzy za pomocą natychmiastowego doładowania
monese doladowanie

Przesyłanie pieniędzy za pomocą przelewu bankowego

Pierwszą opcją jest przelanie pieniędzy na Twoje cyfrowe konto bankowe z tradycyjnego banku. Aby to zrobić, wystarczy że wykonasz kilka poniższych kroków:

 • Z głównego menu aplikacji, wybierz "Add Money "a następnie "Bank Transfer". Znajdziesz tu informacje o swoim koncie bankowym w Monese (nazwa konta i IBAN).
 • Po zanotowaniu tych informacji, musisz zalogować się na swoje konto w tradycyjnym banku i wykonać klasyczny przelew.
 • Wybierz kwotę, którą chcesz przelać, wpisz informacje, które wcześniej skopiowałeś i przelej kwotę na swoje konto w Monese.
 • Przelew zostanie zrealizowany, a pieniądze będą widoczne na Twoim koncie Monese w ciągu 1 do 2 dni roboczych!
 • Pomimo tego, że Monese nie pobiera żadnych opłat za transakcję, Twój bank obciąży Cię prowizją za przelew zagraniczny.

Ta metoda przelewu ma wiele wad (opłaty, powolne przelewy). Znacznie szybciej i taniej jest skorzystać z drugiej opcji natychmiastowego doładowania.

Przesyłanie pieniędzy za pomocą natychmiastowego doładowania kartą

W tym przypadku procedura jest prostsza, szybsza i tańsza.

 • Z głównego menu wybierz "Dodaj pieniądze", a następnie "Natychmiastowe doładowanie".
 • Następnie zostaniesz poproszony o wpisanie danych karty debetowej (Visa lub MasterCard) oraz kwoty, którą chcesz przelać na konto bankowe Monese.
 • Po wybraniu opcji wyślij, Twój bank zostanie obciążony wybraną kwotą, która zostanie natychmiastowo przekazana do Monese!

Jak już wspomnieliśmy, metoda ta ma znaczącą przewagę nad przelewem bankowym, ponieważ jest:

 • Darmowa - Nie ma żadnych dodatkowych opłat za doładowanie.
 • Natychmiastowa - Przelane pieniądze są natychmiast widoczne na Twoim koncie w Monese.
 • Prosta - Jest to prosta, dwuetapowa procedura realizowana za pomocą aplikacji.

Jedyną wadą jest limit 2 doładowań na dzień, przy czym maksymalna kwota wynosi 300€. Jeśli więc chcesz przelać większą kwotę na swoje konto Monese, jedyną opcją jest przelew bankowy.


Czy Monese pozwala na międzynarodowe przelewy?

Monese bardzo ułatwia swoim klientom konwersję ich środków po kursie międzybankowym dla szybkich międzynarodowych transferów pieniężnych po bardzo niskich kosztach. Ponieważ Monese pobiera od swoich klientów ten sam hurtowy kurs wymiany stosowany przez banki, klienci oszczędzają aż 88 procent, gdy wysyłają pieniądze za granicę za pośrednictwem aplikacji Monese.

Klienci Monese na ten moment mogą realizować przelewy do Belgii, Austrii, Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Danii, Łotwy, Grecji, Irlandii, Włoch, Węgier, Litwy, Luksemburga, Niemiec, Norwegii, Holandii, Malty, Portugalii, Rumunii, Polski, Słowenii, Hiszpanii, Słowacji, Szwecji lub Stanów Zjednoczonych.

W jakich krajach jest dostępna aplikacja Monese?

Monese jest obecnie dostępny dla obywateli następujących krajów:

Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Irlandia, Włochy, Łotwa, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

Jakie przydatne funkcje oferuje Monese?

Monese bank oferuje wiele możliwości. Wśród nich znajdują się m.in:

 • Możliwość otwarcia konta z poziomu smartfona
 • Korzystając z Monese, klient może posiadać konto wielowalutowe
 • Darmowe wypłaty gotówki (do określonej kwoty co miesiąc, która zależy od wybranego planu)
 • Darmowa przedpłacona zbliżeniowa karta debetowa Mastercard.
 • Dokładny podgląd salda oraz transakcji bezpośrednio w aplikacji.
 • Możliwość śledzenia swoich wydatków w czasie rzeczywistym
 • Natychmiastowe powiadomienia o wydatkach
 • Przelewy zagraniczne w 19 różnych walutach po kursie międzybankowym
 • Doładowania konta poprzez kartę bankową lub kredytową, przelew bankowy, konto Monese lub gotówkę na poczcie lub w punktach PayPoint.
 • Zdalne blokowanie karty w przypadku zgubienia lub kradzieży
 • Żądanie pieniędzy
 • Natychmiastowe przesyłanie pieniędzy za pomocą kilku kliknięć.
 • Bezpieczne logowanie, w tym autoryzacja odciskiem palca ("Touch ID")
 • Integracja z Apple i Google Pay
 • Analiza wydatków z automatyczną kategoryzacją
 • Ustawianie/modyfikowanie dziennych limitów płatności i wypłat z poziomu aplikacji.
monese budzetowanie

Jak Monese pomaga w planowaniu budżetu?

Monese zapewnia swoim klientom kilka funkcji, które pomagają im w planowaniu budżetu. Ponieważ dostęp do konta przez aplikację jest możliwy przez 24 godziny na dobę, zawsze możesz dokładnie kontrolować stan swojego konta. Istnieje również ciekawa i wygodna funkcja o nazwie "Instabalance", która wyświetla w czasie rzeczywistym stan konta w pasku powiadomień Twojego smartfona. Dzięki temu od razu widzisz, ile możesz wydać.

W aplikacji znajduje się również wykres salda, który pozwala na wizualne przedstawienie sposobu wydawania pieniędzy. Pomaga to klientom śledzić cele wydatkowe i analizować pory miesiąca, w których mogą wydawać więcej.

Zalety Monese

 • Darmowe i natychmiastowe doładowania karty
 • Aplikacja i wsparcie dostępne w 14 językach
 • Wspólne konto - dzięki czemu Ty i Twoja ukochana osoba możecie razem korzystać z Monese
 • Wirtualna karta - Łatwe tworzenie i niszczenie wirtualnych kart
 • Pule oszczędnościowe - pozwalają łatwo osiągać cele oszczędnościowe
 • Monese & Avios - zarabiaj Avios z Monese
 • Monese & PayPal - łatwa integracja z PayPal

Dla kogo jest stworzone Monese, a dla kogo nie jest?

Monese jest świetną opcją dla każdego, kto jest obeznany z technologią, mieszka w UE/UK i woli korzystać ze wszystkich usług bankowych w zaciszu swojego domu, bez konieczności udawania się do oddziału fizycznego. Jest to również najlepsza opcja dla osób, które nie posiadają dowodu rezydencji i historii kredytowej.

Niestety Monese nie jest jeszcze dostępny dla osób mieszkających poza UE/UK. Ponieważ nie jest to tradycyjny bank, Monese nie zapewnia wszystkich usług bankowych. Na przykład, jeśli chcesz umieścić swoje oszczędności na oddzielnym koncie i zarabiać na nich odsetki, Monese nie da Ci takiej możliwości. Aplikacja nie nadaje się także dla tych osób, które nie mają zaufania do banków bez fizycznego oddziału.


Obsługa klienta

Nasze doświadczenia z obsługą klienta Monese za pośrednictwem aplikacji mobilnej i poczty elektronicznej są pozytywne. W obu przypadkach odpowiedzi były błyskawiczne. Niestety Monese nie posiada wsparcia telefonicznego, ale e-mail i czat działają świetnie.

Czy Monese jest bezpieczne?

Monese bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa i ochrony. Firma dysponuje najlepszymi systemami, które zapewniają bezpieczeństwo Twoich pieniędzy. Na początek, aby uzyskać dostęp do aplikacji, potrzebujesz specjalnego kodu PIN. Po wejściu do aplikacji Monese oferuje zwykłą funkcję blokowania karty (a potem jej odblokowania, jeśli się znajdzie) oraz możliwość zgłoszenia zgubienia lub kradzieży karty i zażądania nowej.

Najważniejszym elementem przeglądu Monese jest to, czy bank jest bezpieczny, czy nie i czy ludzie powinni mu zaufać. Cóż, w przeciwieństwie do banków głównego nurtu, twoje pieniądze oczywiście nie są objęte systemem rekompensat usług finansowych.

Bank Monese jest jednak regulowany przez Financial Conduct Authority. Jest on zarejestrowanym agentem instytucji pieniądza elektronicznego Prepay Technologies, która przestrzega przepisów dotyczących pieniądza elektronicznego. Zgodnie z tymi przepisami, musi on chronić 100% funduszy klientów i przechowywać je oddzielnie od własnych finansów.


Podsumowanie

Monese to solidny bank cyfrowy, który jest opakowany w bardzo zgrabną i przyjemną w użyciu aplikację. Design i branding sprawiają, że interakcja z nim jest bardzo przyjemna. Doskonale sprawdza się w codziennej obsłudze bankowej w UE/UK i jest również odpowiedni dla cyfrowych nomadów. Jeśli jednak planujesz dużo podróżować poza UE/UK, warto przyjrzeć się konkurentowi Monese - Revolut.

Monese najlepiej nadaje się do codziennej bankowości i jest idealny do otrzymywania pensji, płacenia rachunków, zarządzania finansami itp. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie dla osób podróżujących poza UE, ponieważ nie ma możliwości zasilania karty obcą walutą poza euro i funtami brytyjskimi.

Jest to świetna opcja dla osób, które wymagają podstawowej bankowości z opcją karty debetowej. Ponadto, aplikacja jest dobrze zaprojektowana i łatwa w użyciu. Monese brakuje jednak niektórych cech banków głównego nurtu, takich jak możliwość zadłużania się na rachunku bieżącym czy oprocentowanie oszczędności. Jednak dla wszystkich tych, którzy szukają podstawowego konta bankowego, które można łatwo założyć za pomocą aplikacji mobilnej, bank Monese jest idealnym rozwiązaniem.

Ponieważ podstawowe konto jest darmowe, nie ponosisz żadnego ryzyka. Możesz wypróbować aplikację za darmo, a nawet otrzymasz darmową kartę! Dlaczego więc nie skorzystać z takiej możliwości?

0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star