N26 - Jak zacząć, jak korzystać, jakie posiada opłaty?

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 20 sierpnia 2021
ikona autora biały
co to jest n26

Na łamach naszego portalu opublikowaliśmy już poradniki dot. neo banków takich jak Revolut, Monese oraz Aion Bank. W dzisiejszym artykule omówimy kolejny cyfrowy bank oferujący intuicyjną aplikację oraz kartę debetową. jeśli chcesz się dowiedzieć co to jest N26, jak działa, z jakimi opłatami wiąże się korzystanie z aplikacji oraz wiele więcej, zapraszamy do lektury. Tak więc, zaczynamy!

Co to jest N26?

N26 to tzw. neo bank lub cyfrowy bank założony w 2013 roku przez dwóch Austriaków, Valentina Stalfa i Maximiliana Tayenthala. N26 ma swoją siedzibę w Berlinie i określa siebie jako "pierwszy mobilny bank, który pokochasz".

Z doświadczenia naszej redakcji wynika, że nie jest to wcale przesada. Bank N26 oferuje bowiem wszystkie funkcje banku fizycznego oraz kilka bardzo fajnych dodatków w aplikacji. Największą zaletą N26 jest fakt, że możesz wykonywać absolutnie wszystkie operacje z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy, że posiadasz dostęp do Internetu.

Ponieważ N26 nie posiada fizycznych oddziałów, zapewnia tanią (darmową w podstawowym planie) ofertę bankowości.

Czym N26 różni się od tradycyjnych Banków?

Założyciele N26 postanowili stworzyć platformę bankową, która byłaby bardzo prosta w użyciu i przystępna cenowo dla klientów. Podczas gdy większość banków generuje wystarczające przychody dzięki opłatom za bankowość detaliczną i karom za przekroczenie salda, N26 dąży do wyeliminowania takich kosztów. Platforma koncentruje się na dostarczaniu najczęściej używanych usług bankowych, a nie na ich pełnym zakresie. Oznacza to, że z N26 nie zaciągniesz kredytu, ani się nie ubezpieczysz. N26 jest skierowany do młodszych osób, które są obeznane z technologią i mają skromne potrzeby, jeśli chodzi o usługi bankowości.

Jak działa N26?

Zasadniczo N26 to bank w Twoim smartfonie, do którego dołączona jest karta debetowa MasterCard wspierana przez Apple i Google Pay. Jest to bank internetowy, który nie posiada żadnych oddziałów, jednak posiada licencje bankowe w UE i USA.

N26 oferuje wszystkie funkcje typowe dla tradycyjnego banku oraz kilka miłych dodatków, takich jak powiadomienia push podczas dokonywania transakcji, analiza wydatków, wirtualne subkonta, płatności transgraniczne (poprzez TransferWise), opcje ubezpieczeniowe i dodatkowe funkcje bezpieczeństwa.

Korzystając z N26 można oczywiście wykonywać zwykłe czynności, które wykonuje się w tradycyjnym banku. Z poziomu aplikacji możesz np. zablokować swoją kartę, dokonywać płatności itd.


n26 funkcje

Najważniejsze funkcje N26

N26 to cyfrowy bank, który oferuje podstawowe funkcje banków tradycyjnych. Oprócz tego istnieje jednak wiele możliwości, których na próżno szukać w klasycznych instytucjach finansowych. Co w takim razie oferuje N26? Już wyjaśniamy:

 • Karta debetowa MasterCard: Po założeniu konta w N26 otrzymasz kartę debetową Debit MasterCard, z której możesz korzystać jak z każdej innej karty.
 • Łatwość dokonywania przelewów Z N26 możesz wysyłać, odbierać i żądać pieniędzy z poziomu aplikacji.
 • Tanie przelewy międzynarodowe: N26 jest partnerem TransferWise dla płatności międzynarodowych. Bank obsługuje przelewy zagraniczne w 19 obcych walutach bezpośrednio z poziomu aplikacji. N26 twierdzi również, że jego usługa przelewów międzynarodowych jest sześciokrotnie tańsza w porównaniu do innych firm.
 • Wsparcie Apple Pay i Google Pay: Aplikacja obsługuje również Apple Pay i Google Pay, co pozwala na dokonywanie płatności w sklepach za pomocą inteligentnego urządzenia np. smartfona.
 • Ustawianie limitów karty, blokowanie karty, resetowanie pinu: Dzięki N26 możesz ustawić i zmienić dzienne limity wydatków i wypłat, zablokować lub odblokować kartę, włączyć i wyłączyć płatności internetowe i zagraniczne, a także zresetować swój kod PIN.
 • Natychmiastowe powiadomienia: N26 wysyła natychmiastowe powiadomienia push po dokonaniu wszystkich transakcji, wypłat i przelewów wychodzących.
 • Wsparcie w aplikacji: N26 to wyjątkowy bank, który nie posiada żadnych fizycznych oddziałów. Nie oznacza to jednak, że w razie kłopotów pozostawi Cię na pastwę losu. Z obsługą klienta możesz skontaktować poprzez funkcję czatu w aplikacji. Support jest dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 20 oraz w sobotę od 8 do 19.
 • Zestawienie wydatków i ich analiza: N26 klarownie przedstawia zestawienie twoich wydatków na wykresach. Co więcej oferuje funkcję analizy, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do kategoryzowania Twoich transakcji.
 • Spaces (konto oszczędnościowe: Tzw. "spaces" to funkcja dość podobna do konta oszczędnościowego. Pozwala Ci ona śledzić swoje wydatki i oszczędzać na przyszłe cele np. mieszkanie czy wakacje. "Spaces" pozwala na ustawienie celu oszczędnościowego i powiadamia Cię kiedy się do niego zbliżasz. W przypadku standardowego konta N26, otrzymujesz dostęp do 3 "spaces". Jeśli jednak wybierzesz któryś z płatnych planów: N26 You lub N26 Metal, otrzymasz dostęp do dodatkowych 10 kont oszczędnościowych.
 • Tryb dyskretny: Dzięki funkcji dyskretnego trybu, możesz ukryć swoje saldo i szczegóły transakcji. Funkcja ta jest dostępna zarówno w aplikacji mobilnej jak i w wersji przeglądarkowej. Dzięki niej, Twoje wrażliwe dane są chronione przed ciekawskimi oczami.
 • Ubezpieczenie: Będąc członkiem N26 Metal Card, przysługuje Ci ubezpieczenie podróżne oraz ubezpieczenie ochrony zakupu gwarantowane przez Allianz Global Assistance.
  • N26 Travel Insurance - Zapewnia Ci ochronę w przypadku kosztów leczenia za granicą, nagłego wypadku medycznego zaistniałego przed podróżą, który powoduje, że nie możesz odbyć podróży, kosztów opóźnionego lotu i opóźnienia bagażu o ponad 4 godziny oraz repatriacji medycznej.
  • N26 Purchase Protection Insurance - to ubezpieczenie zapewnia Ci ochronę w przypadku naprawy lub wymiany kwalifikującego się przedmiotu, który został uszkodzony lub skradziony. Działa tylko wtedy, gdy przedmiot został zakupiony za pomocą karty N26 Standard lub Metal.
 • Aplikacja mobilna i przeglądarkowa: Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy w podróży, N26 zapewnia dostęp zarówno przez stronę internetową lub aplikację na smartfona. Jest to wygodne rozwiązanie, którego na próżno szukać np. w banku Revolut.

Dla kogo jest stworzone N26, a dla kogo nie jest?

N26 jest stworzone przede wszystkim dla młodego pokolenia, które dopiero wkracza w świat finansów i nie posiada dużego majątku. W przypadku, gdy nie masz kredytu hipotecznego lub innych poważnych długów, konto bankowe N26 daje Ci praktyczne funkcje przy prawie zerowym ryzyku.

Opłaty pobierane przez N26 są praktycznie zerowe. Nawet jeśli wypłacasz gotówkę za granicą, od transakcji pobierana jest minimalna opłata w wysokości 1,7%. Największą zaletą N26 jest brak prowizji i nieuczciwych praktyk, a także wbudowane statystyki, które znacznie ułatwiają planowanie budżetu.

Innym sposobem korzystania z usług oferowanych przez N26 jest traktowanie go jako dodatku do tradycyjnego konta bankowego. Jeśli potrzebujesz śledzić swoje osobiste wydatki lub masz dość wszystkich opłat towarzyszących tradycyjnym bankom, N26 jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Możesz np. ustawić automatyczną miesięczną płatność z głównego konta bankowego na konto N26.

N26 może nie być stworzone dla ludzi nie zaawansowanych technologicznie. Warto się jednak przełamać. Aplikacja jest tak intuicyjna, że poradzi sobie z nią nawet kompletny nowicjusz. Nie nadaje się jednak dla osób, które nie mają zaufania do banków bez fizycznego oddziału.


Jakie rodzaje kont oferuje N26?

 • N26 (darmowe konto) - Ten plan oferuje wszystkie podstawowe funkcje oraz do 5 darmowych wypłat z bankomatu. W tym planie przysługuje ci darmowa, przezroczysta karta, którą możesz dokonywać darmowych płatności na całym świecie.
 • N26 You - Ten plan oferuje darmowe płatności w dowolnej walucie bez dodatkowych opłat za wymianę walut. W ramach tego pakietu otrzymujesz nielimitowaną ilość wypłat z bankomatów miesięcznie w euro lub w obcych walutach oraz pakiet ubezpieczeniń. Koszt tego planu to 9.90 euro miesięcznie.
 • N26 Metal - Jest to kolejny plan oferowany przez bank N26. Oferuje on wszystko to, co plan N26. Oprócz tego otrzymujesz darmowe wypłaty gotówki na całym świecie, ubezpieczenie podróżne i ochronę przed zakupami, dedykowaną obsługę klienta oraz dostęp do loży na lotniskach. Plan ten kosztuje 16.90 euro miesięcznie.
 • N26 Business - Jest to idealne konto bankowe dla freelancerów i osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Korzystając z N26 Business, przysługuje Ci 0.1% cashback na wszystkie zakupy. Dodatkowo możesz korzystać z darmowych płatności kartą na całym świecie. Co ważne, ten plan jest DARMOWY!

Tabela porównująca plany N26

Standardowe konto N26Konto N26 YouKonto N26 Metal
€ 0,00 / miesiąc€ 9,90 / miesiąc€ 16,90 / miesiąc
Przezroczysta karta debetowaKolorowa karta debetowa18-gramowa metalowa karta
Do 3 bezpłatnych wypłat z bankomatów w strefie Euro Do 5 bezpłatnych wypłat z bankomatów w strefie EuroDo 8 bezpłatnych wypłat z bankomatów w strefie Euro
-Nieograniczona ilość darmowych wypłat Nieograniczona ilość darmowych wypłat
-Ubezpieczenie podróżne obejmujące: Leczenie + Podróż + Lot + BagażUbezpieczenie podróżne obejmujące: Leczenie + Podróż + Lot + Bagaż
-Ubezpieczenie lifestylowe obejmujące: Transport + Sporty Zimowe Ubezpieczenie Lifestyle Obejmujące: Transport + Sporty Zimowe + Wynajem samochodu + Smartfon
Do 2 subkont Do 10 subkontDo 10 subkont
-Współdzielone subkonta Współdzielone subkonta
-Ekskluzywne oferty partnerówEkskluzywne oferty partnerów
Wsparcie Chatbota Wsparcie ChatbotaWsparcie Chatbota
Livechat w aplikacjiLivechat w aplikacjiLivechat w aplikacji

Jak otworzyć konto w N26?

Otwarcie konta w banku N26 przebiega mniej więcej tak samo jak w innych bankach. Różnicą jest to, że cały proces odbywa się online. Aby założyć konto w N26 wykonaj poniższe kroki:

Krok 1. Pobierz aplikację N26

Aby otworzyć konto w N26 musisz najpierw pobrać aplikację. Jest ona dostępna zarówno w wersji przeglądarkowej jak i na urządzenia mobilne (iOS i Android). Następnie kliknij przycisk "Open Bank Account".

n26 jak założyć konto

Krok 2. Podaj swoje dane osobowe

Podczas rejestracji w N26 będziesz musiał podać swoje dane osobowe. Informacje, których wymaga N26 to:

 • Imię
 • Nazwisko
 • Email
 • Adres zamieszkania
 • Data urodzenia
 • Hasło
 • Numer telefonu
 • Kod promocyjny (jeśli posiadasz)

Po podaniu podstawowych informacji, będziesz musiał przejść przez kontrolę pod kątem przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML). W tym celu musisz podać również:

 • Płeć
 • Miejsce urodzenia
 • Narodowość
 • Zawód i branża
 • Kraj, w którym podlegasz opodatkowaniu
 • Numer identyfikacji podatkowej
n26 co to jest

Krok 3. Zaakceptuj warunki, wybierz plan i zweryfikuj e-mail

Kiedy już podasz wszystkie te informacje, będziesz musiał zgodzić się na regulamin i warunki użytkownia. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie adresu e-mail i wybranie jednego z trzech planów, które oferuje N26.

Krok 4. Zweryfikuj tożsamość w aplikacji

Następnym krokiem jest zweryfikowanie konta. Aby to zrobić, musisz przesłać do N26 selfie i zdjęcie dokumentu. Weryfikacja odbywa się w samej aplikacji i trwa około 30 sekund.

n26 weryfikacja

Krok 5. Sparuj swój smartfon

Po wykonaniu pierwszego i drugiego kroku, należy sparować smartfon z utworzonym kontem bankowym N26. Ważne jest, aby upewnić się, że numer telefonu, który wprowadziłeś w początkowym kroku jest poprawny, ponieważ otrzymasz na niego 4-cyfrowy kod weryfikacyjny. Numer można zmienić później, ale jeśli na tym etapie podałeś zły numer, nie będziesz miał możliwości potwierdzenia swojego konta.

bankowość mobilna

I to by było na tyle. Po założeniu konta pozostaje Ci tylko zamówić kartę N26 i poczekać na jej dostawę.

karta mastercard n26

W jakich krajach dostępne jest N26?

Usługa N26 jest obecnie dostępna dla obywateli następujących krajów Unii Europejskiej:

Austria, Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja (niedostępna dla mieszkańców DOM/TOM), Niemcy, Grecja, Islandia, Irlandia, Włochy, Liechtenstein, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i USA.

N26 zawiesiła swoją działalność w Wielkiej Brytanii w dniu 15 kwietnia 2020 roku.


Czy N26 jest bezpieczne?

Ponieważ N26 jest regulowanym bankiem, posiada niezbędne zabezpieczenia. N26 wykorzystuje szereg środków operacyjnych i technicznych, aby zapewnić Ci dodatkową kontrolę i bezpieczeństwo. Wśród nich znajdują się:

Bezpieczeństwo aplikacji

Aplikacja mobilna banku N26 oferuje pełną kontrolę nad kontem, co pozwala na ustawianie i zmianę limitów dziennych, resetowanie kodu PIN oraz włączanie i wyłączanie płatności zagranicznych lub internetowych. Możesz również spersonalizować swoją kartę zgodnie z własnymi preferencjami.

Logowanie odciskiem palca/identyfikacja twarzy

Aplikacja oferuje opcje logowania za pomocą odcisku palca i FaceID, dzięki czemu nie musisz wpisywać hasła za każdym razem gdy chcesz wejść do aplikacji.

Powiadomienia push

Ponadto użytkownik otrzymuje natychmiastowe powiadomienia o wszystkich działaniach wykonywanych na koncie N26. Nawet jeżeli ktoś ukradnie Twoją kartę, od razu będziesz wiedział, że złodziej próbuje z niej skorzystać.

Regulacje

Bank N26 jest regulowany przez niemieckie organy finansowe i autoryzowany przez Europejski Bank Centralny. Posiada wszystkie standardy bezpieczeństwa i kompetencje wymagane przez regulatorów. Co więcej, każdy depozyt do kwoty 100 000 € jest gwarantowany w ramach niemieckiego systemu ochrony depozytów.

Miliony użytkowników

N26 obsługuje ponad 5 milionów użytkowników. Ogólnie rzecz biorąc, bank ten posiada solidną reputację i zaufanie klientów.

Karta MasterCard

W przypadku zakupów online, korzystasz z Mastercard Secure Code, który umożliwia uwierzytelnianie dwuczynnikowe. Co więcej, karta ta obsługuje płatności online 3D Secure.


Wady i zalety N26

ZALETYWADY
Możliwość otwarcia konta bankowego przez Internet, bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdujesz
Wpłacanie gotówki może być kosztowne. N26 pozwala wypłacać gotówkę za darmo, ale wpłata gotówki kosztuje 1,5%.
Brak konieczności przedstawiania zaświadczeń o dochodachMożliwość przechowywania tylko jednej waluty
Zwolnienie z opłat za otwarcie kontaObsługa czatu może być czasami opieszała
Możliwość otworzenia konta bez opłat za jego prowadzenieW przypadku paszportów i kart pobytu z niektórych krajów, nie jest dozwolona wideo weryfikacja. W tych przypadkach klient musi wydrukować dokument weryfikacyjny i udać się do najbliższego urzędu pocztowego ze swoim dowodem tożsamości.
Integracja z TransferWise w celu przesyłania pieniędzy po przystępnych i konkurencyjnych stawkachBrak fizycznych oddziałów
Otrzymywanie natychmiastowych powiadomień o transakcjach dokonanych w aplikacjiBrak zleceń stałych
Darmowa karta debetowa MasterCardBrak możliwości korzystania z debetu
Możliwość dokonania do pięciu wypłat miesięcznie na bezpłatnym koncieObsługa klienta nie jest dostępna 24×7
Kontrola bezpieczeństwa aplikacji, umożliwiająca: zablokowanie karty, ograniczenie korzystania z karty za granicą, ograniczanie wydatków, podwójną weryfikację transakcji dokonywanych przez Internet, dzięki MasterCard Secure Code.N26 nie oferuje wszystkich rodzajów usług finansowych
Wskazuje najbliższe bankomaty w okolicyNie oferuje opcji inwestycyjnych, tak jak np. Revolut
Jest to bezpieczna i pewna aplikacja, spełniająca wymagania niemieckich i europejskich regulacji bankowych.

Posumowanie

Bank N26 jest ciekawym rozwiązaniem, które daje dostęp do sporej ilości usług bankowych po niskich kosztach. Platforma została stworzona głównie dla młodego pokolenia, które nie potrzebuje pełnej oferty bankowej. Firma nie powstała po to, by wyłudzać od klientów prowizje, tak jak inne tradycyjne banki. Karta debetowa N26 jest bezpośrednio połączona z kontem klienta i smartfonem, co sprawia, że korzystanie z niej jest banalnie proste. I chociaż jest to świetna, regulowana platforma bankowa, zalecamy aby nie trzymać na niej wszystkich oszczędności. Pomoże ci to uniknąć kłopotów w przypadku zamrożenia konta. Podstawowe konto w N26 jest zupełnie darmowe. Dlaczego więc nie spróbować?

Kategoria wpisu:
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star