Jak korzystać z ChatGPT? 

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 18 marca 2023
ikona autora biały
ChatGPT

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania tego artykułu tj 15 marca 2023 r. każdy może skorzystać z chata GPT za darmo. Jak założyć konto na Open.Ai? Jak korzystać z Chata? Jaka jest jego przyszłość? O tym piszemy poniżej! 

Czy korzystanie z ChatGPT jest darmowe?

Tak, podstawowa wersja jest całkowicie darmowa. Kontynuowanie działania OpenAI nie jest oczywiście bezpłatne. Obecnie szacuje się, że OpenAI wydaje około 3 milionów dolarów miesięcznie na dalsze prowadzenie ChatGPT, czyli około 100 000 dolarów dziennie. OpenAI ogłosiło również niedawno nową płatną wersję premium swojego chatbota o nazwie ChatGPT Plus, która od kilku dni jest dostępna. Jej cena wynosi 20 USD + VAT na miesiąc. 

Błąd sieci ChatGPT 

Wiele osób próbujących korzystać z ChatGPT otrzymywało powiadomienie o braku takiej możliwości. Taka sytuacja powstała ze względu na koszty uruchomienia, a OpenAI ogranicza dostęp do programu, gdy jego serwery są „wyczerpane”. Czekanie na poprawne działanie może zająć nawet kilka godzin. Spośród wszystkich problemów, przed którymi obecnie stoi ChatGPT, jest to największa przeszkoda powstrzymująca ludzi przed częstszym korzystaniem z niego.

Czy musisz pobrać ChatGPT?

ChatGPT jest dostępny za pośrednictwem strony internetowej, więc nie ma potrzeby jego pobierania. OpenAI nie wydało jeszcze oficjalnej aplikacji, mimo że sklepy z aplikacjami są pełne jego fałszywych wersji. Pamiętaj, że nie są to oficjalne aplikacje ChatGPT.

Istnieje jednak kilka sposobów instalacji ChatGPT. Najpierw możesz przejść do witryny ChatGPT i zapisać ją jako aplikację Windows za pośrednictwem Edge. Przejdź do witryny, kliknij menu wielokropka i najedź kursorem na Aplikacje. Wybierz opcję  Zainstaluj tę witrynę jako aplikację,  aby załadować ChatGPT ze swojego komputera.

Możesz także pobrać kod źródłowy ChatGPT z GitHub, ale pamiętaj, że wymaga to trochę wiedzy technicznej, aby aplikacja działała.

Jak korzystać z ChatGPT

Strona internetowa ChatGPT jest prosta i zawiera obszar do wypełnienia wyników oraz pole tekstowe na dole strony, w którym użytkownicy mogą wpisać zapytanie. Co ciekawe - sam ChatGPT jest bardzo precyzyjny pod względem budowy treści, jednak jej jakość nie jest jeszcze na poziomie bardzo dobrym. Możemy tworzyć w nim niemal każdą formę wypowiedzi - od wpisu na bloga, po wiersz. Przykładowo, spytałem ChatGPT o to, “Czym jest rasa psów Border Collie”.  W ramach tego uzyskałem odpowiedź:

“Border Collie to rasa psów pasterskich, wywodząca się z Wielkiej Brytanii. Jest to pies średniej wielkości, o umięśnionej sylwetce, charakteryzujący się dużą inteligencją, energią oraz wytrzymałością.

Border Collie jest uważany za jedną z najinteligentniejszych ras psów na świecie. Są to psy bardzo zwinne, szybkie i wrażliwe na sygnały dźwiękowe i wzrokowe. Ich umiejętności pasterskie są niezwykłe - potrafią kontrolować ruchy innych zwierząt, takich jak owce, na dużych obszarach pastwisk.

Charakterystyczne dla Border Collie są też ich potrzeby ruchowe i intelektualne. Są to psy bardzo aktywne, które wymagają regularnej aktywności fizycznej i umysłowej. Bez odpowiedniego wysiłku fizycznego i intelektualnego mogą stać się niespokojne i niszczycielskie. [...]” 

  Stwierdziłem, że warto pobawić się z nim słowem, więc zleciłem mu napisanie wiersza o psie Border Colie, który wabi się Zelda. Oto wynik: 

“Zelda, Border Collie to pies,

Który w pastwiskach czuje się jak w niebie.

Błyskawiczny w ruchu, zwinny jak żaden,

Nieustraszony przed owcami, to jego pasja.

Zelda, Border Collie to rasa wyjątkowa,

Inteligentna, energiczna i bardzo skora

Do nauki, zabawy i wspólnej pracy,

Zawsze gotowa na nowe wyzwania.

Wpatrzony w oczy, z czujnym spojrzeniem,

Czeka na każde polecenie,

Gotowy, by spełnić każdą zachciankę,

By zadowolić swojego pana.

Zelda, Border Collie, w jego krwi

Tętni pasja, praca i miłość do życia.

Niechaj zawsze będzie radosny i zdrowy,

Bo zawsze jest w sercach swoich właścicieli.“

Jak widać powyżej, ChatGPT zna budowę wiersza co do zwrotek i sporadycznych rymów. Jest to jednak nadal poziom daleki od dobrego. 

Ponadto pamiętajmy o tym, że ChatGPT ma ograniczoną wiedzę na temat wydarzeń na świecie po 2021 roku. 

Jak zarejestrować konto OpenAI?

Korzystanie z chatbota ChatGPT jest dość proste, ponieważ wszystko, co musisz zrobić, to wpisać tekst i otrzymać informacje zwrotną. Jednak OpenAI wymaga przed tym procesem założenia konta, więc jeśli go nie masz, będziesz musiał się zarejestrować. Masz możliwość wybrania łatwego logowania za pomocą konta Google lub Microsoft. Jeśli masz inny rodzaj wiadomości e-mail, możesz wprowadzić go ręcznie. Następnie musisz wprowadzić numer telefonu; pamiętaj jednak, że musi on być prawdziwy, ponieważ za kilka chwil otrzymasz smsem kod, który wpisujesz na stronie rejestracji, aby zakończyć konfigurację.

O co możesz zapytać GPT?

Od czasu jego uruchomienia ludzie eksperymentowali z zadaniami, aby sprawdzić wszystko, co chatbot może, a czego nie może zrobić — niektóre wyniki były oszałamiające. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, czego od niego oczekujesz. Na początek spróbuj użyć go do napisania szablonu posta na blogu, a nawet bloków kodu, jeśli jesteś programistą. Jako copywriter widzę błędy notorycznie popełniane przez ten program. Podstawowe z nich to powtórzenia wyrazowe, często “zapychanie” treści rzeczami mało wartościowymi, czy cykliczny brak źródeł przekazywanych informacji. Niezależnie od tego, czy uważasz, że ChatGPT jest niesamowitą technologią, czy doprowadzi do zniszczenia Internetu, jaki znamy, warto samemu spróbować, aby zobaczyć to, do czego jest zdolny. Pamiętaj, że OpenAI ma pewne zabezpieczenia, które mają chronić ludzi przed ich “kreatywnymi” pomysłami i pytaniami. W praktyce oznacza to, że wszelkie pytania, które są nienawistne, seksistowskie, rasistowskie lub w jakikolwiek sposób dyskryminujące, są generalnie zabronione.

Czy GPT może być używany do pisania esejów?

Korzystanie z ChatGPT było pełne kontrowersji, a wielu obserwatorów zastanawiało się, jak moc sztucznej inteligencji zmieni wszystko, od wyszukiwarek po pisanie powieści. Pisanie esejów dla studentów, czy uczniów w szkole jest jednym z najbardziej oczywistych przykładów sytuacji, w których ChatGPT może stać się problemem. W Stanach Zjednoczonych nauczyciele, szkolni administratorzy i programiści już znajdują różne sposoby obejścia tego problemu i zakazują używania ChatGPT w szkołach. Co o tym sądzę? Wystarczy kazać pisać studentom wypracowanie w czasie zajęć (na podstawie załączonego materiału) - to pozwoli sprawdzić jego zdolności twórcze. Banowanie ChataGPT w szkołach, a następnie zlecenie wypracowań do domu mija się z celem. Obecnie powstają programy, które mają badać, czy tekst został napisany przez AI. Niestety są one w tym momencie nadal w powijakach. 

Czy GPT zastąpi Google?

Google od dziesięcioleci próbuje dokonać tego, co zrobił ChatGPT w ciągu ostatniego roku. Gdy OpenAI zdobył potężną popularność, to  w odpowiedzi firma Google ogłosiła, że ​​będzie powoli wdrażać swoją konkurencyjną sztuczną inteligencję Google Bard, która z czasem zostanie zintegrowana z wyszukiwarką. Spodziewamy się , że w nadchodzących miesiącach pojawi się więcej alternatyw dla ChatGPT. Bard jest testowany przez Google, a jego niedawny błąd dotyczący kosmicznego teleskopu Jamesa Webba kosztował firmę ponad 120 mld dol. W praktyce pierwsza publiczna wersja demonstracyjna Bard pokazała niedokładną odpowiedź, która została obalona przez pierwszy wynik wyszukiwania, sugerując, że ChatGPT i jego pochodne nie zastąpią w najbliższym czasie tradycyjnych wyszukiwarek.

Co Chat ma wspólnego z Microsoft Bing?

Microsoft ogłosił, że wprowadza ChatGPT do Bing, a także pełną przeglądarkę Edge. W przeciwieństwie do aplikacji ChatGPT,  ulepszona wersja może uwzględniać najnowsze informacje, podczas gdy ChatGPT może podsumować tylko informacje sprzed kilku lat. Chociaż ChatGPT zbliża się do Bing i Edge, to w praktyce trwałego połączenia programów jeszcze nie ma. Microsoft ma dostępną listę oczekujących Bing ChatGPT , która podobno przekroczyła milion rejestracji w ciągu pierwszych 48 godzin. Raporty mówią, że Microsoft wprowadza teraz tę funkcję dla wybranych użytkowników, więc spodziewamy się pełnej wersji w nadchodzących miesiącach.

Jaka jest przyszłość GPT?

Nie ma wątpliwości, że świat technologii ma obecnie obsesję na punkcie ChatGPT, która nie zwalnia w najbliższym czasie. Największy rozwój będzie dotyczył integracji ChatGPT z innymi aplikacjami. Microsoft podobno zainwestował w ChatGPT wiele miliardów dolarów, które powoli mają się zwracać. Ponieważ ChatGPT jest teraz dostępny w Bing, to tylko kwestia czasu, zanim zobaczymy ChatGPT i inne technologie OpenAI w aplikacjach takich jak PowerPoint i Word. Sztuczna inteligencja nie jest doskonała i popełnia pewne błędy, jednak mam nadzieję, że z biegiem czasu zostaną one wyeliminowane, a uczenie maszynowe pozwoli nam, jako społeczeństwu wskoczyć na wyższy poziom gospodarczy, emocjonalny i technologiczny! 

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Złoto na nowych szczytach, jaka będzie jego przyszłość?

Złoto przełamało psychologiczny poziom 2 000 USD! Poszukiwanie bezpiecznej przystani dla kapitału inwestycyjnego to niekończący się proces, w którym pieniądze są przenoszone z jednego aktywa na drugie, w celu utrzymania wartości kapitału, a najlepiej jej zwiększenia. Złoto w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazało się wzorowym wzrostem - cena tego towaru zyskała ponad 24%. W tym […]

Rosnące stopy procentowe zawsze prowadziły do krachu giełdowego

W tej chwili akcje są mniej więcej na plusie. Jak na razie jest to powściągliwy wzrost, ale z czasem może się to zmienić. Wszystko obecnie kręci się wokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. My jednak dziś chcemy się skupić na obecnym cyklu stóp procentowych. I pokazać, co działo się z rynkiem akcji w przeszłości, gdy Fed […]

Swift chwali się wynikami pilotażu blockchaina dla danych z działań korporacyjnych

Międzybankowa kooperatywa Swift z powodzeniem zakończyła swój pilotażowy program działań korporacyjnych oparty na blockchainie, opisując go jako "przekonujące rozwiązanie". Pilotaż - przeprowadzony z sześcioma uczestnikami branży papierów wartościowych, w tym American Century Investments, Citi i Northern Trust - miał na celu zbadanie sposobów zmniejszenia kosztownych ograniczeń związanych z komunikowaniem istotnych wydarzeń korporacyjnych inwestorom. W wyniku […]

Amerykańscy scenarzyści porównują AI do plagiatu

Writers Guild of America East (WGA) stwierdziła, że algorytmy sztucznej inteligencji nie powinny być wykorzystywane do pisania. The WGA’s proposal to regulate use of material produced using artificial intelligence or similar technologies ensures the Companies can’t use AI to undermine writers’ working standards including compensation, residuals, separated rights and credits. #WGAStrong 🧵 1/7 — Writers […]

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star