Meta AI stworzyła konkurenta dla DeepMind AlphaFold

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 3 listopada 2022
ikona autora biały
meta ai białka

Naukowcy z Meta AI udostępnili "model języka białkowego" ESM-2 z 15 miliardami parametrów oraz bazę ESM Metagenomic Atlas z ponad 600 milionami metagenomicznych struktur predykcyjnych.

Białka są złożonymi cząsteczkami składającymi się nawet z 20 rodzajów aminokwasów i pełnią w organizmach wszelkie funkcje biologiczne. Są one składane w złożone trójwymiarowe struktury, których kształt bezpośrednio wpływa na sposób ich działania.

Określenie rodzaju związku pozwala naukowcom zrozumieć, jak funkcjonują białka. Ponadto dane o kształcie pomagają im znaleźć sposoby naśladowania, modyfikowania lub przeciwdziałania tym zachowaniom.

Nie można wziąć wzorów aminokwasów i od razu określić ostatecznej struktury, a symulacje i eksperymenty są czasochłonne.

Meta AI powiedziała, że sieć neuronowa ESM-2 to duży model językowy zaprojektowany do "badania wzorców ewolucyjnych i tworzenia dokładnych przewidywań związków bezpośrednio z sekwencji białka".

meta ai
źródło: Meta AI

System przetwarza sekwencje genów wykorzystując technikę samouczenia zwaną maskowanym modelowaniem języka.

Naukowcy twierdzą, że wytrenowali algorytm na tablicy sekwencji milionów naturalnych białek. W dokumencie możemy przeczytać:

W tym podejściu model musi poprawnie uzupełnić słowa we fragmencie tekstu, np. 'To __ or not , that is '. Wyszkoliliśmy model językowy, aby wypełnić luki w sekwencjach białek, takich jak 'GL_KKE_AHY_G' wśród milionów różnych związków.

źródło: Meta AI

ESM-2 - co to?

ESM-2 jest największą i najbardziej wydajną siecią neuronową tego typu. Według naukowców algorytm jest 60 razy szybszy niż inne zaawansowane systemy, takie jak AlphaFold firmy DeepMind.

Algorytm pomógł zbudować Atlas Metagenomiczny ESM, przewidując 617 milionów struktur z bazy danych białek MGnify90 w ciągu zaledwie dwóch tygodni na klastrze złożonym z 2000 jednostek GPU. Symulacja związku składającego się z 384 aminokwasów zajęłaby 14,2 sekundy na jednej karcie graficznej Nvidia V100.

Przy dzisiejszych narzędziach obliczeniowych przewidywanie struktury setek milionów białek może zająć lata. Nawet przy wykorzystaniu zasobów dużej instytucji badawczej. Aby dokonywać predykcji w skali metagenomiki, przełom w szybkości przewidywania jest krytyczny.

Meta AI ma nadzieję, że ESM-2 i Atlas Metagenomiczny ESM przyczynią się do rozwoju nauki i pomogą ekspertom badającym historię ewolucji lub zwalczającym choroby i zmiany klimatyczne. Naukowcy dodają:

Badamy również sposoby zastosowania modeli językowych do opracowania nowych białek i pomocy w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych i środowiskowych.

Przypomnijmy, że w lipcu algorytm AlphaFold firmy DeepMind przewidywał niemal każdy znany nauce związek występujący w roślinach, bakteriach i zwierzętach.

W tym samym miesiącu naukowcy z MIT opracowali EquiBind, model głębokiego uczenia, który łączy cząsteczki z białkami w tworzeniu leków 1200 razy szybciej niż jego odpowiedniki.

W lipcu 2021 roku sztuczna inteligencja z DeepMind wymodelowała 20 tysięcy struktur ludzkich białek.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star