Meta opublikowała badania nad „dekoderem mózgu”, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do przekształcania myśli w mowę.
(1/3) Historically, decoding speech from brain activity has mostly benefited from invasive methods. In this new model, Meta AI researchers @JeanRemiKing, @honualx, @c_caucheteux, Ori Kabeli and Jérémy Rapin show how AI can now efficiently do this using noninvasive brain signals. pic.twitter.com/CBrGb2Xab0
— Meta AI (@MetaAI) August 31, 2022
Jak twierdzą twórcy, ich metoda opiera się na nieinwazyjnych metodach rejestracji aktywności mózgu. Badacze zastosowali elektroencefalografię (EEG) i magnetoencefalografię (MEG), wykorzystując zewnętrzne czujniki.
Zespół wykorzystał je do zebrania ponad 150 godzin nagrań od 169 zdrowych ochotników, aby wytrenować algorytm. Twórcy zauważyli, że EEG i MEG są mniej niezawodne niż czujniki wszczepiane do mózgu. Dlatego musieli zebrać więcej danych, aby poprawić dokładność modelu AI.
Algorytm rejestrował reakcje mózgu uczestników na audiobooki i pojedyncze frazy w języku angielskim i holenderskim. Następnie wyodrębniał z tekstu odpowiednie słowa i kompilował „słownik”, z którego uruchamiany był proces odwrotny – dekodowanie myśli i przekształcanie ich w tekst.
Według badaczy, dokładność algorytmu osiągnęła 73% przy użyciu zestawu 793 słów powszechnie używanych w życiu codziennym.
Naukowcy wierzą, że ich rozwój pomoże nie tylko milionom ludzi, którzy stracili zdolność mówienia i pisania, ale także w badaniu ludzkiego mózgu.
W przyszłości badacze planują zwiększyć początkowe słownictwo algorytmu, dzięki czemu będzie on w stanie dokładniej identyfikować słowa.
Co jeszcze słychać w Meta?
Przypomnijmy, że Meta w sierpniu odsłoniła chatbota o 175 mld parametrów. Niespełna tydzień po premierze wirtualny chatbot został oskarżony o antysemityzm i znielubiony przez Facebooka.
W lipcu badacze z firmy Meta opracowali algorytm Sphere AI do sprawdzania faktów w Wikipedii.
W tym samym miesiącu gigant technologiczny odsłonił swój model sztucznej inteligencji NLLB-200 do tłumaczeń online. Algorytm obsługuje 200 języków, także tych mniej rozpowszechnionych.