Meta opracowała Sphere, algorytm sztucznej inteligencji, który automatycznie sprawdza przypisy do Wikipedii. Może również sugerować alternatywne rozwiązania, jeśli dany fragment okaże się niedokładny.
(1/2) Today, we're announcing the first model capable of automatically verifying hundreds of thousands of citations at once. Read more: https://t.co/c0nnvhuQx7 pic.twitter.com/UTSEYUmCRZ
— Meta AI (@MetaAI) July 11, 2022
Sphere wykorzystuje model transformacji Natural Language Understanding Unit (NLU), który próbuje zrozumieć różne relacje słów i fraz w zdaniu.
Baza danych Sphere składa się ze 134 milionów stron internetowych. Algorytm rozumienia języka naturalnego analizuje przypisy w artykułach encyklopedycznych i szuka pojedynczego źródła do weryfikacji każdego stwierdzenia.
Według firmy, Sphere może analizować "dziesiątki tysięcy" cytatów jednocześnie. Meta , że encyklopedia elektroniczna jest wypełniona 17.000 artykułami naraz, zawierającymi wiele przypisów, które trudno jest sprawdzić ręcznie.
Aby zobrazować potęgę AI, Meta pokazał przykład niepełnego cytatu znalezionego przez model na stronie Wikipedii o rdzennie amerykańskim ludzie z plemienia Blackfeet. W dziale "Famous Figures" (w angielskiej wersji artykułu) wymieniony jest Joe Hipp, pierwszy członek narodu, który walczył o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej WBA.
Na podlinkowanej stronie internetowej nie można było jednak znaleźć potwierdzenia tego faktu. Przeszukując bazę danych Sphere, model zidentyfikował bardziej odpowiedni cytat w artykule z 2015 roku w Great Falls Tribune. W algorytmie zwrócono uwagę na następujący fragment:
W 1989 roku, pod koniec swojej kariery, [Marvin] Camel walczył z Joe Hippem z Blackfeet Nation. Hipp, który stał się pierwszym rdzennym Amerykaninem, który zmierzył się z mistrzem świata w wadze ciężkiej, powiedział, że walka była jedną z najdziwniejszych w jego karierze.
Odnaleziony fragment nie wspomina bezpośrednio o boksie. Według twórców, Sphere znalazł odpowiednie odniesienie dzięki zdolnościom posługiwania się językiem naturalnym.
Firma wierzy, że narzędzie pomoże w przyszłości zwalczać dezinformację na Facebooku. Twórcy modelu powiedzieli:
Bardziej ogólnie, mamy nadzieję, że nasza praca może być wykorzystana do fact-checkingu i poprawy ogólnej wiarygodności informacji w internecie.
Ponadto Meta planuje stworzyć platformę, którą edytorzy Wikipedii będą mogli wykorzystać do systematycznego sprawdzania i poprawiania przypisów.
Kod źródłowy modelu jest dostępny na GitHubie. Przypomnijmy, że w lipcu Meta zaprezentowała tłumacza AI, który obsługuje 200 języków. W kwietniu gigant technologiczny ogłosił opracowanie modelu języka open-source OPT-175B.