Meta stworzyła AI do sprawdzania faktów w Wikipedii

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 lipca 2022
ikona autora biały
meta facebook

Meta opracowała Sphere, algorytm sztucznej inteligencji, który automatycznie sprawdza przypisy do Wikipedii. Może również sugerować alternatywne rozwiązania, jeśli dany fragment okaże się niedokładny.

Sphere wykorzystuje model transformacji Natural Language Understanding Unit (NLU), który próbuje zrozumieć różne relacje słów i fraz w zdaniu.

Baza danych Sphere składa się ze 134 milionów stron internetowych. Algorytm rozumienia języka naturalnego analizuje przypisy w artykułach encyklopedycznych i szuka pojedynczego źródła do weryfikacji każdego stwierdzenia.

Według firmy, Sphere może analizować "dziesiątki tysięcy" cytatów jednocześnie. Meta , że encyklopedia elektroniczna jest wypełniona 17.000 artykułami naraz, zawierającymi wiele przypisów, które trudno jest sprawdzić ręcznie.

Jak działa nowy algorytm?

Aby zobrazować potęgę AI, Meta pokazał przykład niepełnego cytatu znalezionego przez model na stronie Wikipedii o rdzennie amerykańskim ludzie z plemienia Blackfeet. W dziale "Famous Figures" (w angielskiej wersji artykułu) wymieniony jest Joe Hipp, pierwszy członek narodu, który walczył o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej WBA.

Na podlinkowanej stronie internetowej nie można było jednak znaleźć potwierdzenia tego faktu. Przeszukując bazę danych Sphere, model zidentyfikował bardziej odpowiedni cytat w artykule z 2015 roku w Great Falls Tribune. W algorytmie zwrócono uwagę na następujący fragment:

W 1989 roku, pod koniec swojej kariery, [Marvin] Camel walczył z Joe Hippem z Blackfeet Nation. Hipp, który stał się pierwszym rdzennym Amerykaninem, który zmierzył się z mistrzem świata w wadze ciężkiej, powiedział, że walka była jedną z najdziwniejszych w jego karierze.

Odnaleziony fragment nie wspomina bezpośrednio o boksie. Według twórców, Sphere znalazł odpowiednie odniesienie dzięki zdolnościom posługiwania się językiem naturalnym.

Firma wierzy, że narzędzie pomoże w przyszłości zwalczać dezinformację na Facebooku. Twórcy modelu powiedzieli:

Bardziej ogólnie, mamy nadzieję, że nasza praca może być wykorzystana do fact-checkingu i poprawy ogólnej wiarygodności informacji w internecie.

Ponadto Meta planuje stworzyć platformę, którą edytorzy Wikipedii będą mogli wykorzystać do systematycznego sprawdzania i poprawiania przypisów.

Kod źródłowy modelu jest dostępny na GitHubie. Przypomnijmy, że w lipcu Meta zaprezentowała tłumacza AI, który obsługuje 200 języków. W kwietniu gigant technologiczny ogłosił opracowanie modelu języka open-source OPT-175B.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Te akcje spadły o kilkadziesiąt procent od swoich rekordów - Czy to czas, aby je kupić?

Przy niepokojących poziomach inflacji i rosnących stopach procentowych, które wprowadzają na rynek niedźwiedzie nastroje, ostatnie miesiące były trudne dla inwestorów skoncentrowanych na technologii, co widać na wykresie indeksu Nasdaq 100. Tymczasem rynki akcji prawdopodobnie pozostaną niestabilne. Jednak silne spółki będą w stanie przetrwać trudne czasy, a obecna seria problemów makroekonomicznych doprowadziła do obniżenia wycen niektórych […]

Inwestowanie w drony - Wszystko, co musisz wiedzieć

W dzisiejszych czasach ogólnej niepewności, kiedy większość konserwatywnych aktywów nie jest w stanie utrzymać swojej wartości, nie mówiąc już o generowaniu zysków, musimy szukać innych, alternatywnych sposobów inwestowania. Jedną z takich okazji może być rynek dronów, który w ostatnich latach znacząco się rozwija, a także przeszedł duże zmiany legislacyjne. W tym artykule przyjrzymy się bliżej […]

Jakie są alternatywy dla ChatGPT? 

Od momentu uruchomienia, ChatGPT stał się popularnym chatbotem opartym na sztucznej inteligencji i opracowanym przez OpenAI. Umożliwia on użytkownikom uzyskiwanie szczegółowych i ludzkich odpowiedzi na różnorodne pytania. ChatGPT nie tylko udostępnia użytkownikom linki, ale także potrafi rozwiązywać skomplikowane problemy i dostarczać zniuansowanych informacji, co może całkowicie zmienić sposób, w jaki ludzie będą korzystać z wyszukiwarek. […]

Jak korzystać z ChatGPT? 

Do tej pory prawdopodobnie słyszałeś o ChatGPT, prototypie chatbota ogólnego przeznaczenia, na punkcie którego internet ma obecnie obsesję. Szybko stał się dominującym przykładem wpływu treści generowanych przez sztuczną inteligencję w przyszłości, pokazując, jak potężne mogą być te narzędzia. Jest tworzony przez OpenAI, czyli dobrze znanego z opracowania generatora tekstu na obraz DALL-E. Na dzień pisania […]

Programy AI do obrabiania filmów 

Potrzebujesz świetnej, wysokiej jakości filmów, ale brakuje Ci umiejętności lub cierpliwości do edycji? A może uważasz, że programy do edytowania są żmudne i czasochłonne? Dlaczego by zatem nie pozwolić, aby sztuczna inteligencja wykonała za Ciebie te ciężkie zadania? Nie jest tajemnicą, że edycja wideo wymaga wysiłku – od zawsze był to długi i pracochłonny proces. […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star