Meta stworzyła AI do sprawdzania faktów w Wikipedii

ikona publikacji - ciemny
Opublikowano: 12 lipca 2022
ikona autora biały
meta facebook

Meta opracowała Sphere, algorytm sztucznej inteligencji, który automatycznie sprawdza przypisy do Wikipedii. Może również sugerować alternatywne rozwiązania, jeśli dany fragment okaże się niedokładny.

Sphere wykorzystuje model transformacji Natural Language Understanding Unit (NLU), który próbuje zrozumieć różne relacje słów i fraz w zdaniu.

Baza danych Sphere składa się ze 134 milionów stron internetowych. Algorytm rozumienia języka naturalnego analizuje przypisy w artykułach encyklopedycznych i szuka pojedynczego źródła do weryfikacji każdego stwierdzenia.

Według firmy, Sphere może analizować "dziesiątki tysięcy" cytatów jednocześnie. Meta , że encyklopedia elektroniczna jest wypełniona 17.000 artykułami naraz, zawierającymi wiele przypisów, które trudno jest sprawdzić ręcznie.

Jak działa nowy algorytm?

Aby zobrazować potęgę AI, Meta pokazał przykład niepełnego cytatu znalezionego przez model na stronie Wikipedii o rdzennie amerykańskim ludzie z plemienia Blackfeet. W dziale "Famous Figures" (w angielskiej wersji artykułu) wymieniony jest Joe Hipp, pierwszy członek narodu, który walczył o tytuł mistrza świata wagi ciężkiej WBA.

Na podlinkowanej stronie internetowej nie można było jednak znaleźć potwierdzenia tego faktu. Przeszukując bazę danych Sphere, model zidentyfikował bardziej odpowiedni cytat w artykule z 2015 roku w Great Falls Tribune. W algorytmie zwrócono uwagę na następujący fragment:

W 1989 roku, pod koniec swojej kariery, [Marvin] Camel walczył z Joe Hippem z Blackfeet Nation. Hipp, który stał się pierwszym rdzennym Amerykaninem, który zmierzył się z mistrzem świata w wadze ciężkiej, powiedział, że walka była jedną z najdziwniejszych w jego karierze.

Odnaleziony fragment nie wspomina bezpośrednio o boksie. Według twórców, Sphere znalazł odpowiednie odniesienie dzięki zdolnościom posługiwania się językiem naturalnym.

Firma wierzy, że narzędzie pomoże w przyszłości zwalczać dezinformację na Facebooku. Twórcy modelu powiedzieli:

Bardziej ogólnie, mamy nadzieję, że nasza praca może być wykorzystana do fact-checkingu i poprawy ogólnej wiarygodności informacji w internecie.

Ponadto Meta planuje stworzyć platformę, którą edytorzy Wikipedii będą mogli wykorzystać do systematycznego sprawdzania i poprawiania przypisów.

Kod źródłowy modelu jest dostępny na GitHubie. Przypomnijmy, że w lipcu Meta zaprezentowała tłumacza AI, który obsługuje 200 języków. W kwietniu gigant technologiczny ogłosił opracowanie modelu języka open-source OPT-175B.

Kategoria wpisu:

Podobne tematy

Revolut stworzy kryptowalutowy hub na Cyprze

Firma fintech Revolut rozpoczęła tworzenie nowego hubu kryptowalutowego na Cyprze, aby dostosować się do zasad lokalnego regulatora CySEC. Informacje o tym pojawiają się w lokalnych mediach. Hub pozwoli systemowi płatności na przeprowadzanie transakcji kryptowalutowych w UE. Przedstawiciele Revolut powiedzieli, że wspierają ścisłe środki ochrony klienta zaproponowane przez CySEC, aby zapobiec wszelkim rodzajom nadużyć na rynku […]

Chińscy giganci technologiczni przekazali władzom dane o algorytmach

Chińscy giganci technologiczni podzielili się szczegółami swoich algorytmów z regulatorami tego kraju. Informację na ten temat podał serwis CNBC. Chińska Administracja ds. Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała listę 30 algorytmów wraz z krótkim opisem ich przeznaczenia od firm, w tym opracowań gigantów technologicznych, takich jak Alibaba i Tencent. Według dokumentu algorytm firmy ByteDance dla chińskiej wersji TikTok […]

Hyundai utworzy instytut sztucznej inteligencji i robotyki

Hyundai ogłosił utworzenie fundacji Boston Dynamics AI Institute, która ma promować badania nad sztuczną inteligencją i robotyką. We are launching the @BostonDynamics AI institute to recruit talents in diverse areas such as #ArtificialIntelligence and robotics research through e.g. partnerships with universities. Learn more: https://t.co/gQpkX6NEA7 #HyundaiXbostondynamics pic.twitter.com/cmbJNIY3GS — Hyundai Worldwide (@Hyundai_Global) August 12, 2022 Organizacją pokieruje […]

Revolut uruchomi krypto usługi na Cyprze

Firma fintech Revolut otrzymała pozwolenie od Cypryjskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (CYSEC) na oferowanie usług kryptowalutowych w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG). Informację na ten temat podał serwis CoinDesk. Dostęp do produktów firmy będzie miało 17 mln klientów w EOG. Według Revolut, wybór jurysdykcji jest podyktowany głębokim reżimem regulacyjnym. Wyspiarski stan wcześniej przyciągnął kryptokompanie takie […]

ICO i STO - nowoczesne rozwiązania do gromadzenia kapitału

W obecnych niepewnych czasach wiele osób poszukuje sposobu do zwiększenia swoich zarobków, przeciwdziałania szkodliwej dla zgromadzonych oszczędności inflacji, czy też rozpoczęcia bądź rozwinięcia własnego projektu. Jednymi z ciekawszych sposobów na ostatni z wymienionych mogą być emisje ICO i STO, czyli coinów i tokenów bezpośrednio powiązanych z tak modnymi aktualnie kryptowalutami, smart kontraktami i blockchainem. Jeśli […]
0 0 Głosy
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
© FintechPortal.pl 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone
star