Obecnie AI staje się głównym trendem, głównie dzięki Chat GPT, który wprowadza całą branżę do głównego nurtu. A wraz z tym logicznie rosną możliwości inwestycyjne. W końcu rozwój AI nie jest możliwy bez mocy obliczeniowej, a powstają coraz to nowe narzędzia i produkty.
Jednocześnie warto pamiętać, że AI w różnych formach istnieje już od jakiegoś czasu. Chat GPT to tylko wierzchołek góry lodowej, którą widzimy. A to za sprawą całego szumu wokół tego projektu. W dzisiejszym artykule skupimy się na akcjach związanych z AI. Najpierw jednak sprawdźmy po krótce jak firmy wykorzystują sztuczną inteligencję.
Jaki jest cel sztucznej inteligencji?
Sztuczna inteligencja tworzona jest za pomocą uczenia maszynowego, które polega na trenowaniu danego systemu za pomocą ogromnych ilości danych. Następnie AI sama wyciąga wnioski na temat nowych danych, których nigdy wcześniej nie widziała. Najprostszym przykładem jest system przeznaczony do wykrywania obiektów na zdjęciach. Obrazy z obiektami są dostarczane do systemu, który uczy się jak wykrywać te obiekty na innych obrazach. Im więcej obiektów AI nauczy się wykrywać, tym dokładniejszy staje się system detekcji.
Firmy technologiczne wykorzystują AI głównie na dwa sposoby. Po pierwsze, aby usprawnić swoje dotychczasowe działania. Na przykład poprzez aplikacje o wysokim profilu. Następnie włączając robotykę, samojezdne samochody i wirtualnych asystentów. Google wykorzystuje AI do filtrowania spamu dla użytkowników Gmaila. To akurat jest coś, z czego wiele osób może nawet nie zdawać sobie sprawy. Amazon z kolei wykorzystuje AI do rekomendowania produktów klientom. Netflix używa AI do sterowania rekomendacją treści.
Nie ma zbyt wielu dużych firm zajmujących się tylko rozwojem AI. Na przykład twórca Chat GPT, OpenAI, nie jest spółką giełdową. Można jednak inwestować w akcje, bez których AI nie może istnieć. Dlatego trzeba szukać producentów sprzętu, oprogramowania i usług, które są potrzebne tym technologiom.
Akcje Nvidia
Firma produkująca układy graficzne Nvidia wykorzystała boom na AI, a jej karty graficzne stały się de facto standardem w centrach danych na całym świecie. Faza uczenia maszynowego wymaga dużej mocy obliczeniowej. Druga faza, w której AI już dedukuje wnioski ze zdobytej wiedzy, nieco mniej. Ale nadal moc obliczeniowa jest nieodłącznie potrzebna do ich funkcjonowania.
Biznes centrów danych Nvidii stanowi stale rosnący udział w całkowitym przychodzie. W 2022 roku firma osiągnęła szczytowy poziom przychodów w segmencie gier. Karty graficzne Nvidii są wykorzystywane w szerokim zakresie zastosowań w centrach danych. Nvidia wprowadziła właśnie nowy zestaw platform inferencyjnych (dedukcyjnych) zaprojektowanych specjalnie dla generatywnej AI.
Samochody samojezdne to kolejny obszar działalności. Nvidia opracowuje platformy, w tym sprzęt i oprogramowanie, które mogą zasilać funkcje wspomagania kierowcy, jak również w pełni autonomiczną jazdę. Samochód samojezdny musi przetwarzać ogromne ilości danych z wielu czujników i kamer w czasie rzeczywistym, wykrywać obiekty takie jak piesi i inne pojazdy oraz podejmować złożone decyzje. To wszystko wymaga dużej mocy obliczeniowej, którą właśnie oferuje Nvidia.
Akcje IBM
Akcje IBM to jedne z najstarszych akcji informatycznych. Wspomniana spółka technologiczna jest producentem sprzętu, oprogramowania i usług dla dużych klientów korporacyjnych. Jej systemy komputerowe typu mainframe są nadal obecne w niektórych branżach. Regularnie podpisuje wieloletnie umowy technologiczne o wartości setek milionów dolarów.
Strategia IBM polega na wykorzystaniu technologii w sposób, który rozszerza ludzką inteligencję. Zwiększają wydajność lub zmniejszają koszta. W branży opieki zdrowotnej technologia AI firmy IBM jest wykorzystywana do tworzenia zindywidualizowanych planów opieki, przyspieszenia procesu wprowadzania nowych leków na rynek oraz poprawy jakości opieki. IBM wykorzystuje AI również dzięki przejęciu firmy Promontory Financial Group. Sztuczna inteligencja pomaga klientom w zachowaniu zgodności finansowej.
Chociaż rynek produktów i usług AI jest rozdrobniony, IBM jest liderem. Firma badająca rynek, IDC, sklasyfikowała IBM jako lidera platform oprogramowania AI, z 13,7% udziałem w rynku w 2020 r. IBM jest obecnie uważany za coś w rodzaju reliktu przeszłości. Ale firma wciąż istnieje i z pewnością drzemie w niej przyzwoity potencjał. Poza tym warto wspomnieć, że ich akcje oferują dość wysoką dywidendę.
Udziały Microsoftu
Microsoft zaczął inwestować w start-up technologiczny OpenAI jeszcze w 2019 roku. A dzięki wielkiemu sukcesowi po premierze ChatGPT, postanowił dołożyć kolejne 10 miliardów dolarów.
W rzeczywistości Microsoft zaczął już wdrażać ChatGPT do swoich usług i produktów. Wprowadził nową wersję swojej wyszukiwarki Bing, która wykorzystuje ChatGPT. Na tym jednak nie koniec. Gigant big techu planuje wdrożenia w swojej infrastrukturze chmurowej Azure, przeglądarce internetowej Edge oraz pakiecie oprogramowania Office. Można też przypuszczać, że z czasem zobaczymy AI także bezpośrednio w systemach operacyjnych.
Prezes Microsoftu Satya Nadella powiedział, że uważa AI jako następną dużą platformę obliczeniową. Ich inwestycja 10 miliardów dolarów w OpenAI oznacza duże zaufanie do tej technologii.
Podsumowanie
Wraz z pojawieniem się ChatGPT, wszystko wydaje się strasznie szybkie. Ale faktem jest, że AI jest z nami od jakiegoś czasu. Produkt OpenAI po prostu faktycznie udostępnił ją masom. Tego wcześniej nie było. W każdym razie w tym sektorze jest ogromny potencjał i powinien on zainteresować każdego inwestora.