OpenAI otworzyło listę oczekujących dla osób chcących skorzystać z płatnej wersji chatbota ChatGPT Professional z szeregiem korzyści.
Working on a professional version of ChatGPT; will offer higher limits & faster performance. If interested, please join our waitlist here: https://t.co/Eh87OViRie
— Greg Brockman (@gdb) January 11, 2023
Według firmy monetyzacja usługi jest konieczna, aby „utrzymać długoterminową rentowność” narzędzia. Twórcy poprosili użytkowników o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich preferencji płatniczych, w tym akceptowalnej ceny.
Kwestionariusz opisuje również funkcje dostępne w płatnej wersji ChatGPT. Wśród nich:
- stała dostępność;
- szybkie odpowiedzi;
- nielimitowane wiadomości (co najmniej dwukrotność normalnego dziennego limitu).
Uczestnicy listy oczekujących mogą zostać wybrani do pilotażowej wersji ChatGPT Professional. Firma zaznaczyła, że program jest na etapie pilotażowym i w najbliższym czasie nie będzie szeroko dostępny.
Rozwój ChatGPT
Do grudnia 2022 roku z chatbota ze sztuczną inteligencją skorzystało ponad 1 mln użytkowników. Ze względu na popularność serwisu, firma wydaje sporo pieniędzy na jego utrzymanie.
Współzałożyciel i dyrektor generalny OpenAI Sam Altman powiedział, że koszty operacyjne utrzymywania ChatGPT są ogrone. Średni koszt jednego czatu to „kilka centów”.
average is probably single-digits cents per chat; trying to figure out more precisely and also how we can optimize it
— Sam Altman (@sama) December 5, 2022
ChatGPT działa w środowisku chmury Microsoft Azure. Biorąc pod uwagę liczbę użytkowników i zgłoszeń, utrzymanie usługi mogłoby kosztować firmę setki tysięcy dolarów dziennie.
Wcześniej media informowały o planach Microsoftu zainwestowania 10 mld dolarów w OpenAI z ewentualnym wykupieniem 49% udziałów startupu. Gigant technologiczny planuje również w 2023 roku zintegrować szereg opracowań firmy z własnymi produktami.
Przypomnijmy, że w grudniu 2022 roku OpenAI wprowadziło ChatGPT. W tym samym miesiącu profesor jednego z amerykańskich uniwersytetów oskarżył studentkę o sfałszowanie pracy za pomocą chatbota.
W styczniu 2023 roku nowojorskie szkoły publiczne zakazały używania ChatGPT na urządzeniach instytucji oraz w wewnętrznej sieci Wi-Fi. Kilka dni później podobne ograniczenia wprowadziły największe australijskie uniwersytety.