Jeżeli interesują Cię finanse, z całą pewnością natknąłeś się już na sformułowanie open banking. Być może jednak nie do końca wiesz co to jest i jak działa. Otwarta bankowość jest stosunkowo nową usługą finansową, więc nie przejmuj się swoim brakiem wiedzy. W tym artykule wyjaśnimy Ci co to jest otwarta bankowość, jak działa, oraz czy jest bezpieczna.
Czym jest otwarta bankowość?
Otwarta bankowość to praktyka, która umożliwia bankom i zewnętrznym dostawcom usług finansowychm bezpieczny dostęp do Twoich danych bankowych. Mogą to być np. aplikacje do planowania budżetu lub w przypadku firm, narzędzia do zarządzania przepływem gotówki.
Dla przykładu, w Wielkiej Brytanii otwarta bankowość jest regulowana poprzez przepisy dotyczące usług płatniczych z 2017 r. Wprowadzają one w życie drugą dyrektywę UE w sprawie usług płatniczych (PSD2). Otwarta bankowość i PSD2 pozwala bankom na udostępnianie Twoich danych finansowych autoryzowanym dostawcom usług finansowych. Mogą to być np. dane konta, regularne płatności, wyciągi z konta oszczędnościowego i inne informacje bankowe. Oczywiście musisz im na to najpierw zezwolić.
Jak działa open banking?
Po udzieleniu przez Ciebie zgody, Twoje dane finansowe mogą zostać udostępnione przez jedną instytucję finansową lub stronę trzecią innej instytucji. Wszystko odbywa się za pośrednictwem interfejsu programowania aplikacji (API). Technologia API zapewnia bezpieczny i szybki sposób przekazywania Twoich danych.
Dla przykładu, możesz połączyć swoje konto bankowe z aplikacją do budżetowania, która analizuje Twoje wydatki. Ponieważ aplikacja budżetowa widzi i interpretuje Twoje zwyczaje związane z wydatkami, może polecić Ci produkty finansowe, które pomogą Ci zwiększyć Twoje oszczędności. Otwarta bankowość może również ułatwić i przyspieszyć płacenie rachunków, wysyłanie pieniędzy i robienie zakupów online.
Dlaczego otwarta bankowość jest potrzebna?
Docelowo, otwarta bankowość powinna usprawnić procesy finansowe, czyniąc je szybszymi i bardziej efektywnymi. Dzięi temu, osoby korzystające z otwartej bankowości powinny móc lepiej zarządzać swoimi finansami.
Istnieje kilka powodów, dla których mógłbyś chcieć skorzystać z otwartej bankowości. Głównym jest jednak to, że może ona pomóc Ci w bardziej efektywnym zarządzaniu Twoimi pieniędzmi. Jeśli posiadasz konta lub korzystasz z usług finansowych różnych instytucji, otwarta bankowość może pozwolić Ci na przeglądanie i dostęp do wszystkich Twoich kont w jednym miejscu i w tym samym czasie (patrz Curve).
Otwarta bankowość może być również przydatna w przypadku ubiegania się o kredyt lub kartę kredytową. Dzięki niej kredytodawcy będą mogli sprawdzić, czy spełniasz ich kryteria kwalifikacyjne, przeglądając Twoje dochody i wydatki.
Systemy płatności online stają się coraz bardziej złożone, co oczywiście jest korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Dzięki otwartej bankowości sprzedawcy detaliczni i usługodawcy mogliby otrzymywać płatności bezpośrednio i natychmiastowo z konta bankowego. Nie musieli by więcej korzystać z pośredników, takich jak MasterCard czy Visa.
Jakie korzyści niesie otwarta bankowość?
Celem otwartej bankowości jest zapewnienie wielu korzyści zarówno dla konsumentów, jak i pożyczkodawców. Niektóre z nich to:
Korzyści dla kosnumentów
- Możliwość dostosowania usług finansowych do własnych potrzeb.
- Możliwość kontroli finansów dzięki aktualnym faktom, liczbom i informacjom o wydatkach
Pożyczkodawcy
- Możliwość ochrony wrażliwych konsumentów, dzięki wprowadzaniu blokad płatności, identyfikowaniu złych wzorców wydatków i tworzeniu punktu kontaktowego dla członka rodziny lub przyjaciela.
- Możliwość oferowania bardziej odpowiednich produktów i usług poprzez posiadanie pełnego wglądu w finanse konsumentów.
Czy open banking jest bezpieczny?
Wysoki odsetek konsumentów obawia się o bezpieczeństwo dzielenia się danymi finansowymi. Otwarta bankowość jest jednak regulowana, co oznacza, że korzystanie z niej jest bezpieczne. Oczywiście o ile użytkownik udzieli wyraźnej zgody na udostępnianie swoich danych wyłącznie dostawcom usług finansowych podlegającym regulacjom. Mówiąc prościej, aplikacje usług finansowych będą mogły uzyskać dostęp do Twoich danych finansowych tylko wtedy, gdy wyrazisz na to zgodę.
Wszyscy dostawcy usług otwartej bankowości muszą również przestrzegać zasad ochrony danych. Oznacza to, ze są zobowiązani dokładnie informować, jakie dane będą wykorzystywane, jak długo i jakie działania będą musiały być podjęte przed podpisaniem umowy.
Jeśli nie masz pewności lub jeśli dostawca usług finansowych nie stawia sprawy jasno, lepiej nie udostępniaj swoich danych. Podobnie jak w przypadku bankowości internetowej, w otwartej bankowości również dochodzi do oszustw.